معماریان مگ
دکوراسیون پرده

دکوراسیون پرده و باید ها و نباید ها در انتخاب پرده مناسب

دکوراسیون پرده در هر خانه یکی از شاخص های زیبایی دکوراسیون آن خانه می باشد. به همین دلیل باید در انتخاب مدل پرده، جنس پرده و رنگ آن دقت زیادی به خرج دهید، تا با انتخاب یک پرده متناسب با دکوراسیون خانه تان زیبایی آن را چندین برابر کنید.

پرده صرفا فقط یک پوشش برای پنجره ها نیست؛ بلکه یکی از اجزای مهم دکوراسیون خانه تان می باشد که اگر اصول دکوراسیون پرده رعایت نشود می تواند محیط خانه را دلگیر یا زننده جلوه دهد و برعکس. در ادامه به نکاتی در مورد دکوراسیون پرده و اصول انتخاب نوع پرده ها می پردازیم.

دکوراسیون پرده ساده برای نشیمن

اهمیت پرده در دکوراسیون

زمانی که فردی برای بار اول وارد اتاقی می شود چشمانش بی اراده به سمت پنجره ها کشیده می شود، صرف نظر از اینکه پوشش پنجره ها از پرده سنتی، کرکره ای یا پارچه ای باشند.

در اینجا اولین کاری که باید کرد، نگاه دقیق به پنجره ها و پیدا کردن نقاط ضعف و قوت آنهاست و باید بر اساس بلندی یا کوتاهی، عریض بودن یا باریکی پنجره، نحوه باز و بسته شدن آن و چگونگی و محل قرار گرفتن آنها دقت کرد.

مدل جدید دکوراسیون پرده و والان پرده

مدل جدید دکوراسیون پرده و والان پرده

نقش پرده در کنترل نور فضای خانه

توجه داشت باشید که نوع پرده مانع از عبور بخش اعظم نور نشود و فضا را تاریک نکند، همچنین در این صورت پرده باید از ابعاد قاب پنجره پیروی کند. در مقابل، نصب پرده دربیرون از قاب فرورفتگی دیوار این امکان را به ما می دهد که پرده را به طور کامل به دو طرف پنجره بکشیم و جمع کنیم و در مواقع لازم از نور بیشتری بهره مند شویم.

هم چنین می توانیم بنا به سلیقه خود و متناسب با دکوراسیون اتاق از پرده های بلند برای پنجره های کوتاه نیز استفاده کنیم.اندازه و مقیاس پنجره های ناهنجار را می توان با استفاده از چوب پرده های بزرگتر از عرض پنجره یا پرده های پهن تر و بلندتر البته با در نظر گرفتن اندازه های یک اتاق، متناسب ساخت.

نقش دکوراسیون پرده در کنترل نور فضای خانه

نقش پرده در کنترل نور فضای خانه

نوع و جنس پرده

پارچه و تور بیشتر از هر عاملی در نمای پرده تحول ایجاد می کند. انواع تور و حریر از نوع نازک یا ضخیم، بی آنکه نور یا منظره بیرون را کور کنند، قادر هستند نور مستقیم را ملایم کنند و به آرامش اتاق بیفزایند.در دکوراسیون پرده باید به این نکته توجه داشت که هم زمان با ایجاد یک محیط خلوت، با استفاده از شگردهای خاص و طراحی مناسب، نواقص یک پنجره را برطرف کرد.

دکوراسیون پرده ساده پذیرایی

مدل های دکوراسیون پرده ساده با طراحی های شیک و جدید

یکی از پرکاربردترین مدل های پرده، مدل پرده ساده و زیبا است که برای نقاط مختلف منزل کاربرد دارد و می تواند انتخاب مناسبی برای همه کسانی باشد که به زیبایی و در عین حال سادگی منزل اهمیت می دهند.

همانطور که می توانید مدل پرده پذیرایی اغلب طرحدار و شکیل است و اغلب افراد سعی دارند شیک ترین مدل پرده با طرح های مختلف را انتخاب نمایند اما گاهی پیش می آید با توجه به دکوراسیون و فضای داخلی اتاق پذیرایی پرده ایی ساده را مورد استفاده قرار دهیم.

مدل های دکوراسیون پرده ساده با طراحی های شیک و جدید

مدل های دکوراسیون پرده ساده با طراحی های شیک و جدید

توجه داشته باشید که مدل های پرده ساده، زیبایی منزل شما را تحت تاثیر قرار نمی دهند و در صورتی که مدلی مناسب و هماهنگ با دیزاین منزل را انتخاب نمایید چه بسا دکوراسیون داخلی اتاق پذیرایی شما جذاب تر نیز شود. در این بخش به معرفی مدل های انواع پرده ساده می پردازیم که هر یک از این مدل ها می توانند انتخاب مناسبی برای منزل شما باشند.

مدل های دکوراسیون پرده ساده با طراحی های شیک و جدید

اغلب برای پذیرایی از مدل پرده های شکیل و سنگین استفاده می شود اما در بعضی موارد با توجه به نوع دکوراسیون و فضایی داخلی مدل پرده ساده انتخاب شده است توجه داشته باشید که مدل پردهای ساده زیبایی منزل شما را تحت تاثیر قرار نمی دهد شما می توانید با یک انتخاب آگاهانه و توجه به مدل و دیزاین پرده ای زیبا و جذاب در عین حال ساده را برای استفاده برگزینید که زیبایی منزل شما را افزایش دهد.

