معماریان مگ

۱۰ ساختمان مدرن با نمای خیره کننده

نما، یک دیوار بیرونی یا چهره یک ساختمان است و معمولا شامل عناصر طراحی مانند پنجره ها یا درها می شود. بسته به سبک معماری، این عناصر نظم خاصی به آنها می دهد. وقتی یک معمار یک نمای ساختمان را طراحی می کند، علاوه بر در نظر گرفتن عناصر زیادی از قبیل نوع مصالح ساختمانی، قاب پنجره ها و … سبک های مختلفی از نماها را نیز انتخاب می کند.

نمای ساختمان - 10 ساختمان مدرن با نمای خیره کننده
نمای ساختمان

زمانی زیادی لازم است که طراحی نمای آسمان خراش ها، دفاتر، هتل ها و اقامتگاه ها فقط برای هماهنگی با محله که در آن قرار دارند، نباشد. امروزه معماران با فکر کردن به خارج از محدوده ضوابط اساسی و طراحی بیرونی که به معنای واقعی کلمه آثار هنری هستند، ریسک می کنند.

هنگامی که این اتفاق می افتد، سازه های طراحی شده می توانند چهره محله و گاهی اوقات خط آسمان را تغییر دهند که باعث می شود که افراد گذرا از آن منطقه، متوقف شوند و به نمای ساختمان ها توجه کنند. ما در این مطلب، نگاهی کوتاه به ۱۰ ساختمان مدرن با نمای منحصر به فرد که موجب توقف و جلب توجه ما می شوند، می اندازیم.

نمای ساختمان| زیباترین نماها برای کدام ساختمان ها طراحی شده اند؟

نمای خانه های VM در کپنهاگ - 10 ساختمان مدرن با نمای خیره کننده
نمای خانه های VM در کپنهاگ

۱-  نمای خانه های VM در کپنهاگ، دانمارک

خانه های VM در کپنهاگ با اختصاص دادن بخشی به خرده فروشی و بخشی واحدهای مسکونی توسط معماران گروه JDS و BIG به شکل V و M طراحی شده اند. این طرح ساختمان ها به جهت گیری خورشیدی ساختمان کمک می کند و باعث می شود که خورشید در طول روز به طور مناسب برای گرم کردن واحدها بتابد و متقابلا عمل تهویه برای خنک سازی مناسب باشد. بالکن های این ساختمان به نظر می رسد شبیه منقار پرنده ها طراحی شده است و نمای ساختمان را زیبا و متفاوت ساخته اند.

نمای ساختمان موزه ملی اسمیتسونیان - 10 ساختمان مدرن با نمای خیره کننده
نمای ساختمان موزه ملی اسمیتسونیان

۲- نمای ساختمان موزه ملی اسمیتسونیان تاریخ و فرهنگ آفریقایی آمریکایی

تعجب برانگیز نیست که موسسه Adjaye  برنده مسابقه طراحان سال بلیزی برای طراحی موزه ملی اسمیتسونیان تاریخ و فرهنگ آفریقایی آمریکایی واشینگتن، دی.سی در آمریکا شد. طراحی بی نظیر از صفحات برنز با الگوهایی از صنایع آفریقایی آمریکایی، نمایی خیره کننده و منحصر به فرد برای این ساختمان به وجود آورده است که این اثر را شایسته انتخاب به عنوان برترین طراحی سال نموده است.

 

 

نمای بانک سوگامو شینکین در توکیو - 10 ساختمان مدرن با نمای خیره کننده
نمای بانک سوگامو شینکین در توکیو

۳- نمای ساختمان بانک سوگامو شینکین در توکیو، ژاپن

اگر هر بانکی ظاهری در رنگ های روشن و رنگارنگ مانند این بانک سوگامو شینکین طراحی شده توسط امانوئل موری داشت، چه زیبا می شد. نمای ساختمان موسسه ی اعتباری بانک سوگامو شینکین در توکی،و دوازده لایه رنگین افقی را به نمایش گذاشته است تا بازدیدکنندگان را به داخل آن که به همان اندازه رنگارنگ و جذاب است، دعوت کند. نورپردازی نمای ساختمان که با تغییرات فصل و ساعت تغییر می کند، جلوه ی زیبایی به آن می بخشد.

نمای برج آکوا یا برج آب در شیکاگو - 10 ساختمان مدرن با نمای خیره کننده
نمای برج آکوا یا برج آب در شیکاگو

۴- نمای برج آکوا یا برج آب در شیکاگو، ایالات متحده آمریکا

هنگام گذر از خیابان های شیکاگو غیرممکن است زمانی که برج آکوا در مقابل دیدگانتان قرار بگیرد و شما متوقف نشوید و خیره آن نشوید. استودیو Gang این ساختمان چند منظوره با نمای مواج را که از دور مانند خطوط مورب پیچیده شده حول یک دایره هستند، طراحی کرده است. نمای سفید آن در برابر آسمان آبی بسیار هیجان انگیز است.

نمای سالن کنسرت هارپا در ریکیاویک - 10 ساختمان مدرن با نمای خیره کننده
نمای سالن کنسرت هارپا در ریکیاویک

۵- نمای سالن کنسرت هارپا در ریکیاویک، ایسلند

سالن کنسرت هارپا واقع در مرز بین دریا و زمین در شهر ریکیاویک، ایسلند توسط معماران هنینگ لارسن طراحی شده است. نمای ساختمان همچون سنگ های قیمتی به نظر می رسد که نور خورشید را از پنجره های منحصر به فرد شیشه ای خود را جذب و منعکس کند و چشم انداز زیبایی از فضای اطراف به وجود می آورد.

