تغییر استایل

انتخاب رنگ

برای تجربه بهتر لطفا مرورگر خود را به گوگل کروم، فایرفاکس، اپرا و یا اینترنت اکسپلورر تغییر دهید
معماری کنسولگری سابق انگلیس در شهر همدان

معماری کنسولگری سابق انگلیس در شهر همدان

مقدمه مطلب

در سرتاسر ایران، بناهای تاریخی مختلفی وجود دارد که معماری آن ها سرشار از نکات قابل توجه می باشد. اغلب این بناها، به دلایلی به دور از توجه دیدگان مردم قرار گرفته و توجهی به آن ها نمی شود. یکی از این بناهای تاریخی که در غرب کشور قرار دارد و کم کم به دست فراموشی سپرده می شود، ساختمان کنسولگری انگلیس در همدان است. ما در این مقاله از معماریان مگ، سعی کرده ایم این بنای جذاب تاریخی را بررسی کرده و اطلاعاتی را از آن به علاقه مندان ارائه نماییم. اگر علاقه مند به سازه های تاریخی هستید، پیشنهاد می کنیم این مطلب را تا پایان دنبال کنید.

موقعیت طبیعی شهر همدان

شهر همدان در دامنه شمالی کوه الوند گسترده شده و شیب آن به تدریج از جنوب به شمال می باشد. ارتفاع آن نیز از سطح دریا 1800 متر است، منطقه همدان در کمربند زلزله خیز سنندج – سیرجان قرار دارد. ماده اصلی تشکیل دهنده کوه ها و ارتفاعات این ناحیه آهک و گرانیتی است. هوای همدان در تابستان معتدل و در زمستان سرد است.

موقعیت فعلی بنای کنسولگری انگلیس در همدان

در ضلع شرقی شهر همدان در خیابان فرهنگ ساختمان کنسولگری سابق انگلیس ( اداره کل آموزش و پرورش فعلی ) واقع شده است.

تاریخچه بنای کنسولگری

بنای این ساختمان قدیمی به دوره قاجار می رسد و در طی جنگ جهانی دوم به عنوان محل کنسولگری دولت انگلیس مورد بهره برداری قرار گرفت . بعد از جنگ مدنی منزل مسکونی بوده و از سال ۱۳۵۰ ثی به اداره کل آموزش و پرورش همدان واگذار شد.

تعمیرات و مرمت های انجام شده روی این بنای تاریخی

در حال طبقه اول بخاری دیواری وجود داشته که در حال حاضر مسدود شده است. با توجه به اینکه بنای مورد نظر کاربری اداری بافته است بنا به ضرورت با قطعات پیش ساخته در قسمتهایی از این فضاهایی را بوجود آورده اند.

کاربری موجود و پیشنهادی بنا

بنای مذکور در حال حاضر کاربری اداری دارد و در آینده همچنان کاربری اداری خواهد داشت.

مشخصات بنای کنسولگری انگلیس در همدان

به هنگام ورود به حیاط آموزش و پرورش فعلی در سمت چپ بنایی دیده می شود که سبک معماری آن اروپایی است و در حال حاضر پنج پله سنگی ورودی ساختمان را تشکیل می دهد، بالای سردر ورودی اجرچینی تزئینی، طاقنماها و ستونهای سنگی در ابعارکوچک اجرا نشده، طبقه اول تشکیل شده از هال مربع شکل و در اتاق و پله هایی که به طبقه دوم منتهی می شود چوبی است و طاقنمایی با عمق کم در کنار آن قرار گرفته که به عنوان نور گیر عمل می کند. در محوطه هال طبقه دوم سه اتاق واقع شده است، یکی از این اتاقها با توجه به اینکه دیوارهای آن تا نیمه سنگی می باشد احتمالا قسمتی از بالکن طبقه دوم بوده که آن را با نصب در و پنجره محور و به عنوان اتاق مورد استفاده قرار داده اند. سقف بنا شیروانی است و عمده مصالح بکار رفته در بنا سنگ و آجر می باشد.

نوع مالکیت این سازه تاریخی

بنا در حال حاضر در مالکیت اداره آموزش و پرورش همدان می باشد.

در گذشته چه تصرفاتی در بنای کنسولگری انگلیس در همدان انجام شده است؟

دخل و تصرفات انجام شده در گذشته بعد از اینکه ساختمان مذکور به اداره آموزش و پرورش واگذار گردید در اثر نیاز به فضا اقدام به احداث چند بنا در این باغ شد که بعضا بدون هماهنگی و طرح مناسب انجام شده است و کالبد محوطه سازی فضای سبز مجموعه باغ را بر هم زده است چنانکه در حال حاضر تعدد این ساختمانها در حدی است که هویت و اصالت مجموعه خدشه دار شده است. ساختمانی که در این مجموعه مورد بحث می باشد بنایی است که هویت گذشته خود را تقریبا حفظ نموده و در حال حاضر از ایستایی مطلوبی برخوردار است و شما در جنب بنای مذکور ساختمانی وجود دارد که با توجه به معماری آن جزئی از بنای قبلی بوده که در حال حاضر تفکیک شده است.

تصاویر کنسولگری بریتانیا در شهر همدان

از سازه کنسولگری انگلیس در همدان تصاویر زیادی در دسترس نمی باشد. این سازه سال های طولانی است تغییر کاربری داده و ما توانستیم تنها 2 تصویر از این بنای تاریخی استخراج کنیم.

کنسولگری بریتانیا در شهر همدان
کنسولگری بریتانیا در شهر همدان

 

کنسولگری انگلیس در شهر همدان
کنسولگری انگلیس در شهر همدان

 

سخن پایانی

در این بخش از مجله معماری و دکوراسیون معماریان به بررسی یکی از سازه های قدیمی ایرانی به نام کنسولگری انگلیس در همدان پرداختیم. امیدواریم مطالب و تصاویری که در این بخش به شما معرفی شد، بتواند در افزایش اطلاعات شما نسبت به سازه های ایرانی تاثیر گذاشته باشد. از اینکه تا پایان همراه ما بودید از شما سپاس گزاریم.

علیرضا شاکری
عضو گروه تولید محتوا معماریان و علاقه مند به علم دکوراسیون و طراحی داخلی

لطفا نظر خود را بنویسید


نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بالا