معماریان مگ

۹ نمونه از بهترین ساختمانهای جدید دانشگاه در سراسر جهان

از آنجا که تحصیل و آموزش در سراسر جهان همچنان به تکامل و نوآوری ادامه می دهد، بنابراین لازم است دانشگاه هایی طراحی شوند که درخشان ترین هنرمندان، دانش پژوهان و سرمایه داران در بربگیرند. بهترین معماری ساختمان دانشگاه های های سال جاری در کشورهای نروژ و چین ساخته شده است و برخی از آنها ساختمانهایی با نام تجاری جدید هستند که برای ردیابی های کوچک مهندسی شده اند. این ساختارهای جدید براساس تکنولوژی پیشرفته، پایبندی به جزئیات تاریخی و اهمیت طراحی معماری طبقه بندی شده اند. با معماریان همراه باشید تا شما را با بهترین نمونه های معماری ساختمان دانشگاه در جهان، آشنا کنیم.

 معماری ساختمان دانشگاه | معماری و طراحی ساختمای های جدید دانشگاهی در دنیای امروزی چگونه است؟

معماری ساختمان دانشگاه رایس - 9 نمونه از بهترین ساختمانهای جدید دانشگاه در سراسر جهان
دانشگاه رایس، مرکز هنر مودی

۱- معماری ساختمان دانشگاه رایس، مرکز هنر مودی

با توجه به رتبه بندی سازمانی، دانشگاه ویلیام مارش رایس یا دانشگاه رایس به عنوان یکی از بهترین مدارس معماری در ایالات متحده آمریکا برای هر دو دوره کارشناسی و تحصیلات تکمیلی انتخاب شده است. جای تعجب نیست که، پردیس دانشگاه آن درهوستون با معماری زیبایش، برنده جایزه شده است. آخرین ساختمان محوطه دانشگاه، مرکز هنرمودی، یک پروژه ۳۰ میلیون دلاری است که در ماه فوریه شروع به کار می کند. این معماری ساختمان دانشگاه رایس، با دو لایه ساختار آجر و شیشه برای ایجاد حس همکاری و آزادی طراحی شده است. طرح بنا، حاصل تفکر معمار AD100 ، مایکل مالتزن اهل لس آنجلس است.

معماری ساختمان کرنل تک - 9 نمونه از بهترین ساختمانهای جدید دانشگاه در سراسر جهان
کرنل تک، مرکز بلومبرگ

۲- معماری ساختمان کرنل تک، مرکز بلومبرگ

با نقل مکان از محله چلسی نیویورک تا جزیره روزولت، به منطقه ای تحت محاصره در رودخانه ی شرقی بین منهتن و کوئینز(این منطقه یک بار به عنوان تیمارستان برای بیماران روانی استفاده شده است) می رسیم که امروزه برای محوطه جدید دانشگاه Cornell Tech با مساحت ۷۱۰،۰۰۰ فوت مربع خدمت می کند. کرنل تک در مرکز بلومبرگ، یک پایگاه اصلی از ۱۶۰،۰۰۰ فوت مربع زمین است که توسط تام مین (مدیر طراحی شرکت معماری Morphosis برنده جایزه پریتزکر) طراحی شده است. ی

کی از ویژگی های برجسته در معماری ساختمان دانشگاه ، استفاده از یک سایه بان انرژی و پانل های خورشیدی است که آن را به یکی از بزرگترین ساختمان های خالص در ایالات متحده تبدیل می کند. پس از اتمام پروژه در تابستان امسال، ساختمان تمام انرژی خود را در محوطه دانشگاه تولید خواهد کرد. این شرکت همچنین اخیرا مجتمع مهندسی، معماری و علوم زیستی آلفرد توبمان را در دانشگاه تکنولوژی لارنس در میشیگان تکمیل کرده است.

معماری ساختمان دانشگاه دوک - 9 نمونه از بهترین ساختمانهای جدید دانشگاه در سراسر جهان
دانشگاه دوک، اتحاد جماهیرغربی

۳- معماری ساختمان دانشگاه دوک، اتحاد جماهیرغربی

برای گسترش و بازسازی دانشگاه دوک که بخشی از دانشگاه دورام در کارولینای شمالی است، معماران شرکت گریمشو مستقر در لندن، نمای سنگی ساختمان را که توسط معمارآمریکایی هوراس ترامپوئر طراحی شده بود، به طور کامل بازسازی کرد. وی همچنین یک فضای شیشه ای را به عنوان مرکز اجتماع دانشجویان به کار گرفت. این اتاق شیشه ای در وسط ساختار تاریخی، ویژگی های همچون درگاه های فولادی و شیشه ای دارد. شرکت گریمشو همچنین، مرکز هنری و نوآوری جدیدی را در دانشگاه بنگور انگلستان طراحی کرده است.

