معماریان مگ

حال و هوای تازه در دکوراسیون با کاناپه های راحتی و مبلمان تک نفره

مبل های راحتی در دکوراسیون داخلی، یکی از رایج ترین وسایل مورد استفاده و مهمترین عامل احساس آرامش و راحتی در خانه هستند. یک مبل و صندلی راحت در اتاق شما میتواند، یک نقطه ی آرامش بخش برای مطالعه کتاب مورد علاقه تان و رهایی از خستگی زندگی روزمره به وجود آورد. امروزه طراحان داخلی، علاوه بر در نظر گرفتن راحتی مبلمان تک نفره به زیبایی و طراحی آن ها نیز توجه ویژه ای دارند. این مبلمان تک نفره ، برای اتاق های نشینمن و یا محل کار شما ، در انواع مدل ها و سبک ها طراحی و تولید میشوند. با ما همراه باشید تا با محبوب ترین مدل های کاناپه و مبلمان تک نفره موجود در بازار آشنا شوید.

مبل راحتی تکی - حال و هوای تازه در دکوراسیون با مبلمان تک نفره
مبل راحتی تکی

مبل راحتی در دکوراسیون | کدام مدل مبلمان تک نفره برای خانه شما مناسب است؟

 

تاریخچه مبلمان تک نفره

تاریخچه مبلمان تکی - حال و هوای تازه در دکوراسیون با مبلمان تک نفره
تاریخچه مبلمان تکی

کاناپه تک نفره راحتی یا همان مبل تکی، اولین بار در قرن 18، زمان ظهور سبک روکوکو، برای پر کردن نیاز به مبلمان راحت تر آغاز شد. این مبلمان درآن دوره با طراحی نامتقارن و خطوط ظریف مشخص شد. مبلمان تک نفره به طور گسترده ای در قرن نوزدهم محبوبیت پیدا کردند و بعدها مورد توجه ثروتمندان و افراد مشهور قرار گرفتند.

گرچه نام این مبل ها را می توان به فرانسه نسبت داد، اما ایده یک مبل شیک تک نفره برای اولین بار توسط مصری ها معرفی شد. آنها با استفاده از چرم خالص و چوب نخل، یک تخت برای نشستن ایجاد می کردند. در اواخر قرن هفدهم، آمریکایی ها این طرح را به عنوان مبل تک نفره مورد استفاده قرار دادند.

تا این زمان، صندلی ها و مبل های تک نفره شیک، تنها توسط خانواده های سلطنتی مورد استفاده قرار گرفت. در قرن بیست و یکم، جزئیات پیچیده و شگفت انگیزی به این مبلمان تکی اتاق نشیمن افزوده شد. در آخر، پس از استفاده از آنها در هالیوود، این مبل ها شهرت فراوانی را که امروزه دارند به دست آورده اند.

 

 

انتخاب و خرید مبلمان تک نفره مناسب دکوراسیون منزل

انتخاب مبل راحتی - حال و هوای تازه در دکوراسیون با مبلمان تک نفره
انتخاب مبل راحتی

امروزه با رشد روز افزون استفاده از مبلمان در دکوراسیون منزل، مبلمان تک نفره انتخاب مناسبی برای فضاهای مختلف خانه است که می تواند زیبایی خاصی برای آن محیط فراهم آورد. اگر فکر میکنید که باید یک مبل راحتی مجلل در محیط پذیرایی و یا اتاق خواب خود اضافه کنید، باید سبک، عملکرد، اندازه ، سطح کیفیت و تاثیر آن بر دکوراسیون و موارد دیگر را در نظر بگیرید تا بتوانید بهترین گزینه را انتخاب کنید. گروه معماریان در این بخش کاناپه های تک نفره و مبلمان راحتی را با طرح های مختلف در کنار یکدیگر قرار داده است تا شما بتوانید آگاهانه ترین خرید ممکن را در این مدل مبل داشته باشید.

1 – از مبل تک نفره در کجا استفاده می کنید؟

مبل تکی در خانه - حال و هوای تازه در دکوراسیون با مبلمان تک نفره
محل مبل تکی در خانه

به طور معمول، یک نفر در اتاق نشیمن یا در یک اتاق خواب بر روی صندلی یا مبل راحتی آرامش پیدا می کند. برای مطالعه و استراحت، دراز کشیدن هنگام تماشای تلوزیون، قطعا این مبلمان انتخاب مناسبی هستند. در این حالت، نوع مواد مبلمان مانند چوبی یا فلزی و پارچه آن مانند مخملی یا چرم، به شما بستگی دارد. شما همچنین می توانید آن ها را در حیاط خود قرار دهید، در این صورت گزینه های شما باید به طور عمده فلزی و ضد زنگ با پارچه های مقاوم در برابر آب باشند.

