معماریان مگ
دکوراسیون حمام و سرویس بهداشتی

دکوراسیون حمام خود را با این راهکارها زیباتر کنید!

وقتی صحبت از دکوراسیون حمام و سرویس‌های بهداشتی به میان می‌آید، شاید برخی تصور کنند که دکور کردن این بخش‌ها فقط هزینه‌ای اضافی است و لزومی برای این کار وجود ندارد؛ با این حال، امروزه دکوراسیون حمام و سرویس‌ بهداشتی، مورد توجه افراد قرار دارد.دکوراسیون حمام، همواره در معماری یکی از بخش‌های مهم و کلیدی منزل‌ها بوده،

البته نقش و کارکرد این بخش از منزل در دوره‌های گوناگون تغییر پیدا کرده و به مرور زمان حمام از محلی متروک و تاریک که صرفا هر چند روز یک بار از آن برای استحمام استفاده می‌شد به مکانی روشن، تمیز و شیک برای استحمام، پاکیزگی، آراستگی و در بسیاری موارد به محلی برای بازیابی آرامش روح و رفع خستگی تبدیل شد.

دکوراسیون حمام و سرویس بهداشتی

دکوراسیون حمام در معماری و در منازل اشکال مختلفی دارد؛ به این ترتیب در حالی که در آپارتمان‌های کوچک حمام‌های کوچک و با کاربردهای محدودی تعبیه می‌شوند در آپارتمان‌ها یا منازل بزرگ متراژ حمام‌ها نیز بزرگ‌تر هستند و کاربردهای مختلفی دارند.

در واقع در این دسته از منزل‌ها حمام‌ها برای استفاده در ساعات بیشتری طراحی و ساخته می‌شوند. این در حالی است که در برخی موارد بعضی از حمام‌ها در منازل لوکس حالتی تفریحی و رفاهی به خود می‌گیرند و در کنار آن‌ها استخرهای کوچک، سونا و جکوزی با هدف افزایش رفاه و تفریح و سلامت اعضای خانواده طراحی و ساخته می‌شود.

دکوراسیون حمام و سرویس بهداشتی

استفاده حداکثری از فضا

مهم‌ترین نکته‌ای که باید در ابتدا به آن تاکید شود آن است که مهم نیست حمام خانه شما بزرگ باشد یا کوچک، آنچه بیش از بزرگی و کوچکی حمام حائز اهمیت است آن است که شما این فضا را به نحوی ساماندهی و دکور کنید که بتوانید حداکثر استفاده از آن را برای دستیابی به آرامش و پدید آوردن احساس مطبوع در خود، داشته باشید.

استفاده حداکثری از فضا در دکوراسیون حمام و سرویس بهداشتی

تزئینات زیبا در دکوراسیون حمام

در این میان انتخاب عناصری که به طور کلی فضای داخلی حمام را به خود اختصاص می‌دهند نقش مهمی در فضاسازی آن دارد. عناصر مهمی که در خلق یک حمام زیبا و بی‌نقص وجود دارد عبارت است از: کفپوش مناسب، پوشش دیواری، استفاده از هواکشی با قدرت مناسب برای تخلیه بخار، کابینت‌هایی برای قرار دادن حوله و دیگر لوازم جانبی، انواع بافت‌ها و رنگ‌ها. با انتخابی صحیح از تمامی این مجموعه به فضای دلخواه که آرامش شما را برقرار کند دست می‌یابید.

تزئینات زیبا در دکوراسیون حمام

تزئینات زیبا در دکوراسیون حمام

انتخاب کفپوش

به هنگام انتخاب کفپوش مناسب برای حمام نکاتی مانند کیفیت، سایز، رنگ، الگو، طرح و بافت را باید در نظر داشته باشید. بهترین انتخاب زمانی صورت می‌گیرد که قسمتی از کف حمام را که بسیار در مقابل دید است با آن کفپوش مورد علاقه دکور کنید (یعنی در ابتدا آن را نصب نکنید). سپس اگر نوع، طرح و رنگ را پسندیدید، آن را برای نصب در کل حمام انتخاب کنید. تنها با یک امتحان کوچک این امکان برای شما به وجود می‌آید که از انتخابی که کردید، ناراضی و پشیمان نشوید.

