معماریان مگ
بهترین دانشگاه های معماری جهان

نمونه هایی از بهترین دانشگاه های معماری در جهان

دانشگاه ها به عنوان موسسات عالی آموزشی،‌ در پیشرفت علمی و فرهنگی جامعه نقش بخصوصی دارند. تحصیل در رشته ها و زمینه های مختلف در دانشگاه های برتر جهان،‌ همواره افراد تاثیر گذار و مفید را به جامعه تحویل میدهد. یکی ازین رشته های دانشگاهی پرطرفدار،‌ معماری و طراحی ساخت و ساز ساختمان است. در دوره‌های دانشگاه های معماری در جهان به دانشجویان آموزش داده میشود که تصورات خود را برای طراحی و ساخت، به کار گیرند. اگر شما نیز قصد تحصیل در این رشته دانشگاه های معماری در جهان جهان را دارید این مطلب میتواند برایتان مفید باشد. در اینجا ما شما را  بهترین دانشگاه های معماری در جهان آشنا می کنیم.

1- دانشگاه هاروارد از بهترین دانشگاه های معماری در جهان 

دانشگاه هاروارد،‌ قدیمی‌ترین دانشگاه خصوصی شهر کمبریج ایالت ماساچوست در ایالات متحدهٔ آمریکا است. این دانشگاه در سال ۱۶۳۶ میلادی توسط هیئت قانون‌گذاران مهاجرنشین (کولونی) خلیج ماساچوست ساخته شد. در قرن نوزدهم،‌ این دانشگاه به بنیادی‌ترین مرکز فرهنگی در میان روشنفکران و نخبگان بوستون تبدیل شد. در میانه جنگ‌های داخلی آمریکا، چارلز ویلیام الیوت مدیریت این دانشگاه را برعهده گرفت. سپس این دانشگاه به یک مرکز تحقیقاتی مدرن و حرفه‌ای در میان بهترین دانشگاه های جهان تبدیل شد.

دانشکده هنر و معماری هاروارد

دانشکده هنر و معماری هاروارد که یکی از بهترین دانشکده‌های معماری جهان است، طراحی معمار استرالیایی جان آندروس است. ساختمان این دانشکده به سبک مدرن طراحی شده است. سیستم ساختمان مدرسه معماری دانشگاه هاروارد، اسکلت فلزی و بتنی است.این ساختمان، در سال ۱۹۷۲ میلادی ساخته شد.

دانشکده های معماری زیبا در جهان

دانشکده معماری هاروارد، یکی از 10 دانشکده ی دانشگاه هاروارد میباشد. این دانشکده در پنج طبقه طراحی شده است. معمار این ساختمان با بکارگیری نهایت خلاقیت خود،‌ آن را به گونه ای طراحی کرده است که گاه شاهد وجود دو فضایی با ماهیت متضاد در کنار یکدیگر هستیم. از این رو،‌ این دانشکده در جهان به شهرت جهانی دست یافته است. دیاگرام ارتباطی بین فضاهای موجود ، جانمایی اتاق ها در هر طبقه ، مسیرهای دسترسی هر طبقه، سیرکولاسیون و …به دقت در این پروژه رعایت شده است.

فضاهای داخلی دانشکده معماری هاروارد

دانشکده معماری هاروارد، فضاهایی از قبیل کتابخانه که وسیع ترین فضای دانشکده است و کارگاه چوب، اتاق پروژه، کلاس تئوری، سرویس، مرکز کنترل و فضاهای خدماتی دیگر را در طبقه زیرزمین، جاسازی کرده است. دیاگرام لحاظ شده در طراحی طبقه ی همکف، به دیاگرام طبقه زیرین طبقه همکف شباهت دارد.این طبقه نیز دارای، فضاهای کتابخانه، اتاق تدریس، کلاس‌های تئوری، سالن کنفرانس، لابی و ورودی‌ به شکل رواق، میباشد. طبقه اول از چهار فضای کلی شامل آتلیه اصلی طبقاتی، سالن، اتاق‌های معماری و نیز اتاق‌های استراحتی تشکیل شده است. طبقه ی چهارم به عنوان طبقه تحقیقاتی و اداری این ساختمان شناخته می‌شود. طبقه پنجم نیز مانند طبقات دوم و سوم ، تماما از  فضاهای آموزشی و کلاس‌ها تشکیل شده است.