مدل های دکوراسیون پرده ساده با طراحی های شیک و جدید

لطفا سلیقه تان را ابراز کنید

اتاق های نشیمن و ناهارخوری منازل که معمولا بیشتر از دیگر اتاق ها مورد استفاده هستند بیانگر سبک و سلیقه شما هستند. اگر مدل های ساده و مدرن تر را می پسندید، از پرده های سبک، تور یا حریر استفاده کنید.اگر مایلید فضا رسمی تر جلوه کند، از والان دراپه یا کراواتی یا کناره های آستر شده استفاده کنید.

نوع پارچه و تور، مفصل بودن طرح و یراق و آلات، همگی میزان رسمی بودن طرح را بیان می کنند. پرده از نوع کلاسیک یا پارچه های متین و سنگین همراه با تور و طرحی متنوع، بیانگر ظاهری رسمی و سنتی است.

مدل های دکوراسیون پرده ساده با طراحی های شیک و جدید

اگر اتاق ناهارخوری فقط برای مواقع رسمی و میهمانی است، پرده های شفاف و تورهای مرغوب، زیبایی بخش اتاق شما خواهند بود؛ بخصوص اینکه اینگونه پارچه ها در مجاورت نور چلچراغ ها یا نور آفتاب جذاب و درخشنده تر نیز جلوه می کنند.

اگر اتاق ناهارخوری قسمتی از اتاق نشیمن شما را تشکیل می دهد، پارچه هایی که خاصیت کنترل نور خورشیدی را داشته باشند و در عین زیبایی و جذابیت بتوانند دید از بیرون به داخل منزل را محدود کنند، توصیه می شوند.

دکوراسیون پرده با پارچه کلفت

دکوراسیون پرده آشپزخانه

به طور کلی فضای آشپزخانه به نور فراوانی احتیاج دارد، چه نور طبیعی و چه نور غیرطبیعی. تورهای حاشیه ای مخصوص آشپزخانه به اندازه های ۳۰ تا ۹۰ سانتی متر با کناره های هماهنگ، پرده های نیمه که با رنگ و نقوش خود صمیمیت و شادی به فضا می دهند و از ورود نور جلوگیری نمی کنند، نیز مناسب هستند.

به دلیل اینکه پرده های آشپزخانه زود کثیف می شوند، بهتر است پرده ها از جنس پارچه های قابل شستشو و با طرح های ساده باشند.دکوراسیون پرده ی آشپزخانه کمی متفاوت تر است، این فضا معمولا مملو از وسایل شفاف، درخشنده و سطوح سنگی و سرد می باشد؛ بنابراین سعی کنید برای افزودن به گرمی و صمیمیت، از رنگ های شاد و گرم استفاده کنید.

دکوراسیون پرده ساده آشپزخانه

حفظ حریم خصوصی در خانه به کمک پرده ها

پرده های ساده و شیک برای دکوراسیون هر اتاقی نقش یک عنصر دکوری و کامل کننده را ایفا می کنند. به بیان دیگر پرده ها برای اتاق همانند کفش است. همانطور که بدون وجود یک جفت کفش شیک ظاهر ما کامل نخواهد شد، یک اتاق هم بدون وجود پرده ظاهری بد و ناکامل خواهد داشت.اگر بدانید پرده ها را چگونه به بهترین شکل نصب کنید کارایی خیلی بیشتری از آنها خواهید گرفت.

حفظ حریم خصوصی در خانه به کمک دکوراسیون پرده ها

پرده ها برای کنترل میزان نور ورودی به داخل خانه بسیار مهم هستند. امروزه بیشتر خانه های مدرن از پرده های کمتر استفاده می کنند و بیشتر پنجره ها با پرده نازک حریر یا حتی بدون پرده هستند. برای رسیدن به تعادلی عالی بهترین گزینه استفاده از پرده های دو لایه (ساتن و حریر)  است.

پرده های ساده و شیک دولایه هم به میزان کافی اجازه عبور نور را می دهد و هم اینکه حریم خصوصی داخل خانه را حفظ می کند. وقتی پرده دولایه نصب کنید.برای عبور نور بیشتر کافی است یکی از پرده ها را کنار بزنید (فرقی نمی کند کدام را) و دیگری را باز نگهدارید تا هم جلوی ورود بیش از حد نور آفتاب را بگیرد و هم فضای خصوصی داخل خانه را حفظ کنید.

دکوراسیون پرده ساده برای پذیرایی

برای ما ایرانی حریم خصوصی از هر چیزی مهم تر است. پرده ها نیز یکی از اصلی ترین وسایل برای حفظ حریم خصوصی داخل منزل هستند. خصوصا در شب ها که چراغ ها و لامپ های روشن فضای داخل خانه را کاملا در معرض دید افراد کنجکاو بیرون قرار می دهد. بنابراین توصیه می شود پرده هایی را نصب کنید که راحت جابجا شوند.

مسلما هیچکس دوست ندارد ۱۵ دقیقه از وقتش را صرف کشیدن پرده های خانه کند. برای پنجره های کوچک توصیه می شود از گیره و هوک های نگهدارنده برای جمع کردن پرده استفاده کنید. بدین ترتیب دیگر نیازی به کشیدن پرده ها نیست فقط با اشاره یک دست پرده ها باز یا بسته می شوند.

دکوراسیون پرده با والان بزرگ برای پذیرایی

 

تحریریه شرکت معماریان

جهت مشاهده نمونه کارهای معماری و دکوراسیون داخلی گروه معماریان به صفحه ی اصلی سایت مراجعه کنید.

اینستاگرام معماری آریان

اضافه کردن نظر