 

 

معماری ساختمان دانشگاه برگن - 9 نمونه از بهترین ساختمانهای جدید دانشگاه در سراسر جهان
ساختمان انرژی و فناوری، دانشگاه برگن

۴- معماری ساختمان انرژی و فناوری، دانشگاه برگن

برگن، دومین شهر بزرگ نروژ است که شهر میراث جهانی یونسکو و شهر فرهنگی اروپایی محسوب می شود. شهرت برگن به عنوان شهر تاریخ و نوآوری، با طرح های جدیدی از معماری ساختمان دانشگاه هایی همچون مرکز انرژی و فناوری بیشتر شده است.

به طوری که شهر با عنوان EnTek شناخته شده است. طراحی ساختمان توسط معماران شرکت دانمارکی آرکیتما و گروه معماری شرکت نروژی کوبوس انجام گرفته است. نمای شیشه ای ساختمان با شیشه های زاویه دار طراحی شده و یک لابی چند طبقه باز، فضاهای عمومی برای افزایش تعامل میان افراد به وجود آورده است.

معماری ساختمان دانشگاه پنسیلوانیا - 9 نمونه از بهترین ساختمانهای جدید دانشگاه در سراسر جهان
دانشگاه پنسیلوانیا، خانه پری جهان

۵- معماری ساختمان دانشگاه پنسیلوانیا، خانه پری جهان

شریک شرکت معماری دانشگاه پنسیلوانیا، طراح برجسته دیوید پیسکوسکاس از میان ۱۱۰۰ معمار برای بازسازی و توسعه یک کلبه ۱۶۳ ساله که در سپتامبر ۲۰۱۶ کامل شده است، برگزیده شد. طرح اصلی این دانشگاه توسط معمارساموئل اسلون طراحی شده بود که خانه پری جهان آن، قدیمی ترین ساختار چفت و بست شده در معماری محوطه دانشگاه بود. از این رو، مقامات دانشگاه به دنبال یک معماری بودند که بتواند این ساختمان را با طراحی خود شخصیت بخشد.

خانه پری جهان دانشگاه پنسیلوانیا، امروزه مرکز سیاست گذاری جهانی دراین دانشگاه است. ساختمان سنگ آهک آن با سبک بازسازی گوتیک و استفاده از عناصر جدید و براقتری مانند آتریوم محصور شیشه ای، تکمیل شده است.

معماری ساختمان دانشگاه یوتا - 9 نمونه از بهترین ساختمانهای جدید دانشگاه در سراسر جهان
لاسونده استودیو، دانشگاه یوتا

۶- معماری ساختمان لاسونده استودیو، دانشگاه یوتا

یکی از اولین عناصر طراحی خارجی در لاسونده استودیوی دانشگاه یوتا، استفاده از مس در کل نمای آن است. این پروژه با بودجه ۴۵ میلیون دلاری توسط استودیو یزدانی با همکاری معماران EDA طراحی شده است که در آگوست سال ۲۰۱۶ افتتاح شد. نمای مسی این ساختمان به مرور زمان کم رنگ شده و تغییر رنگ پیدا کرده است. استودیو لاسونده دانشگاه یوتا بخشی از موسسه کارآفرینی Lassonde است ( یک بخش از مدرسه تجارت دیوید اکل )، و طراحی نوآورانه آن به خاطر جذب روشن فکرترین کارآفرینان جوان به دانشگاه است. این ساختار براساس سیستم شبکه ساخته شده است که به راحتی می تواند اتاق ها را به عنوان نیاز استفاده کنندگان از آن تنظیم کند.

 

 

معماری ساختمان هنرهای تجسمی - 9 نمونه از بهترین ساختمانهای جدید دانشگاه در سراسر جهان
ساختمان هنرهای تجسمی، دانشگاه آیووا

۷- معماری ساختمان هنرهای تجسمی، دانشگاه آیووا

ساختمان جدیدی با مساحت ۱۲۶،۰۰۰ فوت مربع توسط معمار  AD100، استیون هول، به پردیس دانشگاه آیووا اضافه شده است. این ساختمان هنرهای تجسمی، که در اکتبر ۲۰۱۶ تکمیل شد، شباهت زیادی به مجموعه ای از جعبه ها دارد که به طور جداگانه در سه طبقه بالای یکدیگر قرار گرفته اند و در داخل هر یک از آن ها پنجره های مکعب شکل پراکنده شده است. در داخل دیوارهای آن چند لایه طبقه های نورانی بکارگرفته شده است که اتاق هایی را برای تعامل و همکاری دانشجویان به وجود آورده اند.

