معماریان مگ

چگونه بهترین مواد برای آشپزخانه را انتخاب کنیم؟

مطمئناً شما با ما موافق هستید که آشپزخانه شلوغ‌ترین قسمت خانه است. از این رو، ما باید مطمئن شویم که همه چیز در آن برای تهیه غذا و پخت و پز به کار خواهد رفت و بهترین مواد برای آشپزخانه را انتخاب میکنیم. آشپزخانه یک جنبه حیاتی در خانه ما است، زیرا ما در بسیاری از فعالیت‌های مختلف از ان استفاده می‌کنیم.

برخی از صفحات ضد آب در طول زمان خراش بر می‌دارند. بعضی از انها به راحتی آسیب می‌بینند و از بین می‌روند. یکی دیگر از مسائل معمول کنترل گرما در آشپزخانه است. بنابراین، چگونه می‌توانید بهترین مواد برای آشپزخانه خود را انتخاب کنید؟ نگران نباشید شرکت معماریان این مقاله یک لیست از بهترین مواد برای آشپزخانه و مزایا و معایب آنها را به شما ارائه داده است. نگاهی به لیست بیندازید و با دقت انتخاب کنید با ما همراه باشید.

معرفی بهترین مواد برای آشپزخانه را از گرانیت اغاز می‌کنیم

گرانیت یک انتخاب عالی برای اکثر صاحبان خانه است و معمولاً بیشتر درآشپزخانه های سنتی استفاده می‌شد. تطبیق این سنگ‌ها می‌تواند مشکل باشد. به منظور حفظ ظاهر خوب این سنگ‌های گرانیت، لکه‌هایی مثل روغن و اسید باید سریعاً پاک شوند. همچنین باید سالانه به طور منظم رنگ آمیزی شوند.

استفاده از گرانیت - بهترین مواد برای آشپزخانه
استفاده از گرانیت

 

مزیت : از آنجا که هرسنگ از این مواد طبیعی منحصر به فرد است، هر یک از رنگ‌های نادر و ریزش مجزا دارند.گرانیت در برابر گرما مقاومت می‌کند و وقتی که به درستی مهر و موم شده باشند از برش‌ها و خراش‌ها آسیب نخواهند خورد.

ضعف : تعمیر گوشه‌ها و لبه‌های سنگ گرانیت می توانتد هزینه بر باشد. برای محافظت از لکه‌ها لازم است پاک سازی ان ها سریعاً انجام شود.

استفاده از سنگ کوارتز

اگر موادی را می‌خواهید که نیاز به نگهداری زیادی نداشته باشد، باید از سنگ کوارتز استفاده کنید. سنگ کوارتز در مقابل لکه، اسید، خراش و دربرابر حرارت و ضربه مقاوم تراست بنابراین جزء بهترین مواد برای آشپزخانه هستند. این سنگ در طیف گسترده‌ای از رنگ‌ها و الگوها موجود است. این ترکیبی از مواد معدنی و رنگ است. گرچه ظاهری شبیه به گرانیت دارد.

 

استفاده از سنگ کوارتز - بهترین مواد برای آشپزخانه
استفاده از سنگ کوارتز

 

مزیت : به نظر می‌رسد مانند سنگ طبیعی، نیازمند تعمیر و نگهداری نیست.شما لازم نیست که در مورد گلدان‌های داغ، چاقوهای دندانه‌دار، پد ساینده و بیشتر لکه‌ها نگران باشید. به‌غیراز الگوهای مانند سنگ مرمر و گرانیت، در بسیاری از رنگ‌های پر جنب‌وجوش موجود است.

معایب : لبه‌ها و گوشه‌ها ممکن است مانند گرانیت تراکم داشته باشند بنابراین توصیه می‌شود از لبه‌های گرد استفاده کنید.

استفاده از ورق

میزهای ورقه‌ای از محبوبیت خوبی بهره می‌برند نه‌فقط به خاطر قیمت و بودجه آن، بلکه به دلیل الگوهای جدیدی که به سنگ طبیعی، چوب و یا حتی کوارتز شبیه هستند. به‌غیراز این الگوها، گزینه‌های رنگی مرسوم نیز وجود دارند.

