معماریان مگ

۱۵ معماری ایستگاه اتوبوس متفاوت و جذاب در آلمان

معماری ایستگاه اتوبوس | معماری این ایستگاه های اتوبوس شما را حیرت زده خواهد کرد !

معماری ایستگاه اتوبوس ، از جمله معماری هایی است که بازخورد آن به صورت مستقیم از مردم گرفته میشود. ایده های مختلف و جذابی را میتوان برای معماری ایستگاه اتوبوس انجام داد . ما در این مقاله به معرفی ۱۵ ایده جذاب و متفاوت برای ساخت و معماری ایستگاه اتوبوس که در آلمان بکار برده شده است اشاره کرده ایم. تا پایان این مقاله همراه معماریان باشید ..

این تصاویر و توضیحات آنها توسط کاربران شبکه اجتماعی فلیکر در آلمان منتشر شده است که در هر بخش نام کاربری که عکس را منتشر و ایستگاه اتوبوس را معرفی کرده است آورده ایم.

فلیکر (به انگلیسی: flickr) یکی از بزرگ‌ترین سایت‌های اشتراک‌گذاری تصویر و ویدئو، خدمات وب و جوامع آنلاین است که توسط شرکت ludicorp در سال ۲۰۰۴ ایجاد شد و درسال ۲۰۰۵ توسط یاهو خریداری شد. این سایت به مرور به یک شبکه اجتماعی مبتنی بر عکس تبدیل شده‌است.

ویکی پدیا

نقاشی های کودکانه

طراحی و معماری یک ایستگاه اتوبوس با طرح نقاشی های کودکانه و جذاب، ایده ای خلاقانه و زیبا است که در ژوئن ۲۰۰۹ توسط “پیلوت میچا” برای این پروژه بکار رفته است. نقاشی و رنگ آمیزی دیواره های داخلی این ایستگاه اتوبوس، توسط دانش آموزان محلی و به عنوان یک پروژه شهری انجام شده است.

نقاشی های کودکانه - معماری ایستگاه اتوبوس
نقاشی های کودکانه

 

نقاشی های کودکانه - معماری ایستگاه اتوبوس
نقاشی های کودکانه (۱)

 

نشانه XX برای معماری ایستگاه اتوبوس

جالبترین پناهگاه اتوبوس در جهان؟ خوب، شاید در هانوفر، پایتخت نیدرزاکسن و شهری که به نمایشگاه های تجاری سالانه اش مشهور است قرار گرفته باشد. این شهر نیم میلیون نفری میزبان نمایشگاه Expo 2000 یکی از بزرگترین و پربازدیدترین نمایشگاه های جهان است. 

ایستگاه اتوبوس جالبی که در عکس زیر مشاهده میکنید در منطقه Königsworther و در ماه ژوئن ۲۰۰۹ توسط “جیم سیلوا” معرفی شده است.

نشانه XX برای معماری ایستگاه اتوبوس - معماری ایستگاه اتوبوس
نشانه XX برای معماری ایستگاه اتوبوس

 

 

تکه ای از قایق یا پوست میوه ؟

معماری این سازه به گونه ای است که در هر دو طرف آن میتوان نشست و از ایستگاه اتوبوس استفاده کرد. این پروژه که توسط جمعی از هنرمندان بین المللی در سال ۱۹۹۴ و به طور کاملا متفاوت ایجاد شده است، نمونه خوبی برای معماری ایستگاه اتوبوس با استفاده از طرح ساده است.

تکه ای از قایق یا پوست میوه ؟ - معماری ایستگاه اتوبوس
تکه ای از قایق یا پوست میوه ؟

 

تکه ای از قایق یا پوست میوه ؟ - معماری ایستگاه اتوبوس
تکه ای از قایق یا پوست میوه ؟ (۱)

 

داس اتو

دانش آموزان در مدرسه منطقه ای در بد کلینن، نزدیک هامبورگ، از این ایستگاه اتوبوس بی نظیر لذت میبرند. طرح نقاشی ۲ بعدی جالب از اتوبوس و مسافران آن بسیار سرگرم کننده و جذاب است. این ایستگاه اتویوس در ژوئیه ۲۰۱۳ توسط پاتریک یکی از اعضای سایت فلیکر معرفی شد.

داس اتو - معماری ایستگاه اتوبوس
داس اتو

 

ایستگاه لبخند

این ایستگاه اتوبوس کوچک و جذاب چشم نواز، با حالتی صلح آمیز در منطقه کشاورزی در جنوب هامبورگ قرار دارد. معماری ایستگاه اتوبوس با استفاده از هنر آرفیتی شاد و رنگارنگ در دیوار پشتی ایتسگاه صورت پذیرفته است. “کاسبا لاهل” یکی از اعضای فلیکر این سازه را در یک روز بارانی در اواسط آوریل ۲۰۱۸ معرفی کرد.

