معماریان مگ

ساده ترین ایده ها و راهکارهای زیباسازی حیاط منزل با پوشش گیاهی

ساده ترین ایده ها و راهکارهای زیباسازی حیاط منزل :

اغلب افرادی که خانه شان دارای محوطه بازاست، زمان کمی برای زیباسازی حیاط خود صرف می کنند. متأسفانه زندگی پر مشغله امروزه، تمام وقت ما را پر می کند و ما فقط می توانیم به کارهای کوچک خانه از قبیل پخت و پز و تمیز کردن خانه بپردازیم. اما اگر یک حیاط زیبا میخواهیم، راه هایی وجود دارد که میتوانیم به کمک آنها و بدون هزینه زیادی صاحب یک فضای دلنشین در خانه خود باشیم.

یک حیاط زیبا و دلنشین، میتواند برای شما و خانواده تان بسیارسرگرم کننده باشد. در اینجا ما قصد داریم  ایده ها و راهکارهای زیباسازی حیاط منزل به کمک پوشش گیاهی و عناصر دکوری را در اختیارتان قرار دهیم. با آریان معماری همراه شوید.

نورپردازی حیاط - ساده ترین ایده ها و راهکارهای زیباسازی حیاط منزل با پوشش گیاهی
نورپردازی در حیاط

۱- زیبا سازی حیاط منزل با دسته بندی گیاهان شاداب

گروه بندی گل ها - ساده ترین ایده ها و راهکارهای زیباسازی حیاط منزل با پوشش گیاهی
گروه بندی گل ها

آنچه در زیباسازی حیاط منزل شما، نقش اساسی دارند انتخاب و طراحی گیاهان و گروه بندی مناسب آنهاست. هنگام ایجاد بستر مناسب برای کاشت گیاهان در حیاط خود، با بررسی خاک محوطه شروع کنید. سپس گل و گیاه مناسب را انتخاب کرده و آنها را در دسته های رنگی و شاداب مرتب کنید؛ این چنین خاک مشترک بستر گیاهان به رشد بهتر و تقویت ریشه ی آنها کمک می کند و از خشک شدن گیاهان جلوگیری می کند.

۲- نحوه ی نگهداری از گیاهان در حیاط منزل

مراقبت از گیاهان حیاط - ساده ترین ایده ها و راهکارهای زیباسازی حیاط منزل با پوشش گیاهی
مراقبت از گیاهان حیاط

برای محوطه سازی حیاط منزل خود با گیاهان تازه و سرسبز، لازم است که از آنها به خوبی مراقبت کنید. یکی از وظایف مهم شما در نگهداری گیاهان، آبیاری آنها است. میتوانید از آبپاش ها برای آبیاری آنها استفاده کنید و یا سیستم های آبیاری ساده نزدیک ریشه های گیاهان به وجود آورید. توجه کنید که آبیاری برگ ها می تواند به آنها آسیب برساند و سبب تبخیر رطوبت سطح آنها قبل از رسیدن به خاک شود.

۳- دور کردن علف های هرز از باغچه حیاط

حذف علف های هرز از باغچه حیاط - ایده ها و راهکارهای زیباسازی حیاط منزل با پوشش گیاهی
حذف علف های هرز از باغچه حیاط

علف‌های هرز، گیاهان مهاجم و مضری هستند که می توانند به گل‌ و گیاهان باغچه صدمه بزنند. آنها رطوبت خاک را از ریشه های گیاه دور می کنند، بنابراین باید اقداماتی برای نابودی این علف‌های هرز باغچه انجام شود. برای از بین بردن علف های هرز و شادابی گیاهان باغچه، لازم است به طور مدام به باغچه خود رسیدگی کنید.

استفاده از روش های خانگی مثل خاصیت علف کشی سرکه و یا کندن آنها با دست از جمله راهکارهای نابودی این گیاهان مهاجم است. بهتر است علف های هرز را تا قبل از جوانه زدن گیاهان از بین نبرید.