معماران استیون هول چندین سال است که در حوزه علم مشغول به فعالیت هستند. همچنین این شرکت معماری قصد دارد، مرکز هنرهای لوئیس را در دانشگاه پرینستون تا اواخر سال ۲۰۱۷ به اتمام برساند و همچنین پروژه هایی مثل مدرسه هنر گلاسل و پردیس دانشگاه موزه هنرهای زیبا در هوستون را در سال ۲۰۱۸ تکمیل کند.

معماری ساختمان دانشگاه کلمبیا - 9 نمونه از بهترین ساختمانهای جدید دانشگاه در سراسر جهان
مرکز آموزش و پرورش روی و دیانا واگلس

۸- معماری ساختمان دانشگاه کلمبیا، مرکز آموزش و پرورش روی و دیانا واگلس

مرکز پزشکی دانشگاه کلمبیا با طراحی شرکت نیویورکی Diller Scofidio + Renfro به فهرست مدرسه هایی با معماری برجسته اضافه شده است. ساختمان روی و دیانا واگلوس مکعب شکل در چهارده طبقه، رو به بالا برای برای جبران کمبود اراضی در منهتن، ساخته شده است.

نمای این ساختمان تقریبا همه از شیشه است که منظره ی زیبای رودخانه هادسون را در معرض دید قرار می دهد و همچنین نماد یک رابطه و ارتباط با جامعه اطراف می باشد. در کنار آن، کلاس های هنر و آزمایشگاه های عملی، امکانات مدرن و پیشرفته را برای دانشجویان پزشکی در سراسر جهان فراهم می کنند. همچنین، شرکت معماری Diller Scofidio + Renfro اخیرا از ساختمان جدید McMurtry برای دپارتمان هنر و تاریخ هنر در دانشگاه استانفورد رونمایی کرده است.

معماری ساختمان دانشگاه چینهوا - 9 نمونه از بهترین ساختمانهای جدید دانشگاه در سراسر جهان
کالج استیفان آلفرد شوارتزمن

۹- معماری ساختمان دانشگاه چینهوا، کالج استیفان آلفرد شوارتزمن

برنامه های بلندپروازانه استفان شوارتزمن، مدیرارشد اجرایی شرکت بلک استون، در پکن به خوبی در حال انجام است. کالج استیفان آلفرد شوارتزمن توسط معمار مشهور رابرت A.M. استرن، طراحی شده است. ساختمان کالج استیفان آلفرد شوارتزمن، در محوطه دانشگاه چینهوا واقع شده است که از نخستین کلاس “رهبران آینده” خود در سال ۲۰۱۶ استقبال کرد.

این مدرسه برای نشان دادن فرهنگ دانشجویانش و اصول شرق و غرب در یک فضای مشترک پیشرفته و تکنولوژیکی طراحی شده است. طرح معماری ساختمان دانشگاه، یک ساختمان مستطیلی با حیاط های داخلی و خارجی است که بر روی دانشگاه های آکسفورد و کمبریج و خانه های حیاط محبوب در چین مدل سازی شد. این دانشگاه همچنین، به عنوان یکی از زیباترین کالج های جهان به شمار می رود.

 

 

در مقاله ای که خواندید، نمونه های طراحی و معماری ساختمان های جدید دانشگاه های سراسر جهان را بررسی کردیم. نکته حائز اهمیت در طراحی این ساختمان های محوطه دانشگاهی، توجه به ایجاد محیط مناسب برای آموزش های پیشرفته و استفاده ار تکنولوژی روز توسط طراحان آن ها بوده است.

اکثر این ساختمان اخیرا و از سال ۲۰۱۶ آماده خدمت به جامعه ی علم و هنر هستند. البته در میان این نمونه های زیبا از معماری ساختمان دانشگاه های سراسر جهان، طرح های برتر ایرانی نیز وجود دارد که در مقاله های دیگر به ذکر آنها خواهیم پرداخت. با معماریان همراه باشید.

منبع: architecturaldigest

 

اینستاگرام معماری آریان

اضافه کردن نظر