استفاده از ورق - بهترین مواد برای آشپزخانه
استفاده از ورق

 

مزیت : ارزان و آسان برای نصب هستند. سرما و گرما به ورقه‌ها آسیب نمی‌رساند.

معایب : برش مستقیم بر روی آن ممکن است باعث آسیب دائمی شود.

صفحات چوبی

اگر می‌خواهید در آشپزخانه جلوه‌ای کلبه‌ای به وجود بیاورید یا حتی برای خانه‌های مدرن، میزهای چوبی مناسب هستند. به‌غیراز جنبه تزئینی، بسیار کاربردی نیز هستند. اگر که به‌درستی مهروموم‌شده باشند، صفحات چوبی بهداشتی هستند و حتی می‌توانند برای خرد کردن گوشت از آن‌ها استفاده شود.

چوب بسیار مقاوم در برابر حرارت است. ازاین‌رو، کاربران نیازی به نگرانی در مورد گلدان‌های گرم و تابه در سطح ندارند. اکثر صاحبان خانه تصمیم به مخلوط کردن صفحات چوبی با سطوح دیگر مانند سنگ طبیعی و مهندسی می‌گیرند. صفحات چوبی با طراحی آشپزخانه سفید بسیار زیبا به نظر می‌رسند. صفحات چوبی نیز جزء بهترین مواد برای آشپزخانه است.

 

صفحات چوبی - بهترین مواد برای آشپزخانه
صفحات چوبی

 

مزیت : به‌غیراز زیبا بودن، گرما را به فضا می‌آورد. درواقع به معنای واقعی کلمه احساس گرما را با لمس کردن اون حس می‌کنیم. لبه‌های طولانی‌تر از گرانیت یا بتون هستند. همچنین می‌تواند بازیافت یا احیا شوند.

معایب : برای جلوگیری از آلودگی و اجتناب از میکروب‌ها باید به‌طور مناسب آب‌بندی شود این فرایند نیاز به زمانی ۱۰-۲۰ ساله دارد.

استفاده از سطح جامد

این مواد ساخته‌شده از مواد ساختمانی،  معمولاً ترکیبی از گردوغبار سنگ مرمر، بوکسید، آکریلیک، اپوکسی یا رزین پلی‌استر و رنگ‌دانه‌ها هستند.  اغلب این موارد برای تأسیسات آشپزخانه بدون درز استفاده می‌شود. استفاده از سطوح جامد نیز جزء بهترین مواد برای آشپزخانه است.

استفاده از سطح جامد - بهترین مواد برای آشپزخانه
استفاده از سطح جامد

 

مزیت : در رنگ‌ها و الگوهای مختلف موجود هستند. پوشش جامد به بسیاری از لکه‌ها مقاومت می‌بخشد. اگر خراش‌های کوچک وجود دارد، می‌توان آن را تعمیر کرد.

معایب : به‌راحتی خراش و برش داده می‌شود.

استفاده از کاشی کانتر

میزهای کاشی یک انتخاب عالی هستند مخصوصاً اگر بخواهید از مواد ارزان استفاده کنید. همچنین نگهداری ان ها آسان است. علاوه بر آن هماهنگ کردن یا ترکیب کردن و مطابقت با سبک‌های مختلف طراحی، نیز آسان است.

استفاده از کاشی کانتر - بهترین مواد برای آشپزخانه
استفاده از کاشی کانتر

 

مزیت : به‌غیراز اینکه قادر به ترکیب و مطابقت آن با طرح‌ها و رنگ‌های دیگر هستید، می‌تواند نگاه ظریف به آشپزخانه شمارا ارائه دهد. تمیز کردن و مقاومت در برابر حرارت آسان است. هنگامی‌که آسیب‌دیده است، جایگزینی آن نیز آسان است.

معایب : استفاده از کاشی‌ها در یک سطح ناهموار منجر به ترک می‌شود.