از بهترین گزینه‌های انتخابی برای کفپوش حمام، سرامیک است، چرا که به راحتی تمیز می‌شود، در برابر آب مقاوم و از لحاظ طرح و رنگ هم بسیار متنوع است. توجه داشته باشید که رنگ زمینه اگر سفید باشد، حمام را به فضایی نورانی و وسیع مبدل می‌سازد. در برخی سبک‌های دکوراسیون استفاده از سرامیک‌های طرح دار و گلدار بسیار رایج است.

انتخاب کفپوش دکوراسیون حمام و سرویس بهداشتی

رنگ‌های مناسب برای دکوراسیون حمام مدرن

در سبک مدرن استفاده از سرامیک‌هایی به رنگ سفید و با ادغامی از رنگ‌های تند و گرم بسیار رایج است. رنگ سرامیک برای آرامش بخشیدن به شما و برقراری محیطی سرشار از انرژی بسیار مهم است. پس بهتر است رنگی را انتخاب کنید که هم روشن باشد و هم با روحیات شما و اعضای خانواده سازگاری داشته باشد. استفاده از رنگ‌های مورد علاقه در حمام باعث می‌شود که علاوه بر آرامش بخشیدن به شما روزی تازه و پرانرژی را شروع کنید.

رنگ‌های مناسب برای دکوراسیون حمام مدرن

اگر سبک‌های شلوغ را می‌پسندید، از رنگ‌های هلویی و زرد درخشان اتفاده کنید. این رنگ‌ها فضا را شلوغ‌تر و پراثاثیه‌تر نمایان می‌کنند. اگر می‌خواهید که حمام شما بزرگ‌تر از آنچه هست نمایان شود بهتر است از رنگ‌های طبیعی برای سرامیک‌ها استفاده کنید.بهترین توصیه دکوراتور‌ها استفاده از سرامیک‌هایی به رنگ سفید و بژ و گاهی زرد و کرم بسیار روشن است که به خوبی نور را منعکس می‌کند و فضا را بزرگ‌تر جلوه می‌دهد. اگر حمامی بزرگ و عریض دارید، بهتر است از رنگ‌های تیره استفاده کنید تا کوچک‌تر و گرم‌تر به نظر برسد.

رنگ‌های مناسب برای دکوراسیون حمام مدرن

آینه‌ها را فراموش نکنید

استفاده از آینه در هر مکانی باعث نورانی شدن و بزرگ جلوه داده شدن آن فضا می‌شود، بنابراین استفاده از آینه در حمام بسیار توصیه می‌شود و همچنین باعث تمیز‌تر جلوه دادن این فضا می‌شود. بنا بر سبک دکوراسیون حمام می‌توانید انواع آینه را هماهنگ با آن سبک انتخاب کنید.

آینه‌ در دکوراسیون حمام و سرویس بهداشتی

گل و گلدان در دکوراسیون حمام

استفاده از گل‌ها و گیاهان زینتی متناسب با متراژ حمام می‌تواند فضای بهتری را در این بخش از منزل ایجاد کند. در حال حاضر نمونه‌های زیبایی از گلدان‌های طبیعی و مصنوعی مناسب برای استفاده در دکوراسیون حمام و سرویس‌های بهداشتی وجود دارد که می‌توانید از آن‌ها برای بهتر شدن فضای حمام منزل خود استفاده کنید.

گل و گلدان در دکوراسیون حمام

انتخاب رنگ در دکوراسیون حمام

اگر فضای داخلی سرویس بهداشتی شما کوچک است، اصلاً مهم نیست. می‌توانید با انتخاب رنگ مناسب و جذاب، کوچک بودن فضا را کمتر مورد توجه قرار دهید؛ البته توصیه می‌کنیم رنگ انتخابی شما ساده و ملایم باشد؛ مثلا کاشی آبی در کنار زمینه سفید، تضاد خوبی برای چیدمان سرویس بهداشتی کوچک ایجاد می‌کند .