 

 

۴- تهیه خاک مناسب برای رشد گیاهان در باغچه حیاط

خاک گیاهان باغچه حیاط - ساده ترین ایده ها و راهکارهای زیباسازی حیاط منزل با پوشش گیاهی
خاک گیاهان باغچه حیاط

خاک، پایه ی یک باغچه سالم است. اگر فکر می کنید خاک باغچه شما برای رشد سالم گیاهان مناسب نیست، بهتر است آن را آزمایش کنید. ماه اول پاییز بهترین زمان برای نمونه برداری از خاک باغچه شما می باشد. شما می توانید از طریق سازمان کشاورزی به خصوصیات خاک باغچه تان آگاهی یابید و با توجه به آن اقدامات لازم برای تقویت خاک را انجام دهید. این اقدامات معمولا به حفظ آب در خاک کمک می کنند و به این طریق گیاهان را هیدراته کرده و مواد مغذی آن ها را به مدت سه ماه تامین می کنند.

۵- بهترین زمان آبیاری گیاهان باغچه در حیاط

زمان آبیاری گیاهان باغچه حیاط - ایده ها و راهکارهای زیباسازی حیاط منزل با پوشش گیاهی
زمان آبیاری گیاهان باغچه حیاط

هر یک از گیاهان زمان مشخصی برای تغذیه دارند و اگر در زمان مناسب به آنها برسیم، سالم و زیبا رشد می کنند. معمولا، ساعات اولیه روز و صبح هنگام، بهترین زمان برای آبیاری گیاهان است. حتما در صورت امکان، عمل آبیاری را تا قبل از ساعت ۹ صبح، برای تقویت گیاهان و جذب بهتر مواد مغذی توسط آنها به اتمام برسانید. در غیر این صورت، آبیاری گیاهان در ساعات ظهر باعث تبخیرآب آنها قبل از جذب موارد معدنی می شود.

۶- زیبا سازی حیاط منزل با طراحی مسیرهای حرکتی

پیاده رو ها در حیاط خانه - ایده ها و راهکارهای زیباسازی حیاط منزل با پوشش گیاهی
پیاده رو ها در حیاط خانه

طراحی مسیر حرکتی و پیاده‌رو یکی از موارد مهم در زیبا سازی حیاط و محوطه منزل شما به شمار می رود. اگر دوست دارید در میان چمن های حیاطتان قدم بزنید، با ایده های ساده و جالب به طراحی مسیرهای دسترسی، بپردازید. شما میتوانید برای شاخص‌تر کردن این فضا در حیاط منزلتان، از مصالح مختلف، سنگ فرش بتونی ویا چوبی استفاده کنید.

۷- ترمیم چمن محوطه از اقدامات زیباسازی حیاط منزل

ترمیم چمن حیاط - ایده ها و راهکارهای زیباسازی حیاط منزل با پوشش گیاهی
ترمیم چمن حیاط

بذر چمن قبل از پاشیده شدن بر روی خاک، باید براساس برخی عوامل، از قبیل میزان رفت و آمد ، میزان باد و آب موجود در چمن، انتخاب شود. بعد از اینکه بذر در زمین سفت کاشته شد، باید کمی کود طبیعی به خاک آن اضافه کنیم. سپس آب دادن به خاک را شروع می کنیم.

اگر بعد از مدتی متوجه شدید که چمن های حیاط خانه تان به راحتی خشک می شوند یا رنگ زرد به خود می گیرند، احتمالا خاک زمین شما بیش از حد خشک است. برای آزمایش، تا عمق شش اینچ رطوبت خاک را بررسی کنید. اگرچه بیش از اندازه خشک است، لازم است خاک آن را مرطوب کرده و کودهای گیاهی بیشتری از کاه گرفته تا برگ های خشکیده اضافه کنید.