استفاده از مواد بازیافت شده

این‌یک انتخاب سازگار با محیط‌زیست است که در آن انواع مواد پایدار، ازجمله بتن، شیشه، کاغذ، کامپوزیت و پلاستیک استفاده می‌شود. معمولاً این مواد در طیف گسترده‌ای از رنگ‌ها و بافت‌ها در دسترس هستند.بنابراین از بهترین مواد برای آشپزخانه هستند.

استفاده از مواد بازیافت شده - بهترین مواد برای آشپزخانه
استفاده از مواد بازیافت شده

 

مزیت : به نظر می‌رسد منحصربه‌فرد و بادوام هستند. در آشپزخانه نیاز به نگهداری کمی دارند و مقاومت خوبی در برابر لکه‌ها، برش‌ها، خش‌ها و گرما از خود نشان میدهند.

معایب :  ممکن است ترک بردارد به‌ویژه هنگامی‌که اشیاء سنگین بر روی آن بیفتد.

استفاده از بتن

صفحات بتونی بسیار قابل تنظیم هستند. شما حتی می‌توانید هر رنگ و هر بافت رنگی را انتخاب کنید. این با بسیاری از مواد مختلف مانند شیشه، کاشی و سنگ مرمر منطبق است. همچنین برای صرفه‌جویی انرژی مفید هستند، زیرا گرما زمانی که درجه حرارت در خانه شما افزایش می‌یابد ذخیره و زمانی که درجه حرارت خنک می‌شود آزاد می‌شود.

استفاده از بتن - بهترین مواد برای آشپزخانه
استفاده از بتن

 

مزیت : هنگامی‌که از پرکننده فلزی استفاده شود، یک ظاهر بی‌نظیر ایجاد می‌شود. شما می‌توانید هر رنگی را که می‌خواهید برای آن انتخاب کنید و زمانی که آن را به‌درستی رنگ‌آمیزی کرده باشید، در برابر لکه‌ها مقاوم‌تر می‌شوند. همچنین در برابر حرارت مقاوم‌تر هستند.

ضعف : اگر به‌درستی رنگ‌آمیزی نشود، نشانه‌های نفت، نوشابه، اسید و سایر نشت‌ها را نشان می‌دهند. برای جلوگیری از آن، باید هر سه سال یک‌بار بازدید شوند.همچنین امکان ترک وجود دارد و می‌تواند برای ما بسیار گران تمام شود.

استفاده از صفحات فولادی ضدزنگ

فولاد ضدزنگ نگاهی مدرن و صنعتی به آشپزخانه می‌دهد. سطح فلزی با هر رنگی درهر کجای خانه هماهنگ به نظر می‌رسد. این‌یکی از ساده‌ترین مواد آشپزخانه است برای تمیز کردن آن از پارچه و صابون استفاده می‌شود و لکه‌ها راحت پاک می‌شوند. این آشپزخانه بهداشتی‌ترین انتخاب در دسترس است که مانع رشد باکتری‌ها می‌شود. پس جزء بهترین مواد برای آشپزخانه به شمار می آیند

استفاده از صفحات فولادی ضدزنگ - بهترین مواد برای آشپزخانه
استفاده از صفحات فولادی ضدزنگ

 

مزیت : به‌غیراز ظاهر مناسب، فولاد ضدزنگ تقریباً در برابر همه‌چیز مقاوم است.

ضعف : ممکن است از بین رفته و خراش بردارد. همچنین، می‌تواند پر سروصدا باشد به‌خصوص اگر شما یک قاشق یا هر شی‌ء بر روی آن رها کنید.

استفاده از شیشه‌ای

به‌غیراز ظاهر ساده و ظریف آن، میزهای شیشه‌ای را می‌توان به هر شکلی برش داد و در گزینه‌های مختلف بافت و رنگ موجود است. این نوع مواد بیشتر در آشپزخانه‌های مدرن مورداستفاده قرار می‌گیرند اما گران‌قیمت هستند. تمیز و مقاوم در برابر لکه‌ها هستند. مانند ضدزنگ، این نیز یک مواد آشپزخانه بهداشتی است. برای اطمینان از دوام، شیشه ان باید حداقل ۱ اینچ ضخیم و باشد. استفاده از شیشه نیز جزء بهترین مواد برای آشپزخانه ها هستند.