دانشکده های معماری زیبا در جهان

2-موسسه فناوری ماساچوست (MIT) ایالت متحده آمریکا

مؤسسه تکنولوژی ماساچوست یک دانشگاه خصوصی در کمبریج ماساچوست است. این دانشگاه در سال ۱۸۶۱ میلادی درپی گسترش فرایند صنعتی شدن آمریکا، مدل دانشگاه پلی تکنیک اروپا را در پیش گرفت. در نهایت، بر روی آموزش آزمایشگاهی علوم کاربردی و مهندسی تاکید کرد و بر این اساس پایه ریزی شد. انستیتو فناوری ماساچوست که به ام ای تی معروف است، در سال ۱۹۱۶ در طول ساحل شمالی رودخانه چارلز در زمینی به مساحت 68 هکتار بنا شد. موسس اين دانشگاه ويليام بارتون راجرز است. دانشگاه ام آی تی به  عنوان برترین دانشگاه جهان درسال ۲۰۱۷ (براساس رده بندی QS )شناخته شده است. تا سال ۲۰۱۵ میلادی ۸۵ برنده جایزه نوبل، ۵۲ برنده مدل ملی علوم در آمریکا، ۳۴ فضانورد، ۱۹ برنده جایزه تورینگ و … از این دانشگاه فارغ التحصیل شده اند. این فارغ التحصیلان در سراسر نقاط دنیا به افرادی تاثیر گذار تبدیل شده اند.

دانشکده های معماری زیبا در جهان

دانشگاه ام آی تی، اولین بهترین دانشگاه معماری در جهان

دانشگاه ماساچوست دارای 5 دانشکده اصلی، شامل دانشکده معماری و نقشه کشی، دانشکده مهندسی، دانشکده علوم انسانی، هنر و علوم اجتماعی، دانشکده مدیریت و دانشکده علوم پایه است. موسسه فناوری ماساچوست اولین دانشگاه در آمریکا است که کلاس‌های معماری در آن برگزار شد.این دانشگاه یکی از بهترین دانشگاه های معماری در جهان محسوب میشود.  موسسه ی ام آی تی دارای ساختمان های متعددی برای هر دانشکده است. یک ساختمان با گنبد بزرگ، و یک ساختمان با گنبد کوچکی، و 6 ساختمان دیگر مجموعه این موسسه را شکل میدهند.

دانشکده های معماری زیبا در جهان

3-دانشکده معماری دانشگاه کمبریج درانگلستان

بخش مهندسی دانشگاه کمبریج بزرگترین بخش آن و یکی از مراکز پیشرو در مهندسی در جهان است. دانشگاه معماری جدید، دانشگاه کمبریج، یک ساختمان جدید و کارگاه آموزشی برای یکی از مدارس عالی معماری بریتانیا را فراهم می کند. این ساختمان تعهد وزارتخانه به طراحی پایدار را بیان می کند. برنامه ساخت دانشکده معماری کمبریج در سال 2006 شروع شد. و در اکتبر 2007 تکمیل شد. سایت اصلی در جنوب مرکز شهر کمبریج واقع شده است. این واحد مرکز اصلی تدریس و تحقیقات مهندسی در کمبریج است. این دانشگاه یکی از بهترین دانشگاه های معماری در جهان محسوب میشود.