 

 

۸- زیبا سازی حیاط منزل با جلوگیری از زرد شدن چمن و برگ گیاهان

گیاهان برگ سبز در حیاط - ایده ها و راهکارهای زیباسازی حیاط منزل با پوشش گیاهی
گیاهان برگ سبز در حیاط

چمن سبز کم رنگ یا زرد می تواند در واقع نشانی از کمبود نیتروژن در خاک باشد. نیتروژن در خاک سبب رشد بهتر گیاهان و سبزی برگ های آنها می شود. مواد معدنی و آلی ترکیباتی هستند که نیتروژن مورد نیاز خاک را تامین می کنند. البته دقت کنید، اگر بیش از حد استفاده شوند، می تواند علف ها را بسوزاند.

پس از کود دهی با ترکیبات نیتروژن دار، خاک را آبیاری کنید تا کود رقیق شده و بهتر جذب خاک شود. به این طریق، میتوانید از زردی برگ ها و چمن های حیاط جلوگیری کنید. زیرا پوشش گیاهی سبز در زیباسازی حیاط منزل و باغچه امری مطلوب است.

۹- زیباسازی حیاط منزل با ایجاد پوشش گیاهی خوراکی

کاشت سبزیجات در باغچه حیاط - ایده ها و راهکارهای زیباسازی حیاط منزل با پوشش گیاهی
کاشت سبزیجات در باغچه حیاط

تصور کنید سبزیجات مورد نیاز خود را در باغچه حیاط خود داشته باشید، سبزیجاتی که با طراوت و زیبایی شان در زیباسازی حیاط منزل تان نقش دارند. برای کاشت این سبزیجات در زمین باغچه، قسمت آفتابگیر حیاط خود را انتخاب کنید، تا در زمستان سبزیجات شما از نور آفتاب بی بهره نمانند. شما میتوانید در باغچه حیاط خود انواع گیاهان زمستانی مانند چغندر، کلم، هویج، کاهو، نخود فرنگی، سیب زمینی، تربچه، اسفناج و شلغم، آویشن و یا سبزیجات تابستانی مثل تره، گوجه فرنگی، خیار، بادمجان، هندوانه و یا فلفل بکارید.

۱۰- نقش مالچ در حفظ گیاهان حیاط منزل

مالچ برای محافظت از گیاهان - ایده ها و راهکارهای زیباسازی حیاط منزل با پوشش گیاهی
مالچ برای محافظت از گیاهان

مالچ یا خاک پوش را باید پس از جوانه زدن بذرها روی سطح خاک بریزید. این عمل رطوبت خاک را حفظ می کند و تا حد زیادی موجب در امان بودن ریشه گیاه از گرمای بیش از حد آفتاب و باد می‌شود. استفاده از مالچ برسطح خاک مدت آبیاری را به تاخیر می اندازد و باعث می شود در زمستان رطوبت داخل خاک یخ نزند.

همچنین، مالچ می تواند از رشد علف‌های هرز جلوگیری می‌کند. مالچ‌های رنگی نیز در زیباسازی حیاط  منزل و باغچه شما موثر خواهند بود. توصیه می شود، مالچ آلی را به جای انواع غیر معدنی آن انتخاب کنید.

۱۱- از لایه های نازک مالچ استفاده کنید.

تاثیر مالچ بر روی گیاهان - ایده ها و راهکارهای زیباسازی حیاط منزل با پوشش گیاهی
تاثیر مالچ بر روی گیاهان

از مالچ در لایه های نازک استفاده کنید. زیرا مالچ رطوبت خاک را تا حد زیادی حفظ می کند و موجودات داخل خاک در رطوبت تکثیر می شوند. بنابراین، اگر خاک حاوی حشرات مضر، علف های هرز، قارچ  یا گیاهان بیمار باشد، می تواند این بیماری ها را به دیگر گیاهان حیاط منتقل کند. پس به یاد داشته باشید سطح خاک را با لایه ی نازک مالچ بپوشانید.

