معماریان مگ

انواع کاکتوس و آموزش نگهداری کاکتوس

نگهداری کاکتوس
کاکتوس تزیینی

 

 

 مقدمه : در این مقاله آموزشی از مجله وب سایت دکوراسیون داخلی معماریان قصد داریم شما را با روش های نگهداری کاکتوس و همچنین با فواید کاکتوس و خصوصیات جالب آن آشنا نماییم.

کاکتوس ها گیاهانی هستند مخصوص آب و هوای خشک و تقریبا غیر قابل تحمل که چندین سال است به علت زیبایی های فراوانشان، به بخشی از دکوراسیون داخلی منزل تبدیل شده اند. این گیاهان دوست داشتنی با اشکال عجیب و همین طور روش های نگهداری آسان خود، خیلی زود در میان علاقه مندان به گل ها و گیاهان آپارتمانی طرفداران بی شماری پیدا کرده اند. به گونه ای که تقریبا هر کدام از ما در منزلمان حداقل یک کاکتوس داریم و یا این که تجربه نگهداری از یکی از این گیاهان را داشته ایم.

همان طور که در مقاله نگهداری از گیاهان و گلهای آپارتمانی به شما گفتیم، متاسفانه عدم آگاهی بسیاری از ما به روش های نگهداری از گیاهان موجب می شود خیلی زود آنها را از دست بدهیم. کاکتوس ها نیز با تمام مقاومت خود، در اثر تداوم شرایط نامساعد نگهداری، ضعیف شده و نهایتا از بین می روند به همین دلیل در این مقاله علاوه بر آشنا نمودن شما با چند دسته معروف از کاکتوس ها، در رابطه با نگهداری از آنها نیز گفتگو خواهیم کرد.

 

فواید کاکتوس
کاکتوس

 

 

 

انواع اصلی گونه های کاکتوس 

کاکتوس ها به ۳ خانواده اصلی تقسیم می شوند که هر کدام از آنها دارای ویژگی های ظاهری و روش های نگهداری متفاوتی می باشند. یکی از راه های صحیح نگهداری کاکتوس ، آشنایی با گونه و نیازهای آن است. جالب است بدانید هر کدام از این سه خانواده، علاوه بر زیبایی دارای فواید متعددی نیز می باشند که در انتهای این مقاله و در بخش فواید کاکتوس ها به آن اشاره می کنیم.

 

فواید کاکتوس
کاکتوس تزیینی

 

 

خانواده های اصلی کاکتوس 

 

گروه اول : کاکتوس پرسکیه ( Pereskia )

این خانواده، متفاوت ترین شکل را در میان انواع کاکتوس ها داشته و تنها خانواده برگ دار کاکتوس ها هستند. نگهداری کاکتوس پرسکیه کمی دشوارتر از سایر گروه ها است، زیرا آنها مقاومت کمتری نسبت به شرایط آب و هوایی ناپایدار و یا نور نامناسب دارند. برای این که از زیبایی ها و فواید کاکتوس پرسکیه بهره مند شوید، می باید در آپارتمان خود جایی با نور کافی اما به صورت غیر مستقیم برای آن فراهم کنید.

نگهداری کاکتوس
کاکتوس پرسکیه

 

 

 

نگهداری کاکتوس
کاکتوس پرسکیه

 

 

نگهداری کاکتوس
کاکتوس پرسکیه

 

 

گروه دوم : کاکتوس اوپنسیه ( Opuntia )

این گونه از کاکتوس ها یکی از آسان ترین ها از نظر روش های نگهداری کاکتوس می باشند. ضمنا کاکتوس های خانواه اوپنسیه در برخی از مواقع و در مناطق گرمسیری میوه های خوراکی نیز می دهند که همچون سایر انواع کاکتوس ها، فواید بسیاری دارد. فواید کاکتوس اوپنسیه در رده های مختلف تولید دارو، کاربرد دارد.

 

فواید کاکتوس
کاکتوس اوپنسیه

 

 

فواید کاکتوس
کاکتوس اوپنسیه

 

 

فواید کاکتوس
کاکتوس اوپنسیه

 

 

گروه سوم : کاکتوس سریوس ( Cereus )

این کاکتوس ها عجیب ترین ظاهرها را دارند و از گونه های عجیب سنگی شکل تا کاکتوس های حتی سه یا چهار متری را نیز شامل می شوند. از نظر روش های نگهداری کاکتوس ها، سریوس راحت ترین گروه بوده و تقریبا در تمامی مناطق آب و هوایی رشد می کنند.

 

نگهداری کاکتوس
کاکتوس سریوس

 

 

نگهداری کاکتوس
کاکتوس سریوس

 

 

نگهداری کاکتوس
کاکتوس سریوس

 

 

روش های کاشت و نگهداری کاکتوس 

پیش از هر چیز باید بدانید تقریبا تمامی کاکتوس ها از طریق بذر تکثیر می پذیرند. بذرهای کاکتوس بسیار ریز بوده و طول عمر کوتاهی دارند. به علت ظرافت این بذرها، بهترین خاک برای تکثیر بذر کاکتوس، خاک های بسیار سبک و معمولا از جنس پیت ماس است. البته در برخی از گونه های کاکتوس، روش قلمه زدن نیز مورد استفاده قرار می گیرد و به علت مقاومت بالای کاکتوس، غالب قلمه ها شکل می گیرند. نگهداری کاکتوس قلمه زده کار دشواری نیست. برای آن که روشی صحیح در نگهداری کاکتوس خود داشته باشید و همچنین بتوانید از فواید کاکتوس بهره ببرید، به شما توصیه می کنیم حداقل این چند فاکتور زیر را در نگهداری کاکتوس مورد توجه قرار دهید.