ایستگاه لبخند - معماری ایستگاه اتوبوس
ایستگاه لبخند

 

ایستگاه اتوبوس محلی

در نزدیکی دریای بالتیک، منطقه ای بنام مکلنبورگ-فورپومرنر، با اینکه ششمین منطقه بزرگ اما کم جمعیت ترین زمین کشور است. از زمان ادغام مجدد آن، این منطقه تبدیل به مقصد توریستی گردشگران داخلی شده است.

این ایستگاه اتوبوس که در نزدیکی شهرداری ماریان واقع شده است ، سبک زندگی سنتی و ساده را در نمای خود بکار برده است. توماس کوهلر یکی از اعضای فلیکر در اوایل سپتامبر سال ۲۰۱۱ این پروژه را معرفی کرد.

ایستگاه اتوبوس محلی - معماری ایستگاه اتوبوس
ایستگاه اتوبوس محلی

 

ایستگاه اتوبوس محلی - معماری ایستگاه اتوبوس
ایستگاه اتوبوس محلی (۱)

 

 

لایپزیگ در حال تماس گرفتن است!

استفاده از برچسب های نقاشی دیجیتال در این معماری ایستگاه اتوبوس که در لایپزیگ آلمان قرار دارد بسیار واضح و قابل مشاهده است. پوشش سقف دورنگ و دیوارهای زرد – آبی فضایی جالب و متفاوت را ایجاد کرده است. لانگ اسلیپر این ایستگاه اتوبوس را در اوت ۲۰۱۴ معرفی کرد که البته بدون صندلی برای نشستن است !

لایپزیگ در حال تماس گرفتن است! - معماری ایستگاه اتوبوس
لایپزیگ در حال تماس گرفتن است!

 

هنوز هم قابل استفاده در وستوم

این ایستگاه اتوبوس که در سال ۱۹۴۹ و در آلمان شرقی ساخته شده بود نشان میدهد که تمام سازه های آن موقع ظریف و خاکستری نیستند! همچنین معماری مستحکم و اصولی این بنا باعث شده نه تنها تا کنون تخریب نشده باشد بلکه بسیار هم مورد استفاده قرار بگیرد. معماری این ایستگاه اتوبوس توسط جیم کاپر معرفی شده است.

هنوز هم قابل استفاده در وستوم - معماری ایستگاه اتوبوس
هنوز هم قابل استفاده در وستوم

 

معماری ایستگاه اتوبوس گچی

در اینجا یکی دیگر از ایستگاه های اتوبوس آلمان شرقی را مشاهده میکنید که کمی بزرگتر و قابل توجه تر از نمونه هایی است قبلا شرح داده شده بود. توجه داشته باشید که نمای بیرونی که با گچ سفید مزین شده است – یک آهنربا و عاملی برای نقاشی های دیواری است که توسط ساکنان روی آن کشیده میشود  – و سقف این سازه نیز با صفحات فلزی پوشانده شده است. 

این ایستگاه اتوبوس که زمانی به عنوان سالن پزشکی مورد استفاده قرار میگرفت توسط یکی از کاربران فلیکر به نام “Flicker2007” در مارس ۲۰۱۸ تصویر برداری و معرفی شده است.

معماری ایستگاه اتوبوس گچی - معماری ایستگاه اتوبوس
معماری ایستگاه اتوبوس گچی

 

انتظار نهایی ماشین

همه در شهر بایرن BMW ندارند ! این سازه نشان دهنده یک وسیله باربری است که در نزدیکی لوبوسو واقع شده است . معماری این ایستگاه اتوبوس به گونه ای است روحیه زندگی روستایی را در سازه قدیمی نشان میدهد. این سازه به قدری زیباست که پیشنهاد میکنیم از آن استفاده نکنید! اسکار تارمور یکی از اعضای فلیکر این تصویر فوق العاده این ایستگاه اتوبوس را در ۵ ژوئیه ۲۰۱۰ منتشر کرد.

انتظار نهایی ماشین - معماری ایستگاه اتوبوس
انتظار نهایی ماشین

 

 

ایستگاه راحتی

این ایستگاه اتوبوس مجلل در Neuenkirchen بسیار راحت و دلنشین طراحی شده است و مسافران را وسوسه میکند تا از اتوبوس پیاده شده و در این محل استراحت کنند. این سازه در اواخر سپتامبر ۲۰۱۵ توسط پیتر پت یکی از اعضای فلیکر معرفی شد.

به گفته عکاس این تصویر، این ایستگاه اتوبوس متعلق به خانم سالخورده است که این مکان را برای استراحت و رفع خستگی مسافران ارائه کرده است. یک کتابچه کوچک و یک دوچرخه قدیمی با بار نیز در این ایستگاه اتوبوس قرار گرفته است که در نوع خود نکته جالبی میباشد.

