معماریان مگ

معرفی 8 گورستان مرتفع و بلند

گورستان های مرتفع
گورستان های مرتفع

گورستان های مرتفع | قبر هایی که در برج های مرتفع قرار گرفته اند

گورستان های مرتفع ، به گورستان هایی می گویند که به صورت برج و آسمان خراش درآمده و در ارتفاعات بالا قرار گرفته اند. این گورستان های مرتفع، ایده های خلاقانه ای می باشند که در آینده ای نه چندان دور و به علت کم بودن فضای دفن و کفن، بسیار کارآمد خواهند بود.

در این مقاله به معرفی 8 نمونه از گورستان های مرتفع پرداخته ایم. از شما دوستان عزیز و همراهان محترم معماریان، دعوت می کنیم تا پایان این مقاله همراه ما باشید و اگر نظر یا پیشنهادی راجع به این مقاله یا عملکرد کلی سایت داشتید، از طریق بخش نظرات در انتهای همین مقاله به ما گوش ما برسانید.

 

گورستان آسمان خراش در نروژ

اسکلت فلزی این ساختمان، در اطراف یک هسته مرکزی قرار دارد و چارچوب این گورستان مرتفع را تشکیل می دهد. این گورستان چند طبقه، دارای قبر های معمولی، نیم کت و گیاهانی هستید که در هر طبقه مشاهده می شود. این گورستان، همانند گورستان های دیگر است فقط با این تفاوت که آن ها در سطح زمین قرار دارند ولی این نوع گورستان ها در ارتفاع بالاتر از سطح زمین ساخته شده اند.

طراح و ایده پرداز این پروژه، نورواجیان مارتین (اهل شوروی) است که معتقد است وجود همچین گورستان های مرتفع می تواند کلید حل مشکل کمبود فضا در این زمینه باشد. همچنین وجود یک جرثقیل دائمی در کنار این سازه، کمک می کند تا مراحل جایگزینی و کفن و دفن راحت تر و سریع تر انجام شود.

گورستان آسمان خراش در نروژ - گورستان های مرتفع
گورستان آسمان خراش در نروژ

 

بلند ترین گورستان جهان

بلندترین گورستان موجود در جهان، این قبرستان سر به فلک کشیده در برزیل است که تعداد طبقات آن به 32 طبقه می رسد. مقبره های این گورستان در طول سال اجاره داده می شود. همچنین در این گورستان، اتاق های خصوصی وجود دارد (اتاقک های یادبود) که اجاره هرکدام از آن ها چیزی حدود 105 هزار دلار می باشد. این گورستان در 24 ساعته شبانه روز و در هر 365 روز سال باز است. از دیگر ویژگی های مثبت این مورد، می توان به وجود یک کلیسا، یک تالاب در محیط خارجی، یک باغ، آبشار، یک رستوران کوچک و همچنین حیاطی پر از پرندگان اشاره کرد.

بلند ترین گورستان جهان - گورستان های مرتفع
بلند ترین گورستان جهان

 

 

برج مردگان در مکزیکو سیتی

انتظار می رود جمعیت افراد 65 ساله و بالاتر در چهار دهه آینده، در کشورهای در حال توسعه سه برابر شود. این مسئله، باعث ایجاد یک مشکل بزرگ برای دفن مردگان می شود. این مشکل در کشورهایی مثل مکزیک که قبرستان های معدودی در آن وجود دارد، بیشتر از بقیه مکان ها به چشم می خورد.

ایجاد گورستان های معمولی، مساوی است با از دست دادن زمین های ارزشمند کشاورزی و فضاهایی که می تواند استفاده های مفیدتری داشته باشند. “برج مردگان”، پیشنهادی است که می توان برای حل این مشکل از آن بهره برد. این پیشنهاد، سازه ای است که ترکیبی از آسمان خراش های معکوس (در زمین فرو رفته اند) و یک نمای خارجی استوانه ای است.

این پروژه قرار است در شهر مکزیکوسیتی به بهره برداری برسد و به دلیل کمبود زمین های مناسب گورستان شدن، یک ایده بسیار جذاب و خلاقانه به شمار می رود. این ایده ملاقات خانواده ها با مردگان خود را نیز فراهم می کند و به نوعی به آن ها امکان تولد دوباره می دهد.