2- سبک دکوراسیون شما چیست؟

سبک مبلمان تک نفره - حال و هوای تازه در دکوراسیون با مبلمان تک نفره
سبک مبلمان تک نفره

هر خانه یک سبک منحصر به فرد دارد و مبلمان تک نفره شما باید دکوراسیون موجود خانه را تکمیل کند. طرح بندی خانه شما ممکن است کلاسیک، مدرن یا دارای جزئیاتی که شخصیت شما را بازتاب می دهد، باشد. بنابراین، یک مبل تکی راحتی نیز لازم است که براین اساس انتخاب شود. برای یک طراحی مدرن، مبلمان تک نفره بدون تزیین، ساده و کم ارتفاع را در نظر بگیرید. برای دکوراسیون های سنتی تر، پایه های چوبی و کنده کاری شده، تزیینات و جزییات ظریف و ارتفاع بلندتری برای صندلی را انتخاب کنید.

3 – راحتی یا زیبایی در انتخاب مبلمان تک نفره؟

مبلمان تک نفره راحت یا زیبا - حال و هوای تازه در دکوراسیون با مبلمان تک نفره
مبلمان تک نفره راحت یا زیبا

قبل از خرید مبل تک نفره خود، باید درباره عملکرد آن، فکر کنید. یک مبلمان کارآمد در دکوراسیون، درعین زیبایی باید نهایت آرامش را ارائه دهند. بنابراین، فراموش نکنید که راحتی همیشه کلید انتخاب مبلمان خوب است. به عنوان مثال، اگر شما نیاز به صندلی های اضافی برای مهمانان خود داشته باشید، یک صندلی سبک وزن ممکن است بهترین باشد. بنابراین، شما به راحتی می توانید آن را در صورت نیاز حرکت دهید. شاید شما نیاز به مبل راحت در اتاق خود دارید که گاهی به جای یک تخت از آن استفاده کنید. اگر بچه های کوچک یا حیوانات خانگی دارید، چرم یک گزینه خوب است زیرا تمیز کردن آن راحت است.

 

 

انواع مدل های مبلمان تک نفره

مدل های مبلمان تک نفره - حال و هوای تازه در دکوراسیون با مبلمان تک نفره
مدل های مبلمان تک نفره

1- مبلمان تک نفره کلاسیک

مبل تک نفره کلاسیک - حال و هوای تازه در دکوراسیون با مبلمان تک نفره
مبل تک نفره کلاسیک

ظرافت، تزیینات، حس اصالت، شکوه، خودنمایی و جلب توجه همه ویژگی های سبک کلاسیک در دکوراسیون هستند. مدل مبلمان تک نفره سبک کلاسیک میتوانند بافت فوق العاده ای به اتاق اضافه کنند و با دوخت طرح چستر فیلد برای کسانی که به دنبال یک مدل با شکوه هستند، بسیار ایده آل است. اگر شما نیز سبک کلاسیک را در مبلمان خود ترجیح می دهید، یک کاناپه راحتی تک نفره ساخته شده از چوب که جزئیات و تزیینات پیچیده ای بر روی دسته و پایه ها دارد، انتخاب کنید. همانطور برای روکش آن، یک نوع پارچه با احساس واقعا سنتی در نظر بگیرید.

2- مدل فرانسوی مبلمان تک نفره

مبل تک نفره فرانسوی - حال و هوای تازه در دکوراسیون با مبلمان تک نفره
مبل تک نفره فرانسوی

در این مدل مبلمان، ترکیب یک صندلی راحتی با تخت تک نفره یک طراحی زیبا و مدرن پدید آورده است. صندلی ها و مبل های تکی کلاسیک در همه زمان، نقش مکمل مبلمان خانه ما را داشته اند. در این مدل، با گسترش محل نشستن این صندلی ها، مبلمان تک نفره به سبک فرانسوی طراحی شده است. تشک های راحت و پتو گرم بر روی این مبل ها به نظر می رسد، ترکیب بسیار شیک و چشم نوازی بدست می دهد.