ساختمان دانشکده معماری دانشگاه کمبریج درانگلستان

ساختمان دانشکده معماری دانشگاه کمبریج، استودیویی است که با همکاری پروفسور Marcial Echenique و معماران Freeland Rees Roberts طراحی شده است. سایت مورد نظر برای ساخت این ساختمان ساختمان محلی حساس بود که در کنار درختان محافظت شده قرار داشت. این ساختمان، نمونه ای از معماری باصرفه و کم انرژی است که به شیوه ای ساده عمل می کند. تهویه  این ساختمان به طبیعی صورت میگیرد. نیازهای حرارتی و خنک کننده از طریق پانل های سقف تابشی برطرف میشود.

دانشکده های معماری زیبا در جهان

شکل استودیوی جدید به عنوان یک نسخه معاصر از یک ساختمان انبار  طراحی شده است. فضاهای داخلی و فضای باز، به طور کامل از چوب ساخته شده است .شکل این ساختمان، توسط عملکرد آن تعیین شده است. در واقع این طرح، یک ساختمان قاب چوبی با طراحی پایدار را نشان می دهد. ساختمان شامل یک کارگاه و یک فضای بزرگ استودیویی است که درطبقه اول ساخته شده است. در طبقه همکف، فضای زیادی برای پارک ماشین موجود است. طراحی استودیوی جدید مجهز به روشهای ساخت و ساز پایدار و مدرن است. این طراحی یک فضای پر از نور برای مطالعه و  انجام کارهای معماری بدست میدهد.

دانشکده های معماری زیبا در جهان

 محدودیت های برنامه ریزی ناشی از حفظ درختان موجود و ایجاد فضای کافی برای تراس در این طرح وجود دارد. موقعیت قرارگیری ساختمان به این محدودیت ها پاسخ می دهد. این کار یک فضای باغی محاصره مرکزی بین ساختمان جدید ایجاد می کند. بدین صورت یک ارتباط فیزیکی میان گروهی از ساختمان هایی که مدرسه معماری را تشکیل می دهند، ایجاد می کند.

4-دانشگاه هنگ کنگ (HKU)

دانشگاه هنگ کنگ یکی از قدیمی ترین و برترین موسسات تحقیقاتی جهان است . این دانشگاه با نام HKU شناخته می شود که دومین دانشگاه برتر آسیا به حساب می آید. این موسسه در سال ۱۹۱۱  برای رقابت با دانشگاه های خارجی  در چین بتاسیس شد. دانشگاه هنگ کنگ در فهرست دانشگاه های برتر جهان  جزو ۱۰ دانشگاه برتر جهان است. در  ابتدا تنها دو دانشکده، در این دانشگاه رشد کرد. اما امروزه تمام زمینه های اصلی تدریس و تحقیق را در بر می گیرد. این مرکز در منطقه Mid-Level هنگ کنگ واقع شده است و فقط 20 دقیقه از مرکز می باشد. 

دانشکده های معماری دانشگاه های جهان

ساختمان اصلی دانشگاه هنگ کنگ

این دانشگاه در حال حاضر دارای 10 دانشکده و مجموع دانشجویان بیش از 28،000 است که حدود 9،200 نفر از خارج از کشور هستند. دانشگاه هنگ کنگ به عنوان دانشگاه تحقیقاتی برجسته هنگ کنگ، بخش بزرگی از کمک های تحقیقاتی دولتی را دریافت می کند. از دانشکده های این دانشگاه، دانشکده ی معماری هنگ کنگ را میتوان در میان بهترین دانشگاه های معماری جهان برشمرد. ساختمان اصلی دانشگاه هنگ کنگ، به سبک ساختمان کلونیال منطقه ای است. این ساختمان با ستون هایی از آجر، پنجره چوبی، حالات و احساسات ساختمان های اشرافی را نمایان میکند. در محوطه اصلی HKU دانشجویان دسترسی آسان به مسکن، بانک، غذاخوری، کتابخانه، ورزش و خدمات بهداشتی و امکانات گوناگون را دارند. 

