تغییر استایل

انتخاب رنگ

برای تجربه بهتر لطفا مرورگر خود را به گوگل کروم، فایرفاکس، اپرا و یا اینترنت اکسپلورر تغییر دهید
راهنمای خرید آکواریوم دیواری و آکواریوم خانگی

راهنمای خرید آکواریوم دیواری و آکواریوم خانگی

آکواریوم دیواری
آکواریوم دیواری

 

در این مقاله از مجله وب سایت دکوراسیون داخلی معماریان قصد داریم شما را با راهنمای خرید آکواریوم دیواری و آکواریوم خانگی آشنا کنیم. آکواریوم ها در عین حالی که اکوسیستمی بسیار زیبا و دوست داشتنی هستند می توانند تبدیل به زیباترین المان دکوری منزل شما نیز بگردند. مشاهده زیبایی آکواریوم ها و ترکیب جذاب صخره ها و گیاهان آبزی در کنار ماهیان رنگارنگ و پرتحرک، می تواند هر شخصی را علاقه مند به خریداری یک آکواریوم خانگی یا یک آکواریوم دیواری کند.

معمولا راه اندازی یک آکواریوم در صورتی که از یک مجموعه معتبر و آگاه خریداری شود، کار خیلی دشواری نیست و تنها نیازمند پرداخت هزینه های آن است. اما چالش اصلی بسیاری از آکواریوم داران مبتدی و تازه وارد از حدود یک ماه پس از ایجاد آکواریوم جدیدشان آغاز می گردد. جایی که بر اثر عدم شناخت و آشنایی کافی آنها با روش های نگهداری ماهیان و گیاهان آبزی و همچنین اکوسیستم آکواریوم، کم کم موجودات زنده آن دچار مشکل شده و فضای آکواریوم طراوت و شادابی روزهای اولیه خود را از دست می دهد. ما در مقاله بعدی به صورت کامل به روش های نگهداری ماهیان آکواریومی خواهیم پرداخت؛ اما در ابتدا بهتر است با اصلی ترین چالش هایتان پس از خرید آکواریوم دیواری یا خانگی آشنا شوید.

 

آکواریوم خانگی
تزیین آکواریوم

 

 

 

 

مهمترین چالش ها در حفظ شادابی و سلامت آکواریوم چیست ؟ 

به شما توصیه می کنیم پیش از هر گونه تصمیم گیری در رابطه با خرید آکواریوم و اجزای تشکیل دهنده آن، به موارد زیر توجه کنید.

 

آکواریوم خانگی
تززین دکوراسیون با آکواریوم

 

 

 • از بین رفتن اکوسیستم آکواریوم : 

آکواریوم شما به ویژه اگر از ابتدا به درستی راه اندازی نشده باشد به سرعت شرایط ایده آل برای رشد و نمو گیاهان آبزی و ماهیان را از دست می دهد. اولین مشکلات از عدم تصفیه صحیح آب و تغذیه موجودات زنده آغاز شده و با گذشت زمان کم کم آکواریوم شما هیچ کدام از شرایط نگهداری از آنها را نخواهد داشت. آب آکواریوم در این مرحله رو به کدر شدن گذاشته و جلبک ها شروع به گسترش می کنند. مهمترین موضوع جهت جلوگیری از این اتفاق، راه اندازی یک آکواریوم خانگی یا دیواری استاندارد از روز نخست و همچنین آگاهی شما به پیش نیازهای حیاتی موجودات زنده داخل آن است.

 

آکواریوم دیواری
آکواریوم دیواری

 

 

 • مرگ گیاهان آبزی: 

بدون شک گیاهان آبزی، اصلی ترین مکمل هر آکواریوم دیواری یا خانگی است. بدون وجود گیاهان آبزی، آکواریوم شما بخش عمده ای از جذابیت خود را از دست داده و البته شرایط حیات ماهیان نیز دشوارتر می گردد. اصلی ترین موضوع در حفظ سلامت گیاهان آبزی، توجه به دما و نور محیط آکواریوم در کنار تغذیه صحیح آنها است. در صورتی که شما هم یکی از تازه واردان نگهداری از آکواریوم خانگی یا آکواریوم دیواری هستید، به شما توصیه می کنیم با آگاهی کامل گیاهان آبزی را انتخاب کرده و به صورت دقیق از روش های نگهداری آنها مطلع باشید.