 

فواید کاکتوس
کاکتوس

 

 

  • نور مناسب :

کاکتوس ها به طور معمول به نور زیاد نیاز دارند و برخی از گونه های آنها می تواند زیر تابش نور مسنقیم خورشید نیز به رشد خود ادامه دهند. کاکتوس بلافاصله به کاهش نور واکنش نشان داده و در برخی گونه ها، بدشکل و کشیده می گردد و در برخی دیگر از نمونه ها، کم کم شادابی و رنگ اصلی خود را از دست می دهد.

 

فواید کاکتوس
کاکتوس

 

 

  • دمای مناسب نگهداری کاکتوس : 

کاکتوس ها به علت ریشه طبیعی خود، مقاومت مناسبی در برابر انواع شرایط آب و هوایی دارند و تقریبا در هر فصل می توانند با دمای محیط کنار بیایند. برای آن که از حداکثر زیبایی و فواید کاکتوس خود بهره ببرید، به شما توصیه می کنیم آنها را به طور میانگین در دمای معمول خانه قرار داده، اما در زمستان ها در جای خنکی قرار داشته باشند.

 

نگهداری کاکتوس
کاکتوس

 

 

  • گردش هوا و رطوبت : 

یکی از نکات مهم در نگهداری کاکتوس ، توجه به میزان رطوبت و شرایط گردش هوای محل قرار گیری آنها است. کاکتوس ها به شدت نیازمند به گردش هوا هستند اما با رطوبت میانه چندانی ندارند.

 

نگهداری کاکتوس
کاکتوس

 

 

  • روش صحیح آبیاری در نگهداری کاکتوس : 

هر کدام از ۳ خانواده کاکتوس و تقریبا می توان گفت انواع کاکتوس ها، نیاز به میزان متفاوتی از آبیاری دارند؛ اما پیش از هر چیز لازم است بدانید اصلی ترین قاتل کاکتوس های آپارتمانی، آبیاری زیاد آنها است. در نگهداری کاکتوس به خاطر داشته باشید که روش صحیح آبیاری هر گونه را در هنگام خرید، بدانید.

 

فواید کاکتوس
کاکتوس

 

فواید کاکتوس ها 

کاکتوس ها برخلاف ظاهر زمخت و خشنشان، فواید بی شماری دارند. اکثر فواید کاکتوس در آب و گوشت درونی آن است، البته همان طور که گفتیم از میوه کاکتوس نیز در جهت تولید بسیاری از داروها استفاده می شود. این موضوع که میوه کاکتوس جنبه دارویی دارد دلیل بر خوشمزه نبودن آن نیست. میوه کاکتوس طعمی بین آناناس، کیوی و انبه دارد. برخی از کشورهای دنیا از طریق صادرات میوه کاکتوس، درآمد پایدار و قابل توجهی دارند.

به جز فواید فراوان آب و میوه کاکتوس، این گیاه یک نویز گیر طبیعی است. در میان فواید کاکتوس این موضوع به صورت علمی اثبات گردیده است که کاکتوس ها یک محافظ طبیعی در برابر تشعشعات تلفن همراه و دستگاه های بی سیم می باشند.

 

فواید کاکتوس
فواید کاکتوس

 

مهمترین خواص و فواید کاکتوس ها 

  • رفع انواع التهاب های بدن به ویژه التهاب های مزمن مفاصل
  • تقویت سیستم ایمنی عمومی بدن
  • تقویت دستگاه گوارش و رفع مشکلات گوارشی
  • ویژگی های متعدد سم زدایی و یک آنتی باکتریال طبیعی
  • از مهمترین فواید کاکتوس می توان به خواص ضد پیری آن اشاره کرد.

 

فواید کاکتوس
مدلهای کاکتوس

 

 

 

انواع کاکتوس ها را بشناسید 

در ادامه، تصویر چند نمونه از کاکتوس های زیبا را که می توانید در آپارتمان خود از آنها نگهداری کنید برای شما آورده ایم.

 

نگهداری کاکتوس
کاکتوس ماه

 

 

نگهداری کاکتوس
کاکتوس مامیلاریا هانیانا

 

 

فواید کاکتوس
کاکتوس کریسمس

 

 

فواید کاکتوس
کاکتوس عید پاک

 

 

نگهداری کاکتوس
کاکتوس ستاره‌ ای

 

 

فواید کاکتوس
کاکتوس ساگوارو

 

 

نگهداری کاکتوس
کاکتوس بشکه‌ ای یا خمره‌ ای

 

 

نگهداری کاکتوس
کاکتوس ژیمنوکالیسم

 

دانلود pdf این مقاله

 

امیدواریم با ارائه این این سری مقالات توانسته باشیم شما را با مهمترین سرفصل های دکوراسیون داخلی منزل آشنا کرده باشیم. در فروشگاه تخصصی معماریان شما می توانید انواع محصولات دکوری را با بهترین قیمت و ضمانت اصالت کالا خریداری نمایید.

 

 

فروشگاه اینترنتی معماریان

 

اینستاگرام معماری آریان

اضافه کردن نظر