دانشکده های معماری دانشگاه های جهان

5-موسسه معماری کالیفرنیای جنوبی، آمریکا

موسسه معماری کالیفرنیای جنوبی (SCI-ARC) در لس آنجلس کالیفرنیا، یک موسسه غیر انتفاعی مستقل است. این دانشگاه کالیفرنیای جنوبی از معتبرترین دانشگاه های آمریکا به شمار می آید. دانشگاه در رشته های فیلم، موسیقی، مهندسی، معماری، بازرگانی و ام. بی. ای به فعالیت میپردازد. این موسسه در سال 1972 تاسیس شده است و قدیمی ترین دانشگاه تحقیقاتی  کالیفرنیا است. 

دانشکده های معماری دانشگاه های جهان

دانشکده معماری موسسه کالیفرنیای جنوبی

SCI-ARC یک مرکز نوآوری و یکی از چند دانشکده معماری مستقل کشور است، که مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد ارائه می دهد. در واقع این موسسه به آموزش معمارانی که به آینده شکل و جهت می دهند، اختصاص یافته است. موسسه معماری کالیفرنیای جنوبی، با واقع شدن در قلب منطقه هنری شهر لس آنجلس، یک محیط منحصر به فرد و الهام بخش برای مطالعه معماری به دانشجویان، ایجاد میکند. این موسسه برنامه های توسعه و طراحی جامعه، دسترسی رایگان به نمایشگاه های مکرر و بهره گیری از کنفرانس های متفکران پیشرو در معماری را ارائه می دهد.

دانشکده های معماری دانشگاه های جهان

6-دانشگاه مک گیل کانادا

مدرسه معماری دانشکده مک گیل در سال 1896 تاسیس شد. این دانشگاه یکی از قدیمی ترین مدارس معماری در آمریکای شمالی است. دانشگاه مک گیل، برنامه های حرفه ای را از دوره های کارشناسی تا سطح دکترا ارائه می دهد. این مدرسه دارای شهرت بین المللی است که محققان برجسته را به جامعه بخشیده است. با فارغ التحصیلان دانشگاه مک گیل به تدریس در شرکت ها و موسسات سراسر ملت و جهان میپردازند.

دانشکده های معماری زیبا در جهان

مک گیل، یکی از دو یا سه دانشگاه برتر زبان انگلیسی در کانادا است و مطمئنا یکی از زیباترین هاست. دانشگاه آن جزیره ای از چمن و درختان در میان آسمان خراش هاست. ساختمان با ساخت و ساز عجیب و غریب به سبک نئوکلاسیک، ساخته شده است.

دانشکده های معماری زیبا در جهان

7-دانشگاه بریتیش کلمبیا در کانادا 

دانشگاه بریتیش کلمبیا (دانشگاه ونکوور) در سال 1908 تأسیس شده است. این دانشگاه با جمعیت دانشجویی  50،000  نفر شهرت جهانی در تحقیقات و یادگیری پیشرفته دارد. این دانشگاه در 30 دقیقه ای مرکز شهر ونکوور قرار دارد. دانشگاه ونکوور دارای برخی از بهترین جاذبه های تفریحی شهر است، از جمله موزه انسان شناسی، مرکز هنرهای نمایشی چان، باغ گیاه شناسی  و مرکز تحقیقات گیاهان.

دانشگاه های معماری در جهان

 این دانشگاه در میان کوه ها، دریا و جنگل های نفس گیر، چشم اندازی زیبا دارد. همچنین گالری هنری موریس و هلن بلکین و تئاتر فردریک واتر و استودیوی، دانشکده موسیقی UBC از مزیت های این دانشگاه زیبا هستند. دانشگاه بریتیش کلمبیا در رتبه ی بیستم دانشگاه های معماری در جهان قرار دارد. این دانشگاه با  امکانات که در اختیار دانشجویان معماری قرار میدهد، یکی از بهترین دانشگاه های معماری جهان است.