ایستگاه راحتی - معماری ایستگاه اتوبوس
ایستگاه راحتی

 

ایستگاه راحتی - معماری ایستگاه اتوبوس
ایستگاه راحتی (۱)

 

ایستگاه راحتی - معماری ایستگاه اتوبوس
ایستگاه راحتی (۲)

 

ساده و چشم نواز

این ایستگاه اتوبوس که در درسدن واقع شده است بسیار زیبا و دلنشین میباشد . در این ایستگاه سه صندلی و یک طرح گرافیتی بالای آن قرار دارد و نمای کلی آن از حفره هایی شش ضلعی تشکیل شده است. کاربر فلیکر “مکسوپی” این ایستگاه اتوبوس را در فوریه ۲۰۱۲ معرفی کرد.

ساده و چشم نواز - معماری ایستگاه اتوبوس
ساده و چشم نواز

 

به هود خوش آمدید

این نوع معماری ایستگاه اتوبوس اگرچه بسیار ساده و عمومی است اما موارد استفاده به مراتب بیشتری نسبت به سایر ایستگاه های مشابه دارد . طبق گفته tendentiousD (یکی از اعضای فلیکر) این پناهگاه از مواد کامپوزیتی بسیار مقاوم و بادوام تشکیل شده است که طور ویژه ای از مسافران در برابر باد، باران و برف محافظت میکند. در واقع معماری این ایستگاه اتوبوس فضای خشک و سخت داخل را نشان میدهد . این عکس در سال ۲۰۰۶ گرفته شده است.

به هود خوش آمدید - معماری ایستگاه اتوبوس
به هود خوش آمدید

 

به هود خوش آمدید - معماری ایستگاه اتوبوس
به هود خوش آمدید (۱)

 

 

پناهگاه طوفان

این ایستگاه اتوبوس مینیمالیستی در راینلاند-فالتز توسط فردی که به طورمجاز یا غیرمجاز این نقاشی زیبا را در دیوار داخلی آن ایجاد کرده جذاب شده است. Miez (از اعضای فلیکر) در ماه آوریل ۲۰۱۲ عکسهای این ایستگاه اتوبوس را منتشر کرد.

پناهگاه طوفان - معماری ایستگاه اتوبوس
پناهگاه طوفان

 

خشن، ظریف و کارآمد

فقط در جنوب غربی برلین و منطقه پوتسدام میتوان همچین سازه ای را پیدا کرد! یک ایستگاه اتوبوس پر از نقاشی های دقیق و ظریف که سر تا سر دیوار های ساختمان ایستگاه را پوشانده است. در آوریل ۲۰۰۸ زمانی که آلمان با موجی از تخریب برچسب های گرافیتی روبرو شد، این سازه به این حال افتاد و همانگونه که در عکس مشاهده میکنید تکه هایی از دیوار و گرافیتی نابود شد. Metro Centric از اعضای فلیکر عکسهای این ایستگاه اتوبوس خشن را که هنوز هم کارایی دارد منتشر کرده است.

خشن، ظریف و کارآمد - معماری ایستگاه اتوبوس
خشن، ظریف و کارآمد

 

همانگونه در که این مقاله خواندید و مشاهده کردید، ایده های گوناگونی برای معماری ایستگاه های اتوبوس وجود دارد که اینجا فقط به ۱۰ مورد آنها اشاره کردیم . در اکثر مواردی که گفته شد، ایستگاه های اتوبوس علاوه بر اینکه یک ایستگاه ساده باشد، یک پناهگاه برای انجام اموری بجز استراحت مسافران بود. ایستگاه هایی که قدمت برخی از آنها به ده ها سال می رسد و به دلیل ساخت مقاومی که داشته اند تخریب نشده و مورد استفاده قرار میگیرند.

اکثر ایستگاه های اتوبوس به دلیل اینکه پروژه های شهری هستند ، توسط معماران ناشناسی ساخته میشود و به همین ترتیب در این مقاله نیز حتما متوجه شدید که تصاویر و اطلاعات معماری ایستگاه های اتوبوسی که گفته شد توسط کاربران شبکه اجتماعی قرار داده شده و نامی از معماران آنها برده نشده است.

شرکت معماری و طراحی دکوراسیون معماریان، سالهاست در حوزه معماری سازه های مختلف فعالیت میکند و با دارا بودن کادر مجرب و متخصصین این حوزه ، گروهی مطمئن و مجرب برای انجام پروژه های معماری شما میباشد .

نوسازی منازل، تغییر معماری داخلی خانه، دفترکار، سازمان ها و ادارات و غیره از جمله خدماتی است که شرکت معماریان به مشتریان خود ارائه میکند. شما هم اگر از جمله کسانی هستید که مایلید پروژه های معماری و دکوراسیون داخلی تان را به شرکت معماریان واگذار کنید، با شماره های مندرج در سایت تماس گرفته و با مشاورین ما در ارتباط باشید.

 

منبع : weburbanist

 

اینستاگرام معماری آریان

علیرضا شاکری

عضو گروه تولید محتوا معماریان و علاقه مند به علم دکوراسیون و طراحی داخلی

اضافه کردن نظر