 

استفاده از شیشه‌ای - بهترین مواد برای آشپزخانه
استفاده از شیشه‌ای

 

مزیت : بادوام است و به‌راحتی ترک بر نخواهد داشت. تمیز کردن آن بسیار آسان است.

معایب : هنگامی‌که یک شیء بسیار سنگین بر روی آن قرار می‌گیرد، می‌تواند از بین برود.

استفاده از مرمر

استفاده از رنگ درخشان خاکستری در سنگ مرمر کارارا یا کالاکاتا نه‌تنها زیبا است. بلکه کمک می‌کند لکه‌ها در مقابل نور پنهان شوند. این مواد به هر آشپزخانه، ظاهری بسیار زیبا می‌بخشند.سنگ مرمر نیز جزء بهترین مواد برای آشپزخانه هستند.

استفاده از مرمر - بهترین مواد برای آشپزخانه
استفاده از مرمر

 

مزیت : اگر شما در شیرینی سرا کار می‌کنید، سنگ مرمر به دلیل دمای سرد آن خوب است.و به‌راحتی تمیز می‌شود.

معایب : ریختن چیزی اسیدی (مانند لیمو) در بالای آن ممکن است باعث خراشیدن یا رنگ‌آمیزی شود. آب‌بندی معمول نیز موردنیاز است.

استفاده از سنگ‌آهک

سنگ‌آهک جایگزین مناسبی برای سنگ مرمر گران‌قیمت است آن‌ها بسیار شبیه هم هستند به همین منظور به‌طور فزاینده‌ای به یک نوع محبوب‌تر از میز آشپزخانه تبدیل‌شده‌اند.زیبایی سنگ‌آهک یکی از چیزهایی است که آن را به یک ماده محبوب تبدیل می‌کند. سنگ‌آهک یک آشپزخانه ظریف را به وجود می‌آورد.

استفاده از سنگ‌آهک - بهترین مواد برای آشپزخانه
استفاده از سنگ‌آهک

 

مزیت : سنگ‌آهک می‌تواند در هر طراحی داخلی شما در آشپزخانه شما مورداستفاده قرار گیرند.

معایب : ممکن است تغییر رنگ دهند. شما همچنین باید مراقب باشید که ظرف‌های گرم را روی آن قرار ندهید.

استفاده از سنگ تراورتن (نوعی سنگ‌آهک سفید)

با توجه به‌ظاهر لوکس و شبیه آن با سنگ مرمر، تراورتن بسیار محبوب شده است. این سنگ به تعمیر و نگهداری بیشتری نیاز دارد. اگر سطوح خالی آن را پر نکنید می‌تواند غذا و باکتری‌ها را بگیرد و حتی مایعات را جذب کند. باوجوداین، یکی از زیباترین مواد است که احساسی گرم و جذاب به سبک طراحی آشپزخانه می دهد. این سنگ نیز جزء بهترین مواد برای آشپزخانه هستند.

استفاده از سنگ تراورتن - بهترین مواد برای آشپزخانه
استفاده از سنگ تراورتن

 

مزیت : این‌یک سنگ طبیعی و سازگار با محیط‌زیست است که می‌تواند در رنگ‌های مختلف موجود باشد. این سنگ داوم خوبی در آب و هوایی نامطلوب دارد.

ضعف : این سنگ بسیار واکنش‌دهنده به حلال‌های اسیدی است و ممکن است تغییر رنگ دهد.

پس از دانستن مزایا و معایب استفاده از مواد مختلف برای آشپزخانه، امیدواریم بتوانید تصمیم بگیرید که کدام‌یک بهترین مواد برای آشپزخانه شما هستند. درواقع گزینه‌های زیادی وجود دارند، اما مطمئن شوید که انتخابی که می‌کنید به‌خوبی پاسخگویی نیازهای شما خواهد بود. اگر شما نیز برای طراحی پروژه خود نیاز به مشاوره با متخصصانی مجرب و باتجربه دارید می‌توانید با شماره‌های موجود در سایت با شرکت معماریان در تماس باشید.

منبع: homedesignlover

اینستاگرام معماری آریان

اضافه کردن نظر