معماریان مگ

معرفی بهترین معماری استادیوم جام جهانی سال‌های اخیر

هر چهار سال یک‌بار، تابستان در مورد ساحل، بستنی یا رطوبت غیرقابل‌تحمل در مترو نیست. بلکه هرروز، شما در سراسر جهان برای مشاهده مهم‌ترین رویداد ورزشی، جام جهانی فوتبال چه در استادیوم جام جهانی چه در منزل لحظه‌شماری می‌کنید.

این مسابقه بدون احساسات، خاطرات بودن با دوستان، خانواده و تجربه گرما و شادی غیرممکن است چراکه فقط ورزش می‌تواند به این امر غیرممکن دست یابد. با گروه معماریان همراه باشد تا با معماری استادیوم جام جهانی بیشتراشنا شوید

استادیوم نیسان ژاپن - معماری استادیوم جام جهانی
استادیوم نیسان ژاپن

معماری استادیوم جام جهانی ۲۰۰۲ ژاپن و کره جنوبی

بزرگ‌ترین استادیوم جام جهانی، ورزشگاه نیسان (یا ورزشگاه بین‌المللی یوکوهاما، ژاپن) که چهار بازی در آن برگزار شد، ازجمله نیمه‌نهایی مسابقات آلمان و برزیل؛ که این استادیوم جام جهانی ظرفیتی معادل ۷۲۰۰۰ نفر دارد. معماری استادیوم جام جهانی یوکوهاما توسط تیم طراحی و معماری MHS ساخته‌شده است، این شرکت ژاپنی که بیش از ۸۷ سال تجربه درزمینهٔ معماری دارد.

استادیوم سیگنال ایدونا پارک در دورتموند - معماری استادیوم جام جهانی
استادیوم سیگنال ایدونا پارک در دورتموند

جام جهانی ۲۰۰۶ المان

آلمان یکی از بزرگ‌ترین کشورهای جهان فوتبال با بهترین تیم‌ها و استادیوم‌هاست. به‌عنوان چهار بار برنده مسابقات جام جهانی و یکی از سازگارترین تیم‌های تاریخ مسابقات، انتخاب آن‌ها برای میزبانی جام جهانی ۲۰۰۶ طبیعی بود. معماری استادیوم جام جهانی در دو شهر دورتموند و مونیخ قطعه‌ای از نبوغ طراحی بود

 

اول، سیگنال ایدونا پارک در دورتموند، آلمان بیش از ۶۳،۰۰۰ نفر ظرفیت دارد، اما می‌تواند ۲۰،۰۰۰ نفر اضافی برای مسابقات داخلی تیم فوتبال بورسیا دورتموند اضافه کرد که از طریق طراحی یک منطقه ایستاده به نام sudtribune (جنوب بانک) این موهم امکان‌پذیر می‌شود این بزرگ‌ترین تراس برای تماشاگران ایستاده در جهان است معماری استادیوم جام جهانی سیگنال پارک توسط شرکت دراکسلر طراحی‌شده است. این ورزشگاه میزبان ۶ بازی در جام جهانی ۲۰۰۶ بود.

استادیوم الیانس ارنا - معماری استادیوم جام جهانی
استادیوم الیانس ارنا

دوم، الیانس ارنا یکی دیگر از استادیوم جام جهانی است. این ورزشگاه عظیم در مونیخ آلمان است که در سال ۲۰۰۶ در مسابقات جام جهانی در شش مسابقه مورداستفاده قرار گرفت است.  این استادیوم ظرفیتی بیش از ۷۵،۰۰۰ نفر دارد. که برای اولین بار در ماه مه سال ۲۰۰۵ افتتاح شد و هزینه معادل ۳۴۰ میلیون یورو بابت آن پرداخت شد.

طراحی استادیوم جام جهانی اریانس ارنا بر عهده شرکت هرزوک و دی مورون ، در سوئیس بود که در این طراحی از مدل سه‌بعدی در الیانس ارنا استفاده کردند: استادیومی با یک بدن روشن که می‌تواند تغییر ظاهر و رنگ داشته باشد.در داخل ورزشگاه  یک دهانه زیبا ایجادشده که شیب در حال افزایش از پایین به بالا ان، اجازه مشاهده مطلوب یک بازی فوتبال را می‌دهد.