انتخاب رنگ در دکوراسیون حمام

انتخاب مصالح

انتخاب مصالح مناسب یکی از مواردی است که می‌تواند فضای سرویس بهداشتی شما را بیشتر جذاب کند؛ برای مثال می‌توان گفت که در یک سرویس بهداشتی به نسبت کوچک، استفاده از کاشی و سرامیک و تناسب آن‌ها با روشویی و همچنین نورپردازی مناسب باعث به‌وجودآمدن فضایی شیک و جذاب می‌شود .

انتخاب مصالح دکوراسیون حمام و سرویس بهداشتی

انتخاب جزئیات

شاید برای بار اول، انتخاب سبک کلاسیک برای طراحی فضای داخلی یک سرویس بهداشتی کوچک، غیر اصولی به نظر بیاید؛ اما انتخاب صحیح لوازم جانبی و همچنین هماهنگ‌کردن آن‌ها با رنگ‌های لوکس، می‌تواند فضایی خاص و شیک در سرویس بهداشتی شما ایجاد کند؛ ولی دقت داشته‌باشید در فضای داخلی سرویس های بهداشتی کوچک حتما از رنگ سفید به عنوان رنگ اصلی استفاده کنید.

انتخاب جزئیات دکوراسیون حمام و سرویس بهداشتی

استفاده از کاغذ دیواری

کاغذ دیواری یکی از مواردی است که می‌توانید با استفاده از آن، جلوه زیبایی به سرویس بهداشتی کوچک‌تان بدهید. سعی کنید از کاغذ دیواری‌های قابل شست‌وشو استفاده کنید تا بتوانید در صورت نیاز آن‌ها را بشویید. دقت کنید که طرح‌های ساده و عمودی باعث می‌شود سقف سرویس بهداشتی‌تان بلندتر دیده و در نتیجه فضای آن بزرگ‌تر از چیزی که هست نشان داده شود .

استفاده از کاغذ دیواری در دکوراسیون حمام و سرویس بهداشتی

انتخاب کابین دوش

کابین دوش یکی از اساسی‌ ترین مواردی است که در دکوراسیون حمام و سرویس های بهداشتی‌ مشترک باید از آن استفاده کرد. در چیدمان سرویس بهداشتی کوچک با انتخاب کابین دوش شیشه‌ای می‌توانید از گرفتن فضای داخلی سرویس بهداشتی جلوگیری کنید و فضای داخلی سرویس را بزرگ‌تر نشان دهید .

کابین دوش در دکوراسیون حمام و سرویس بهداشتی

 اهمیت نور در دکوراسیون حمام

استفاده از نور کافی در حمام که توسط لامپ‌‌های کوچک در قسمت‌های مختلف ایجاد می‌شود، هم حمام را بزرگ‌تر جلوه می‌دهد و هم در مواقع مختلف کارایی دارد. سعی کنید از چند کلید متفاوت و یا حداقل از کنترل‌کننده‌ نور در حمام استفاده کنید. الویت اول با نور طبیعی است.

اگر حمام فضای کافی و دیوار مشترکی با فضای بیرونی داشته باش بهتر است که از پنجره هایی بزرگتر استفاده کرد، تا نور و تهویه ی کافی رعایت شود. در غیر اینصورت در حمام های کوچک حداقل یک پنجره ی کوچک و لوازم روشنایی به اندازه ی کافی قرار دهید تا فضای شما بزرگتر از حد معمول به نظر برسد.

اهمیت نور در دکوراسیون حمام

دکوراسیون حمام ساده و مدرن

مصالح مدرن به کار رفته در این دکور، در ترکیب با اجزاء ظریف، فضایی ساده اما مدرن و با جزئیاتی زنانه می‌سازد. موزائیک‌های مدرن خاکستری رنگ با سنگ‌های روستیک ترکیب شده است تا از سردی و خشکی محیط جلوگیری کند.

دکوراسیون حمام ساده و مدرن

تحریریه شرکت معماریان

جهت مشاهده نمونه کارهای معماری و دکوراسیون داخلی گروه معماریان به صفحه ی اصلی سایت مراجعه کنید.

اینستاگرام معماری آریان

نازنین

دانشجوی معماری، طراح دکوراسیون داخلی

اضافه کردن نظر