معماریان مگ

اشتباهات رایج در دکوراسیون اتاق خواب به همراه راه حل آن

اشتباهات دکوراسیون اتاق خواب |خطاهای رایج در اتاق خواب | اصول چیدمان اتاق خواب

اشتباهات دکوراسیون اتاق خواب و خطاهای رایج در آن باعث ایجاد فضایی بد در اتاق می شود. در این مطلب این خطاها را بر اساس اصول چیدمان اتاق خواب بررسی کردیم.

 

مقدمه مطلب

اتاق خواب هر خانه، محلی است که افراد در آن به استراحت و گذراندن اوقات روزمره خود پرداخته و زمان زیادی را در محیط داخلی آن سپری می کنند. طراحی دکوراسیون اتاق خواب امری ویژه و حساس است که حتما باید به دست طراحان دکوراسیون صورت پذیرد. اما گاهی خود افراد اقدام به این کار می کنند که ممکن است دچار خطاهای رایج در اتاق خواب شوند. ۵ نمونه از این خطاها و اشتباهات دکوراسیون اتاق خواب موضوع مورد بحث ما در این مقاله است.

 

۱- بالش های پرتعداد روی تخت

خطاهای رایج در اتاق خواب: بالش های پرتعداد روی تخت
خطاهای رایج در اتاق خواب: بالش های پرتعداد روی تخت

 

استفاده از تعداد زیادی بالش در اتاق خواب، می تواند موجب راحتی و آرامش بیشتر شما شده و دکوراسیون داخلی اتاق خواب شما را زیباتر کند. اما این کار موجب می شود فضای داخلی اتاق خواب تان شلوغ تر دیده شده و نظم از آن دور شود. بهترین حالتی که می توانید کوسن ها را روی تخت قرار دهید، حالتی است که ابتدا نیاز خود را در نظر گرفته، سپس اقدام به خرید کوسن هایی با رنگ بندی متناسب با رنگ تخت کرده و سپس آن ها را به شیوه ای قرار دهید که مزاحم دکوراسیون تان نباشد. سعی کنید کوسن هایی که می خرید خیلی بزرگ یا کوچک نباشد.

 

راه حل این مشکل

 

راه حل آسان و کاربردی برای جلوگیری از بی نظمی کوسن ها در دکوراسیون، استفاده از ترکیبی است که به کوسن ها اجازه می دهد جلوه بهتری داشته و تعداد آن ها کمتر باشد. این راه حل، چیزی نیست جز ترکیب کوسن و پتو به شکلی که حالتی هماهنگ و مکمل داشته باشند. همانطور که گفتیم یکی از اشتباهات دکوراسیون اتاق خواب استفاده از تعداد زیاد کوسن است و دلیل این کار هم ایجاد راحتی بیشتر است. با اضافه کردن پتوهای هم شکل و ست با کوسن، تعداد کوسن ها را کمتر کرده و جلوه شیک تری ایجاد کنید. در اصول چیدمان اتاق خواب رنگ بندی سرویس خواب اصل مهمی است که بایستی به آن توجه شود. ترکیب رنگ کوسن و پتو می تواند الگویی از فرش و پرده اتاق پذیرایی بوده و یا رنگی باشد که به آن علاقه دارید.

 

۲- پیدا کردن جایی برای نشستن

اصول چیدمان اتاق خواب: پیدا کردن جایی برای نشستن
اصول چیدمان اتاق خواب: پیدا کردن جایی برای نشستن

 

شاید برای شما هم پیش آمده باشد به دنبال فضایی برای نشستن در اتاق خواب باشید ولی جایی را پیدا نکنید. یکی از خطاهای رایج در اتاق خواب عدم توجه به پلان اتاق است. هنگامی که پلان اتاق خواب را در هنگام طراحی دکوراسیون آن در نظر نمی گیرید، فضایی را طراحی و اجرا خواهید کرد که ممکن است از بسیاری جهات قابل استفاده و کاربردی نباشد. برای مثال، همین پیدا کردن جای مناسب برای نشستن حاصل اشتباهاتی است که در محاسبات دکوراسیون مرتکب شده و باعث کمبود جای نشیمن شده اید.