نمای ساختمان ویا در نیویورک - 10 ساختمان مدرن با نمای خیره کننده
نمای ساختمان ویا در نیویورک

۶-  نمای ساختمان VIA 57 WEST در نیویورک، ایالات متحده آمریکا

مسئول طراحی ساختمان ویا ” VIA 57 West ” ، شرکت معماری یا گروه بیارکه اینگلس BIG بوده است. این ساختار عظیم، طرحی مثلثی در غرب نیویورک سیتی و خیابان ۵۷ است که ۶۰۰ واحد آپارتمان را در بر میگیرد. فقط بیش از یک سال، پیچش شکل ساختمان طراحی شد تا چشم انداز زیبا از آبشار و پارک هودسون را به ساکنان آپارتمان های ارائه دهد.

 

 

نمای خانه پورت بندرآنتورپ - 10 ساختمان مدرن با نمای خیره کننده
نمای خانه پورت بندرآنتورپ

۷- نمای خانه پورت بندرآنتورپ، بلژیک

خانه پورت در بندر آنتورپ ممکن است یکی از ساختمان های غیر معمول در جهان باشد. این پروژه توسط معماران شرکت زاها حدید طراحی شده است. این بنا در سایت یک ایستگاه آتش نشانی متروکه ساخته شده است و یک ساختار مدرن در بالای ساختمان قدیمی آن برای کارکنان رو به رشد در بندر آنتورپ ایجاد کرده است. این حجم شیشه ای با نمای جداره چند وجهی ، انعکاسی زیبا بر روی آب دارد.

نمای ساختمان هتل نکارا در فرانسه - 10 ساختمان مدرن با نمای خیره کننده
نمای ساختمان هتل نکارا در فرانسه

۸- نمای ساختمان هتل نکارا در فرانسه

هتل نکارا واقع در منطقه ی Cap d’Agde فرانسه، توسط گروه معماری ژاک فریر طراحی شده است. این ساختمان دارای یک نمای خارجی شبکه ای کاملا سفید است که مناسب سواحل دریای مدیترانه خود است. هتل به جای یک نمای یکنواخت، با شبکه های زیبا در در یک الگوی هندسی باز طراحی شده است که احساس آرامش و راحتی می کند. این نمای ساختمان ، همچنین به عنوان پاسخی برای اقلیم و وضعیت آب و هوایی منطقه است.

نمای ساختمان البفیل هارمونیک در هامبورگ - 10 ساختمان مدرن با نمای خیره کننده
نمای ساختمان البفیل هارمونیک در هامبورگ

۹- نمای ساختمان البفیل هارمونیک در هامبورگ، آلمان

ساختمان البفیل هارمونیک در شهر هامبورگ، آلمان توسط هرتزوگ و دموران طراحی شده  است. این ساختمان یک مرکز فرهنگی و سالن کنسرت است که در بالای یک ساختمان انبار قدیمی روی اسکله‌ بندر آلمانی ساخته شده است. بخش فوقانی به نظر می رسد همانند آب موجدار رودخانه زیرین است و نمای شیشه ای آن شامل برش های خمیده است که همچون شکاف در شیشه های شفاف آن است.

نمای هتل هیپارک در پاریس - 10 ساختمان مدرن با نمای خیره کننده
نمای هتل هیپارک در پاریس

۱۰- نمای ساختمان هتل هیپارک در پاریس، فرانسه

چگونه می توانید در این هتل آپارتمانی با اقامت کوتاه مدت و بلند مدت وقت نگذرانید؟ این پروژه در ناحیه شمالی پاریس، در یک محیط شهری که با ساختمان های مسکونی آجری باقی مانده از دوران جنگ شناخته می شود، واقع شده است. هتل هیپارک در پاریس توسط شرکت معماری مانوئل گاترند در یک سایت مثلی با شالوده ای که به نظر می رسد متناسب با اندازه زمین فشرده شده، طراحی شده است. این ساختمان زاویه دار با نمای خود در رنگ های سبز و آبی قطعا در محله خود برجسته شده است.

 

 

در این مقاله ای که خواندید، نمونه های از ساختمان هایی که با نما و شکل ظاهری شان شناخته شده اند، مطرح کردیم. هر یک از این ساختمان های مدرن در طول سال، به لطف نماهای زیبا و منحصر به فردشان افرادی زیادی را از سراسر دنیا در خود جای می دهند. بنابراین، با توجه به این موضوع می توانیم پی ببریم که طراحی نمای ساختمان چقدر میتواند در مجذوبیت آن تاثیر گذار باشد. اگر شما نیز می خواهید نمای ساختمان خود بازسازی کنید و یا به دنبال طراحی نمای جالب برای ساختمان نوساز خود هستید، از یک گروه متخصص که بتواند کار نهایی را زیبا و با کیفیت تحویل دهد، کمک بگیرید. شرکت آریان معماری با سال ها تجربه در طراحی نمای خارجی و داخلی ساختمان میتواند شما را در این زمینه خدمت رسانی کنید. با مشاوران گروه آریان معماری در تماس باشید.

 

منبع: design-milk

اینستاگرام معماری آریان

اضافه کردن نظر