3- سبک مدرن در مبلمان تک نفره

مبل تک نفره مدرن - حال و هوای تازه در دکوراسیون با مبلمان تک نفره
مبل تک نفره مدرن

این مبل تک نفره در سال 1928 در کارگاه لوکوربوزیه، معمار افسانه ای قرن بیستم، یکی از برجسته ترین چهره های مدرنیسم طراحی شده است. این صندلی راحتی در دهه 1960 محبوبیت زیادی پیدا کرد. مهمترین ویژگی طراحی، تمرکز بر روی راحتی است. طراحی درست و مناسب با موقعیت بدن، بسیار شبیه تخت آفتاب گیر است. این مبل، یک گزینه عالی برای کسانی است که طرح های مدرن را با ارزش های نمادین و تاریخی دوست دارند.

4- مبل تک نفره با طراحی سبک معاصر

مبل تک نفره سبک معاصر - حال و هوای تازه در دکوراسیون با مبلمان تک نفره
مبل تک نفره سبک معاصر

مدل طراحی لوکوربوزیه که در مثال قبلی مشاهده کردیم، الهام بخش بسیاری از مدل های صندلی بوده است. این مدل با دوخت مبل های چستر فیلد در سبک معاصر با الهام از طرح لوکوربوزیه طراحی شده است. اگر میخواهید مبلمان تک نفره سبک معاصر انتخاب کنید به ویژگی هایی همچون خطوط خالص و براق، بدون تزیینات افراطی و سبک های مینیمالیستی و صنعتی که امروزه محبوب هستند، توجه کنید.

5- مبلمان تک نفره مجلل و خیره کننده

مبل تک نفره سبک روکوکو - حال و هوای تازه در دکوراسیون با مبلمان تک نفره
مبل تک نفره سبک روکوکو

سبک روکوکو، یک سبک معماری ظریف و با شکوه است که در قرن هجدهم در فرانسه ظهور کرد و البته تاثیرات این سبک در مبلمان و دکوراسیون داخلی به شدت منعکس شده است. مبلمان تک نفره این دوره نیز با پایه های منحنی که به بالشتکی زیبا متصل می شود، منبت کاری پیچیده، رنگ های روشن و جذاب مثل طلایی، پیچیدگی و ظرافت سبک روکوکو را آشکار می سازد. مبلمان سبک رو کوکو عمدتا از چوب گردو ساخته می شوند.

6- سادگی سبک اسکاندیناوی در مبل های تکی

مبل تک نفره سبک اسکاندیناوی - حال و هوای تازه در دکوراسیون با مبلمان تک نفره
مبل تک نفره سبک اسکاندیناوی

اگر چه صندلی ها و مبلمان سبک روکوکو، از مدل های باشکوه و تاریخی میتوانند جلب توجه کنند، اما امروزه طرح های مبلمان سبک اسکاندیناوی نیز، با زیبایی ساده شان بسیار مرسوم و معمول هستند. مهمترین خصوصیات این مدل، که مورد استفاده برای خانه های مدرن شهری هستند، ساختار بسیار راحت و عملکردی بودن آن است که می تواند در همه جا و در فضاهای کوچک به راحتی استفاده شود. یکی دیگر از مزایای این مبلمان این است که پشتی و دسته آن در یک سطح هستند.

7- مبلمان تک نفره با ترکیب چند سبک

مبل تک نفره هماهنگ با همه سبک ها - حال و هوای تازه در دکوراسیون با مبلمان تک نفره
مبل تک نفره هماهنگ با همه سبک ها

و در نهایت، این یک مدل عالی است از مبلمان تک نفره است که می توانید ویژگی هایی تقریبا چند سبک را در آن پیدا کنید. طراحی با الهام از سبک ساده اسکاندیناوی و ترکیب آن با ویژگی های فرمی سبک کلاسیک، یک طراحی شاداب را ایجاد کرده است. این مدل، که می تواند با بافت، رنگ و متریال هایش، راحتی را برایتان فراهم کرده و با هر سبکی هماهنگ باشد، برای همه بسیار جذاب است.

 

 

همانطور که ذکر شد، مبلمان تک نفره با هدف تامین راحتی در دکوراسیون، طراحی و تولید شده اند. این مبلمان با طرح های زیبا و خاص موجود در بازار، تاثیر زیادی نیز در دکوراسیون داخلی دارند. از این رو باید درست و با دقت انتخاب شوند. در مطلب فوق، سعی کردیم شما را در انتخاب مبلمان تک نفره راحتی راهنمایی کنیم. برای راهنمایی های بیشتر و درخواست کمک در خصوص دکوراسیون داخلی، با شرکت معماریان در تماس باشید.

 

منبع: buseterim

اینستاگرام معماری آریان

2 نظر