زیباترین پل های جهان را بشناسید

زیباترین پل های جهان را براساس معیار های مختلفی می سنجند. یکی از مهمترین سازه های یک شهر، پل های آن می باشد همانطور بعضی از شهر ها به دلیل وجود زیباترین پل های جهان در آنها معروف شده و نام آنها بر زبان ها پیچیده است. پل یکی از قدیمی‌ترین سازه‌هایی است که انسان از قدیم تاکنون برای تسهیل راه‌های ارتباطی آن را ابداع کرده است؛ و علاوه بر راه ارتباطی به دلیل خلاقیت ها و زیبایی های که در پل های به کار برده شده است، به جاذبه های گردشگری تبدلی شده اند. برای مشاهده بعضی از زیباترین پل های جهان با آریان معماری همراه باشید ..

زیباترین پل های جهان

پل نانپو در شانگای یکی از زیباترین پل های جهان

چین همیشه با نوآوری‌ جدید و معماری هایی که خلق می‌کند، دنیا را شگفت زده کرده است. پل نانپو نیز یکی دیگر از زیباترین پل های جهان بوده که در شانگهای واقع شده است. حالت چرخشی این پل است که آن را در دنیا شناخته شده کرده است. در واقع این حالت ویژه برای ذخیره فضا بکار رفته است. ارتفاع آن به ۴۲۸ متر می‌رسد و در جهان در رتبه‌ی پنجاه و هفتم از نظر درازا می‌ایستد. این پل جزو پل های کابلی می باشد.

 

پل نانپو در شانگای یکی از زیباترین پل های جهان

 

پل پونته وچیو در فلورانس ایتالیا

پل پونته وچیو در فلورانس ایتالیا روی رود آرنو قرار دارد و ساختارش ترکیبی از ساختار سگمنتال-قوسی است. در سال ۱۳۴۵ سیل این پل را تخریب کرد و پل جدیدی به جایش ساخته شد. در طول جنگ جهانی دوم این پل تنها پل روی رودخانه آرنو بود که نیروهای آلمانی آن را خراب نکردند، آن ها به جای تخریب پل، سازه های قرون وسطایی دو سمت پل را از بین بردند تا کسی نتواند از رویش رد شود. در نوامبر ۱۹۶۶ پل به طور معجره آسایی زیر وزن زیاد آب استقامت کرد و در مقابل خروش دوباره رودخانه قسمت هایی از آن ترک برداشت. این پل که توسط رومی‌ها ساخته شده است، در جنگ جهانی دوم خراب نشد و از دستورات تخریبی هیتلر جان سالم به در برد.

پل پونته وچیو در فلورانس ایتالیا از زیباترین پل های جهان

از ایتدا بر روی پل گدن گیت مغازه های زیادی وجود داشته در ابتدا همه جور مغازه مثل قصابی و ماهی فروشی هم در آن دیده می شد. در سال ۱۵۹۳، فردیناند اول دستور داد که فقط طلافروش ها و جواهری ها می توانند بر روی پل مغازه داشته باشند.

 

پل گلدن گیت در سانفرانسیسکو

پل گلدن گیت از سال ۱۹۳۷ نماد شهر سانفرانسیسکو بوده است. احداث این پل ۳۰ میلیون دلار هزینه داشته است. پل گلدن گین هر ساله توریست ها زیادی ز سرتاسر جهان جذب می کند و یکی از زیباترین پل های جهان می باشد. و که رنگ سرخ این پل زیبا از دور به چشم می خورد.

پل گلدن گیت در سانفرانسیسکو از زیباترین پل های جهان
پل گلدن گیت در سانفرانسیسکو

ساخت پل گلدن گیت بیش از ۳۵ میلیون دلار برای آمریکا هزینه در بر داشت و جلوتر از برنامه‌ریزی انجام شده و با بودجه‌ی اختصاص داده شده ساخته شد. پل گلدن گیت در جهان بیشترین مصرف کابل را از میان پل های جهان را ئارد به طوری که اگر این کابل های را به هم ببندیم می توان دو بار خط استوا را دور زد.