 

آکواریوم دیواری
آکواریوم دیواری جذاب

 

 

 • از بین رفتن ماهیان آکواریومی : 

ماهیان آکواریومی با تمام زیبایی و چهره شگفت انگیزی که دارند، اما موجوداتی بسیار حساس و آسیب پذیر می باشند. انواع ماهیان آکواریوم خانگی یا آکواریوم دیواری ، مستعد دریافت بیماری های گوناگون نیز هستند. مهمترین موضوع در حفظ سلامت ماهیان آکواریوم خانگی آشنایی دقیق با شرایط نگهداری از آنها و همچنین حفظ نسبت و تراکم آنها در آکواریوم است. شما همچنین می بایست اطلاعات پایه در رابطه با روش های تغذیه و نقاط ضعف ماهیان آکواریوم خود نیز داشته باشید تا بتوانید چند ماه اولیه و دشوار نگهداری از آنها را با سلامت پشت سر بگذارید.

 

آکواریوم کوچک دیواری

 

مهمترین بخش های یک آکواریوم خانگی یا آکواریوم دیواری چیست ؟ 

آکواریوم انتخابی شما وابسته به آن که قصد راه اندازی یک آکواریوم آب شور یا شیرین را دارید، فضایی کاملا متفاوت خواهد داشت. هر کدام از انواع آکواریوم دیواری یا آکواریوم خانگی آب شور و شیرین، نیازمند تجهیزاتی مختص به خود بوده و طبیعتا گیاهان آبزی و ماهیان آن نیز از گونه های متفاوتی هستند. ما در مقاله بعد اطلاعات بیشتری در رابطه با آکواریوم های آب شور و شیرین خدمت شما ارائه خواهیم کرد.

در ادامه فهرست کوتاهی از مهمترین بخش های یک آکواریوم خانگی یا آکواریوم دیواری را خدمت شما ارائه می کنیم.

 

آکواریوم خانگی
آکواریوم لوکس در اتاق خواب

 

 

 • مخزن آکواریوم :

توجه به مخزن آکواریوم یکی از مهمترین مسئولیت های شما در هنگام خریداری آکواریوم خانگی یا آکواریوم دیواری است. شما می بایست با توجه به فضای موجود در منزلتان و همچنین نوع گیاهان و ماهیان انتخابی، اقدام به تهیه یک مخزن متناسب نمایید. مخزن آکواریوم انتخابی شما می بایست دارای جداره های متناسب با حجم آب بوده و همچنین فضای کافی برای رشد و نمو گیاهان آبزی و همین طور تحرک ماهیان آکواریومیتان را داشته باشد. در یک مخزن آکواریوم استاندارد فضای کافی برای تمامی تجهیزات جانبی آکواریوم درنظر گرفته شده است.

 

آکواریوم دیواری
آکواریوم بزرگ دیواری

 

 

 • فیلترها و سیستم گردش آب آکواریوم : 

گردش آب متناسب در محیط آکواریوم یکی از مهمترین فاکتورها در حفظ سلامت جانداران آن است. یک آکواریوم دیواری یا آکواریوم خانگی بدون سیستم گردش آب استاندارد شاید تنها در حدود یک هفته دوام بیاورد. گردش آب کم و زیاد، هر دو مخرب بوده و در هنگام تهیه تجهیزات مربوطه می بایست دقت کافی در انتخاب مناسب ترین دستگاه را داشته باشید.

 

آکواریوم خانگی
آکواریوم های خانگی

 

 

 • نور و دمای آکواریوم آکواریوم خانگی و آکواریوم دیواری :

یک آکواریوم سلامت نیازمند جذب نور کافی و دمای استاندارد و پایدار است. سلامت و رشد گیاهان آبزی آکواریوم دیواری یا آکواریوم خانگی شما، ارتباط مستقیمی با ایجاد شرایط ایده آل از نظر دما و نور دارد. ضمنا به خاطر داشته باشید ماهیان آکواریومی در هر دو گونه آب شور و شیرین، به دما و نور نامناسب به سرعت واکنش نشان داده که این واکنش معمولا با ایجاد بیماری در آنها روئیت می گردد. یکی از مهمترین تجهیزات شما در راه اندازی آکواریوم قطعا دماسنج است.