۱۲- المان های خلاق و کاربردی برای زیباسازی حیاط منزل

المان تزیینی در حیاط - ایده ها و راهکارهای زیباسازی حیاط منزل با پوشش گیاهی
المان تزیینی در حیاط

با اینکه امروزه دیگر صندوق های پستی درفضای حیاط خانه جای ندارند، اما شما می توانید از این صندوق ها که حس نوستالژی دارند، به عنوان المان تزیینی در زیباسازی حیاط خود استفاده کنید. صندوق های پستی را با رنگ های شاد رنگ آمیزی کنید تا بیشتر اثر زیباشناختی داشته باشند.

همچنین میتوانید از چراغ های دکوراتیو در محوطه سازی برای زیباسازی حیاط منزل تان استفاده کنید. این چراغ ها می توانند راهروهای حیاط شما را در شب روشن کنند. نوع شارژی آنها هیچ الکتریکی مصرف نمی کنند و بسیار با صرفه هستند.

 

 

۱۳- دکور جلوی در ورودی برای زیباسازی حیاط منزل

دکور جلوی درب ورودی - ایده ها و راهکارهای زیباسازی حیاط منزل با پوشش گیاهی
دکور جلوی درب ورودی

جلوی درب ورودی نیز بخشی از حیاط خانه را شکل میدهند. بهتر است، دکوراسیون این قسمت را با توجه به  تزیینات غالب باغچه حیاط انجام دهید. برای مثال، رنگ بیرونی درب را براساس رنگ مواد و مصالح حاکم در حیاط انتخاب کنید. همچنین میتوانید از گل های رنگارنگ و گیاهان گلدانی ارزان بر روی سکو یا پله های ورودی استفاده کنید. مطمئن باشید، همه این راهکارها در زیباسازی حیاط منزل، شما را راهنمایی خواهد کرد. برای اطلاعات بیشتر در این زمینه ما را دنبال کنید.

عکس هایی از نمونه ایده های زیبا سازی حیاط  منزل

پوشش گیاهی زیبا در حیاط - ایده ها و راهکارهای زیباسازی حیاط منزل
پوشش گیاهی زیبا در حیاط
تعریف مسیر ورودی با گیاهان - ایده ها و راهکارهای زیباسازی حیاط منزل
تعریف مسیر ورودی با گیاهان
تنوع گیاهان در حیاط خانه - ایده ها و راهکارهای زیباسازی حیاط منزل
تنوع گیاهان در حیاط خانه
گلدان ها در حیاط خانه - ایده ها و راهکارهای زیباسازی حیاط منزل
گلدان ها در حیاط خانه
مسیر سنگ فرش در حیاط خانه - ایده ها و راهکارهای زیباسازی حیاط منزل
مسیرهای سنگ فرش در حیاط خانه
کشت محصولات غذایی در حیاط خانه - ایده ها و راهکارهای زیباسازی حیاط منزل
کشت محصولات غذایی در حیاط خانه

 

ناگفته نماند ، از مهمترین موارد در طراحی و زیباسازی حیاط و محوطه خانه، ایجاد تناسب بین فضاهای داخلی و خارجی است. بنابراین باید بین مجموعه تزیینات و المان های حیاط و داخل خانه، هماهنگی برقرار باشد. گروه طراحی و معماریان، با تخصص در این زمینه ، با استفاده از نرم افزارهای سه بعدی به طراحی باغچه های حیاط شما با توجه به سبک ها و الگوهای مطرح ، شرایط اقلیمی و توپوگرافی زمین می پردازد. جهت تماس با شرکت معماریان و آشنایی با نمونه کارهای این گروه می توانید سایت memarian.org را دنبال کنید.

 

منبع: goodhousekeeping

اینستاگرام معماری آریان

اضافه کردن نظر