پل بروکلین نیویورک

پل بروکلین یکی از زیباترین پل های جهان در ایالات متحده در سال ۱۸۸۳ افتتاح شد.. پل زیبا و معلق بروکلین از آثار تاریخی و ملی و یکی از بهترین جاذبه‌های آزاد نیویورک در ایالت متحده آمریکا می‌باشد که ددارای قسمتی برای پیاده روی  ودوچرخه سوری می باشد که در مرکز آن و بالای خطوط اتومبیل قرار دارد. پل بروکلین طولانی‌ترین پلی بوده است. این پل به عنوان نماد تاریخی ملی و نماد برجسته‌ی تاریخی-مهندسی ایالت متحده آمریکا  محسوب می‌شود.

پل بروکلین نیویورک از زیباتری پل های جهان

پل واسکو دو گاما در لیپسون پرتغال

پل واسکو دو گاما در شهر لیپسون پرتغال قرار دارد که یکی از زیباترین پلهای جهان می باشد و در نزدیکی لیگ تگوس قرار دارد که برای کاهش ترافیک و دسترسی آسان‌تر به نمایشگاه جهانی سال ۱۹۹۸ در کنار تگزاس ساخته شده است. این پل دارای شش باند برای ماشین است و در برخی مواقع که ترافیک روزانه به میانگین ۵۲۰۰۰ می‌رسد تعداد خطوط آن نیز افزایش می‌یابد.

پل واسکو دو گاما در لیپسون پرتغال یکی از زیباترین پل های جهان

پل تسینگ ما در هنگ‌کنگ یکی از زیباترین پل های جهان

ای پل در زمان خودش در جایگاه دوم درازترین پل های جهان قرار داشت.پل تسینگ ما دارای دو سطح یکی برای قطار و یکی برای ماشین ها می باشد.این این پل دارای ۳ لاین می باشد که می تواند ترافیک را کنترل کند ولی مشکلی که در این پول وجود دارد مکانی برای پیاده روی در آن تعبیه نشده است.

پل تسینگ ما در هنگ‌کنگ یکی از زیباترین پل های جهان

 

پل فواره آب بانپو در کره جنوبی

پل فواره آب بانپو در کره جنوبی با نام فواره رنگین‌کمان مهتاب نیز شناخته می‌شود و یکی از زیباترین پل های جهان می باشد و روی رودخانه‌ی هان ساخته شده و بلوک های سئوچو و یونگسان را به هم متصل می‌کند. یگانگی این پل از آن جهت است که این پل، روی پل پیشین جامسو ساخته‌شد و پلی دو مسیره ایجاد شد. از این سازه، ۱۹۰ تن آب در دقیقه فواره می‌کند. این آب‌ها با شعاعی بیست متری مستقیماً وارد رودخانه می‌شود. با نورپردازی‌های پل، این جریان آب مانند رنگی‌کمان به نظر می‌رسد.

 

پل فواره آب بانپو در کره جنوبی یکی از زیباترین پل های جهان

 

پل هلیکس در سنگاپور

سنگاپور یکی از کشورهایی است که همیشه مهد معماری و شهرسازی مدن بوده است. پل هلیکس یکی از جاذبه های سنگاپور می باشد که نمی توان از آن چشم دوخت این پل از فولاد و شیشه ساخته شده است. این بنا هم در روز و هم در شب با نورپردازی آبی شگفت انگیز به نظر می‌رسد. این پل زیبای ۲۸۰ متری، به شکل یک مجرای مارپیچ است که هر دو انتهای آن در جهت مخالف یکدیگر در حال چرخش به نظر می‌رسد. این مجرای پیچشی فولادی در هریک از دو انتها تا ارتفاع ۸٫۸ متری بالا می‌آید و پس از آن به سمت پایین دچار اعوجاج می‌شود.

پل هلیکس در سنگاپور یکی از زیباترین پل های جهان

این نوع ساختار و طرح پیچشی برای اولین بار در یک پل به کار گرفته شده است. از جمله مزایای این طرح پل، استفاده بسیار کمتر از فولاد در این نوع پل در قیاس با پل‌های معمول کابلی و یا پل‌های با شاه‌تیرهای با پروفیل‌های جعبه‌ای شکل است. این پل علاوه بر نقش محور مواصلاتی و کاربردی معمول، به لحاظ جنبه‌های زیبایی‌شناختی نیز مورد توجه قرار گرفته است.

 

 

اینستاگرام معماری آریان

حسام

حسام رمضانی، توسعه دهنده وب هستم. به دنیای برنامه نویسی و تکنولوژی علاقه مندم. هم اکنون مدیر سایت شرکت معماری آریان هستم.

اضافه کردن نظر