دانشگاه های معماری در جهان

8-دانشگاه صنعتی چالمرز سوئد

دانشگاه چالمرز در گوتنبورگ، در ساحل غربی سوئد واقع شده است. حدود 10،000 دانش آموز تمام وقت و 3،100 کارمند دارد. دانشگاه صنعتی چالمرز نقش مهمی در همکاری بین دانشگاهی، صنعت و جامعه ایفا می کند. حوزه های پیشرفت این دانشگاه به عنوان یک سیستم عامل قوی و چالش برانگیز برای استراتژی و همکاری درازمدت سازماندهی شده است که اغلب به طور مستقیم  چالش هایی که به صنعت و جامعه مربوط می شود، سازماندهی می کند. آنها همچنین دسترسی مشترک به زیرساخت های تحقیقاتی پیشرفته را ارائه می دهند.

دانشکده های معماری دانشگاه های جهان
دانشگاه صنعتی چالمرز در سال ۱۸۲۹ به کمک پول اهدا شده از طرف ویلیام چالمرز تاسیس شد. چالمرز یکی از سه دانشگاهی در سوئد است که به نام یک شخص نامگذاری شده‌ است. دو دانشگاه دیگر عبارتند از انستیتوی کارولینسکا استکهلم و دانشگاه لینائوس در اسملاند. چالمرز تا سال ۱۹۳۷ به عنوان یک دانشگاه خصوصی اداره می‌شد. بعد از آن تا سال ۱۹۹۴ به دولت واگذار شد و مجدداً از این سال تا امروز به عنوان یک دانشگاه خصوصی اداره می‌گردد. این دانشگاه در حال حاضر دارای حدود ۱۱۰۰۰ دانشجو است که حدود ۴۰ درصد آنها در مقطع فوق لیسانس غیر سوئدی هستند. از سال ۲۰۰۷ تمام رشته‌های مقطع فوق لیسانس به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند.

دانشکده های معماری دانشگاه های جهان
دانشکده‌های آن شامل مکانیک کاربردی، فیزیک کاربردی، معماری، مهندسی، شیمی و بیولوژی مهندسی عمران و محیط‌زیست، علوم کامپیوتر، مهندسی کامپیوتر، انرژی و محیط فیزیک پایه، علوم ریاضی ،علوم رادیویی و فضایی، مدیریت فناوری و اقتصاد است. دانشگاه صنعتی چالمرز تحقیقاتی در زمینه های مختلف را انجام می دهد. آموزش و پرورش در زمینه فن آوری، علم، معماری و مهندسی و مدیریت دریایی، و … آینده ای پایدار باچشم انداز جهانی ارائه می دهد. این دانشگاه نیز به عنوان بهترین دانشگاه های معماری در جهان شناخته میشود.

9-دانشگاه اوکلند نیوزیلند از دانشگاه های برتر جهان

دانشگاه اوکلند دانشگاه برتر  تحقیقاتی نیوزیلند است. تاریخ تاسیس دانشگاه اوکلند به سال ۱۸۸۳ میلادی برمی گردد. این دانشگاه  در شمالی ترین منطقه نیوزیلند و در یکی از مرزهای دریایی نیوزیلند با اقیانوس آرام قرار دارد. در این دانشگاه، دانشجویان فرصتی برای یادگیری و همکاری با استادان برجسته ای دارند که محققان فعال در زمینه های تخصصی خود هستند. دانشگاه اوکلند رتبه دانشگاهی پیشرو در نیوزیلند برای کارآموزی تحصیلات تکمیلی، در رتبه بندی اشتغال در دانشگاه تایمز در سال 2016 را داراست. این دانشگاه بزرگترین دانشگاه نیوزیلند است که دارای ۴۰۰۰۰ دانشجو در سطوح مختلف تحصیلی است. هرساله حدود ۱۰۰۰۰ نفر از آن فارغ التحصیل میشوند. 