برج مردگان در مکزیکو سیتی - گورستان های مرتفع
برج مردگان در مکزیکو سیتی

 

گورستان عمودی در پاریس

این گورستان عمودی، یک برج نمادین در شهر پاریس است که در حال حاضر فضای زیادی را برای دفن مرده ها در خود دارد ولی هنوز بسیاری از این گور ها مرتب نشده اند. این آسمان خراش به گونه ای ساخته شده است که در فضای میان آن، نور طبیعی به صورت می تابد. همچنین در این نمونه از گورستان های مرتفع، یک حوضچه آب در همکف، یک رمپ مارپیچ و یک راهرو به سمت طبقات بالا وجود دارد. یک رشته انعطاف پذیر نیز در خارج برج برای هر قبر قرار داده شده که هدف از گذاشتن آن حرکت ذات متوفی در جریان باد میان این رشته هاست.

گورستان عمودی در پاریس - گورستان های مرتفع
گورستان عمودی در پاریس

 

 

گورستان های جدید نیواورلئان

نیواورلئان یک شهر است که قبلا عمق خود را در آن قرار داده است ، تا چهار مقبره بالا.دلیل این امر ساده است: شهر بسیار زیر سطح دریا قرار دارد، بنابراین سطح آب برای دفن زیرزمینی بسیار زیاد است. حفاری فقط چند فوت پایین، و شما می توانید شن و ماسه مشغول ضربه. به هر حال، ساکنان این کار را انجام دادند، سنگهای سنگین را در بالای کابین قرار دادند تا آنها را نگه دارند، اما طوفان آنها را به سطح شناور می آورد. خانواده ها معمولا در غرفه های فردی جمع می شوند. در گورستان لافایت شهرت یافته، بقایای انسانها حتی در دیوارهایی که آن را احاطه کرده اند، مستبد می شوند.

گورستان های جدید نیواورلئان - گورستان های مرتفع
گورستان های جدید نیواورلئان

 

گورستان ادیان چهارگانه در بمبئی

این برج در شهر بمبئی ساخته شده و هدف از ساخت آن، تشکیل محیطی برای دفن اجساد مردگان و ایجاد فضای بیشتری برای زندگی کردن بود؛ با توجه به اینکه در این شهر، چهار فرهنگ و دین مختلف (هندو، مسلمان، مسیحی و پارسی) وجود دارد، ساخت گورستان فضای قابل توجهی از محیط زندگی مردم را اشغال می کرد. به همین دلیل این برج ساخته شد تا بتواند این حجم از اجساد مردگان را در خود نگهداری کند. همچنین پوشش گیاهی چند لایه در این آسمان خراش، برای جذب Co2 و گرمای هوا موثر است و مهم تر از آن باعث جذب کرم و موجودات ریز می شود و این سازه را از آلودگی دور نگه می دارد.

گورستان ادیان چهارگانه در بمبئی - گورستان های مرتفع
گورستان ادیان چهارگانه در بمبئی

 

 

کوه مرده در مصر

کوه مرده در مصر، یک گورستان رومی است که شباهت زیادی به کلونی مورچه ها دارد و از سنگ آهک ساخته شده است. این سازه در زمان های بسیار دور ساخته شده و در جنگ جهانی دوم از آن به عنوان پناهگاهی برای سربازان در طول جنگ استفاده می شد. یکی از مشکلاتی که این گورستان دارد این است که بسیاری از مقبره ها در طول سالیان به سرقت رفته اند. این گورستان یکی از جاذبه های گردشگری مصر است که دیدن آن خالی از لطف نیست.

کوه مرده در مصر - گورستان های مرتفع
کوه مرده در مصر

 

آمفی تئاتر برای مرده ها

از بالای تپه های بلند به این مقبره ها نگاه کنید؛ مطمئنا این نمونه یکی از عجیب ترین نمونه های گورستان های مرتفع می باشد که در هنگ کنگ واقع شده است. قبر هایی که در لبه های سازه ای که شبیه یک آمفی تئاتر است قرار گرفته اند. جالب است بدانید هنگ کنگ چهار برابر متراکم تر از شهر لندن است و همین امر موجب شده نیاز به گورستان در این منطقه یکی از نیاز های اساسی باشد.

آمفی تئاتر برای مرده ها - گورستان های مرتفع
آمفی تئاتر برای مرده ها – 1

 

آمفی تئاتر برای مرده ها - گورستان های مرتفع
آمفی تئاتر برای مرده ها – 2

 

 

منبع : weburbanist

 

اینستاگرام معماری آریان

علیرضا شاکری

عضو گروه تولید محتوا معماریان و علاقه مند به علم دکوراسیون و طراحی داخلی

اضافه کردن نظر