 

آکواریوم دیواری
آکواریوم دیواری خاص و زیبا

 

 • کف سازی آکواریوم دیواری و آکواریوم خانگی : 

بستر آکواریوم اصلی ترین محل تغذیه گیاهان آبزی و یکی از محل های تغذیه ماهیان آکواریومی شما است. در هنگام کف سازی، توجه شما می بایست پیش از هر چیز به گونه های موجود آکواریوم باشد تا بتواند تمامی نیازهای آنها را مرتفع نماید. یک کف سازی صحیح از روز اول می تواند پایداری بلند مدت اکوسیستم آکواریوم خانگی یا آکواریوم دیواری شما را تضمین نماید. فراموش نکنید بستر ایجاد شده با گذشت زمان دچار تغییراتی شده و از مواد مغذی تهی می گردد. تقویت بستر آکواریوم به صورت دوره ای، یکی از مهمترین فاکتورها در حفظ سلامتی آن است.

 

آکواریوم دیواری
آکواریوم دیواری

 

 

دکوراسیون داخلی منزل خود را به ما بسپارید!

برای تماس با مشاورین ما به صورت رایگان، کلیک کنید

044-33472342

 

 

اطلاعات بیشتر

 

 

چگونه ماهیان و گیاهان آبزی آکواریوم خود را انتخاب کنیم ؟ 

ماهیان آکواریومی و گیاهان آبزی دارای دو گونه اصلی آب شور و شیرین می باشند. پیش از هر چیز باید بدانید شما تنها از بین این دو گروه می توانید یک انتخاب داشته باشید. موجودات زنده هر گروه دارای ویژگی های منحصر به فرد، شرایط نگهداری خاص و همچنین مزایا و معایب مختص به خود است. ما در مقاله بعد به معرفی چند عدد از محبوب ترین ماهیان هر گونه خواهیم پرداخت. در صورتی که از تازه واردان دنیای جذاب آکواریوم و موجودات دریایی هستید، به شما توصیه می کنیم حداقل در چند خرید ابتدایی خود، از نظرات یک کارشناس معتبر بهره ببرید.

 

آکواریوم خانگی
آکواریوم خانگی

 

 

جمع بندی و چند نکته مهم در مورد خرید آکواریوم دیواری و آکواریوم خانگی  

 

آکواریوم خانگی
آکواریوم خانگی

 

 • پیش از هر چیز، گونه مورد نظر خودتان را ( آکواریوم آب شور یا شیرین ) انتخاب نمایید.
 • ابعاد مخزن و محل قرارگیری آکواریوم خانگی یا آکواریوم دیواری اهمیت بسیاری دارد.
 • با آگاهی کامل از شرایط زیستی و روش های نگهداری گیاهان آبزی و ماهیان آکواریومی اقدام به انتخاب و خرید آنها نمایید.
 • مهمترین موضوع در حفظ سلامت آکواریوم شما، توجه به نسبت موجودات زنده با فضای آکواریوم و همین طور ایجاد یک اکوسیستم پایدار و هماهنگ در محیط آن است.
 • همان طور که گفتیم، گیاهان آبزی و ماهیان آکواریومی موجوداتی زیبا اما بسیار آسیب پذیر هستند. برای آن که یک آکواریوم سلامت و زیبا داشته باشید، می بایست به صورت مستمر اقدام به نظافت و بازسازی آکواریومتان نمایید. به هر واکنش و تغییری در شرایط ماهیان و گیاهان آکواریومیتان حساس بوده و به سرعت اقدام به رفع مشکلات آنها نمایید.

 

دانلود pdf این مقاله

 

 

فروشگاه اینترنتی معماریان

امیدواریم با ارائه این این سری مقالات توانسته باشیم شما را با مهمترین سرفصل های دکوراسیون داخلی منزل آشنا کرده باشیم. در فروشگاه تخصصی معماریان شما می توانید انواع محصولات دکوری را با بهترین قیمت و ضمانت اصالت کالا خریداری نمایید.

 

مسعود

لطفا نظر خود را بنویسید


نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بالا