 

راه حل این مشکل

 

برای حل این موضوع، کار آسانی را در پیش دارید. استفاده از صندلی های کوچک و تاشو در اتاق خواب، به شما کمک می کند یک فضای نشیمن عالی و راحت در اتاق تان داشته باشید. صندلی های تاشو بهترین انتخاب برای این موضوع هستند چراکه جای کمی را اشغال کرده و می توانند وزن نسبتا زیادی را تحمل کنند. در فروشگاه معماریان، انواع صندلی های چوبی و راحتی با طرح های مختلف و قیمت های متنوع وجود دارد. با ورود به فروشگاه اینترنتی معماریان می توانید از این محصولات دیدن کرده و در صورت تمایل، محصول موردنیاز خود را به صورت کاملا آنلاین و بدون مراجعه حضوری به فروشگاه سفارش داده و به صورت اکسپرس درب منزل تحویل بگیرید.

 

۳- بکارگیری ملزومات ست در دکوراسیون اتاق خواب

خطاهای رایج در اتاق خواب: بکارگیری ملزومات ست در دکوراسیون اتاق خواب
خطاهای رایج در اتاق خواب: بکارگیری ملزومات ست در دکوراسیون اتاق خواب

 

ست کردن وسایل در خانه، یکی از جذاب ترین کارهایی است که در زمینه طراحی دکوراسیون داخلی انجام می شود. اما به یاد داشته باشید، این ست کردن و هماهنگی همیشه و همه جا جوابگوی نیازهای شما و دکوراسیون تان نبوده و گاهی اوقات باید پا فراتر گذاشته و ایده های جذاب تری را به کار بگیرید. یکی از خطاهای رایج در اتاق خواب که به گمان بسیاری از افراد خوب است، استفاده از سرویس چوب ست و سبک واحد در اتاق است. بدین ترتیب که اکثر ملزومات اتاق خواب شکل و شمایلی یکسان داشته و از سبک مشخصی پیروی می کنند. این کار شاید در نگاه اول جذاب بنظر برسد اما می توان با کمک ایده های بهتر، فضای بهتری را آماده نمود.

 

راه حل این مشکل

 

استفاده از سبک های متنوع و ترکیب آن ها با یکدیگر، احساس بی روح بودن و خسته کنندگی را از دکوراسیون تان دور کننده و می تواند یک راه حل عالی برای ایجاد فضایی بهتر در اتاق تان باشد. همان گونه که گفتیم، یکی از اشتباهات دکوراسیون اتاق خواب استفاده از ملزومات و اکسسوری های یک شکل است. سعی کنید سبک های مختلف مثل مینیمال، کلاسیک و مدرن را با یکدیگر به گونه ای ترکیب کرده که تفاوت های بارز آن ها مشخص نشده و صرفا زیبایی هایشان با یکدیگر ترکیب شود. برای آشنایی بیشتر با سبک های دکوراسیون و اصول چیدمان اتاق خواب از طریق بخش جست و جو سبک مورد نظرتان را جست و جو نمایید.

 

۴- نورپردازی غیر اصولی و استفاده از لوستر سقفی

اشتباهات دکوراسیون اتاق خواب: نورپردازی غیر اصولی و استفاده از لوستر سقفی
اشتباهات دکوراسیون اتاق خواب: نورپردازی غیر اصولی و استفاده از لوستر سقفی

 

می دانیم که لوستر و چراغ آویزهای زینتی، عناصری هستند که همیشه موجب جذابیت هرچه بیشتر دکوراسیون می شوند. در اتاق خواب، این موضوع تا حدودی مورد قبول واقع است اما بسیاری از طراحان دکوراسیون معتقدند لوستر و چراغ های سقفی پرنور و بزرگ، عناصر مناسبی برای روشنایی اتاق خواب نبوده و موجب عدم وجود آرامش در اتاق خواب می شوند.