دانشگاه های معماری در جهان دانشکده هنر، دانشکده تجارت، دانشکده آموزش، دانشکده مهندسی، دانشکده حقوق، دانشکده بهداشت و علوم پزشکی، دانشکده علوم، در این دانشگاه وجود دارد. دانشکده تجارت اوکلند در رده بندی تایمز 2008 در میان 65 دانشکده برتر تجارت جهانی قرار گرفت. به علاوه این دانشکده، موفق شد که به عنوان اولین موسسه دریافت کننده اعتبار نامه های AACSB, EQUIS و AMBA در نیوزلند باشد. این دانشکده اولین بار در سال 1920 تاسیس یافت. دانشکده بازرگانی اوکلند یکی از مدارس تجاری پیشرو در زمینه تحقیقات علمی آسیا و اقیانوس آرام است. دانشکده مهندسی و معماری این دانشگاه نیز در میان دانشجویان این رشته محبوب است.

دانشگاه های معماری در جهان

دانشکده تجارت در ساختمان مدرن واقع شده است. این ساختمان شامل تئاترهای سخنرانی، اتاقهای اداری، آزمایشگاههای کامپیوتر، اتاقهای مطالعه، یک کافه و یک بانک است. سیستم کارآفرینی دانشگاه اوکلند توسط MIT Skoltech Initiative به عنوان یکی از پنج رهبر جدید در زمینه کارآفرینی شناخته شده است. این دانشگاه متعهد به توسعه کسب و کار، فارغ التحصیلان و کارآفرینی برای اطمینان از رونق اقتصادی طولانی مدت نیوزیلند است. وضعیت دانشگاه به عنوان نوآورانه ترین دانشگاه در رتبه بندی 75 رتبه برتر دانشگاه های نوآورانه آسیا قرار گرفت.

10-دانشگاه فنی وین اتریش

دانشگاه فناوری ویتنام ، واقع در قلب وین، بزرگترین موسسه اتریشی در تحقیق و آموزش در حوزه های فناوری و علوم طبیعی است.این دانشگاه وین در سال 1815 به عنوان موسسه پلی تکنیک امپریال رویال تاسیس شد. این اولین دانشگاه فناوری در اروپای امروز بود. امروزه دانشگاه در زمینه تدریس و تحقیق در سطح بین المللی  شناخته شده است. همچنین شریک بسیار محترم شرکت های نوآورانه است. دانشگاه های معماری در جهان

TU طیف گسترده ای از امکانات برای تحصیل ارائه می دهد. در هشت دانشکده آن، دانشکده ریاضی و اطلاعات ژئوفیزیک،دانشکده فیزیک، دانشکده شیمی، دانشکده کامپیوتر، دانشکده مهندسی برق و فناوری اطلاعات، دانشکده مهندسی مکانیک، دانشکده معماری وجود دارد. در هر دانشکده این دانشگاه، هر ساله دانشجویان زیادی  تحصیلات تکمیلی خود را آغاز میکنند. دانشکده معماری دانشگاه فنی وین نیز با استادان خبره خود، در تولید مهندسان و معماران تازه همواره نقش مهمی داشته است. بر همین اساس این دانشگاه در اتریش از دانشگاه های معماری در جهان که امکانات فراوانی دارد، به شمار میرود. تخصص برجسته و بزرگ متخصصان فعال در دانشگاه فنی وین TU در تدریس، تحقیق و همچنین در کسب و کار و تجارت، موقعیت TU را به عنوان یکی از بهترین دانشگاه ها در صحنه بین المللی حفظ میکند.

دانشگاه های معماری در جهان
دانشجویان این دانشگاه، دانش پایه را دریافت می کنند و سپس امکان شرکت در برنامه های پژوهشی را دارند. به دلیل این آموزش عالی، فارغ التحصیلان TU به سرعت در صنعت و کسب و کار استخدام می شوند. همچنین تحقیقات TU یک نقش مهمی در رشد اقتصاد داخلی اتریش دارد.

 

تحریریه شرکت معماریان

جهت مشاهده نمونه کارهای معماری و دکوراسیون داخلی گروه معماریان به صفحه ی اصلی سایت مراجعه کنید.

 

اینستاگرام معماری آریان

1 نظر