ملزومات روشنایی شاید در نگاه اول نور و زیبایی خوبی را وارد فضا کند، ولی از آنجایی که اتاق خواب یک فضای شخصی و مخصوص استراحت می باشد، بهتر است از ایده دیگری برای روشنایی استفاده کنیم. این مورد یکی از اصلی ترین اشتباهات دکوراسیون اتاق خواب است که بسیاری از صاحب خانه ها دچار آن می شوند. نورپردازی صحیح و اصولی اتاق جزو مهم ترین اصول چیدمان اتاق خواب به شمار می رود.

 

راه حل این مشکل

 

برای حل مشکل استفاده از لوستر و چراغ آویزهای اتاق خواب، می توانید از نمونه های کوچک تر این ملزومات استفاده نمایید. چراغ های رومیزی و آباژور انتخاب بسیار خوبی در این زمینه هستند. همچنین چراغ های سقفی و دیواری کوچک نیز می توانند تا حدود زیادی به شما کمک کنند. به یاد داشته باشید در هنگام استفاده از آباژور یا چراغ رومیزی و چراغ های دیواری، نور آن ها در در جه کمی قرار دهید که حالتی غیرعادی به خود نگیرند و یک منبع نور بد نباشند. اگر قصد خرید ملزومات روشنایی با بهترین کیفیت و بیشترین تنوع را دارید، می توانید به فروشگاه آنلاین معماری سری بزنید. در این فروشگاه اینترنتی صدها محصول روشنایی موجود است. با سفارش آنلاین این محصولات، آن ها را به صورت اکسپرس و به صورت رایگان درب منزل تحویل بگیرید.

 

۵- عناصر اصلی اما اضافه در اتاق خواب

خطاهای رایج در اتاق خواب: عناصر اصلی اما اضافه در اتاق خواب
خطاهای رایج در اتاق خواب: عناصر اصلی اما اضافه در اتاق خواب

 

بسیاری از بخش ها در اتاق خواب مثل کتابخانه، قفسه های دیواری و میزهای مختلف، عناصر خوب و نسبتا کاربردی ای به شمار می روند که می توانند تا حدودی به شما کمک کنند. اما گاهی اوقات همین وسایل باعث شلوغ شدن بیش از حد دکوراسیون اتاق خواب شما می شود. یکی از خطاهای رایج در اتاق خواب استفاده بی قاعده و بی دلیل از این ملزومات است. اگر از اصول چیدمان اتاق خواب خاصی پیروی می کنید، می بایست برای قرار دادن هر وسیله علت قانع کننده ای داشته باشید. به یاد داشته باشید میز و قفسه در همه اتاق خواب ها نقش خوب ایفا نکرده و گاهی اوقات لازم است این بخش ها را در مکانی غیر از اتاق خواب قرار دهید.

 

راه حل این مشکل

برای حل این مشکل، کافی است از حجم اکسسوری ها و عناصر بی هدف در اتاق خوابتان کم کنید. در این صورت فضای بازتر و ساده تری خواهید داشت که پتانسیل بیشتری برای قرار گرفتن میز کنسول یا کتابخانه در خود می بیند. اگر این روش نیز جواب نداد، راهی جز قرار دادن این وسایل در بیرون از اتاق خواب ندارید. راهروهای خلوت و اتاق خواب های دیگر اولین و بهترین پیشنهادهایی هستند که پیش روی شما قرار دارد.

 

در این مطلب با خطاهای رایج اتاق خواب آشنا شدید؛ امیدواریم آن ها را دانسته و در حل آن ها تلاش کنید. رعایت اصول چیدمان اتاق خواب و به یاد آوردن اشتباهات دکوراسیون اتاق خواب در گذشته، می تواند دو چراغ برای راه شما در این مسیر باشند.

اینستاگرام معماری آریان

علیرضا شاکری

عضو گروه تولید محتوا معماریان و علاقه مند به علم دکوراسیون و طراحی داخلی

اضافه کردن نظر