استادیوم FNB ژوهانسبورگ - معماری استادیوم جام جهانی
استادیوم FNB ژوهانسبورگ

معماری استادیوم جام جهانی ۲۰۱۰ افریقای جنوبی

اولین جام جهانی فیفا در قاره آفریقا در کشور آفریقای جنوبی در سال ۲۰۱۰ برگزار شد ظرفیت. یکی از بزرگ‌ترین استادیوم‌های این کشور ۸۷،۴۳۶ نفر بود که محل آن در جنوب ژوهانسبورگ، استادیوم FNB نام داشت .

این شهر قبلاً به‌عنوان شهر فوتبال شناخته‌شده بود، علاوه بر برگزاری افتتاحیه در این ورزشگاه این محل قبلاً به‌عنوان یک سایت برای وقایع تاریخی، مانند محل سخنرانی رئیس‌جمهور سابق نلسون ماندلا در سال ۱۹۹۰ پس از آزاد شدن از زندان بود. معماری استادیوم جام جهانی FNB شرکای بوگارتمان بودند.

استادیوم ارنا دی مازونا شهرماناوس - معماری استادیوم جام جهانی
استادیوم ارنا دی مازونا شهرماناوس
استادیوم ملی دی برازیلیا - معماری استادیوم جام جهانی
استادیوم ملی دی برازیلیا

معماری استادیوم جام جهانی ۲۰۱۴ برزیل

کشور میزبان جام جهانی ۲۰۱۴ که در این بازی‌ها نقش مهمی را به خود اختصاص داده است و بازیکنان سطح بالای جهانی که لیگ‌های برتر اروپا را تشکیل می‌دهند، بازی می کنند. در ساخت و سازها، دولت بیش از ۳ میلیارد دلار در استادیوم‌ها هزینه صرف کرده است.

برای مثال، استادیوم ارنا دی مازونا ساخته‌شده در شهر جنگلی ماناوس هزینه ۳۰۰ میلیون دلار و استادیوم ملی دی برازیلیا هزینه ۵۵۰ میلیون دلار برای ساخت در برداشته‌اند. معماری استادیوم جام جهانی ماناوس توسط معمار آلمانی gmp طراحی شده است و به معنای نمادی از جنگل‌های بارانی در اطراف شهر ساخته‌شده است.

 

معرفی تعدادی از استادیوم‌های جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه

مسابقات جام جهانی ۲۰۱۸ در روسیه در ۱۲ استادیوم انجام می‌شوند که ۵ استادیوم از آن‌ها با نام تجاری جدید و مخصوص برای مسابقات ۲۰۱۸ ساخته‌شده‌اند در ادامه با نگاهی به برخی از نمونه‌های جالب معماری ورزشگاه‌های روسیه با آریان معماری همراه باشید

استادیوم ولگاگراد - معماری استادیوم جام جهانی
استادیوم ولگاگراد

۱ استادیوم ولگاگراد در میدان ولگاگراد

این استادیوم در محل یادبود جنگ مامیف کورگان از اهالی ولگاگراد است استادیوم طراحی‌شده از مفهوم آتش‌بازی، روز پیروزی است که نماد مخروطی معکوس و کوتاه، شبیه به جنبه‌های جشن است سقف نیز شبیه به چرخ دوچرخه طراحی‌شده. این ورزشگاه با ظرفیتی ۴۵۰۰۰ نقره هزینه‌ای بالغ‌بر ۲۸۰ میلیون دلار دربر داشته است.

استادیوم موردویا در سارنسک - معماری استادیوم جام جهانی
استادیوم موردویا در سارنسک

۲ استادیوم موردویا در سارنسک

این ورزشگاه از طیف وسیعی از رنگ‌ها مانند نارنجی، قرمز و سفید استفاده می‌کند که منحصر به افراد موردویا است. اگرچه به نظر می‌رسد بسیار شبیه به ورزشگاه فوتبال FNB در آفریقای جنوبی است اما این نماد برای متحد کردن گروه‌های قومی دیگر روسیه است. ساخت‌وساز در سال ۲۰۱۰ میلادی با هزینه ۳۰۰ میلیون دلاری آغاز شد.

 

استادیوم سامارا - معماری استادیوم جام جهانی
استادیوم سامارا

۳ استادیوم سامارا در شهر سامارا

این استادیوم از مفهوم فضا الهام گرفته است. ساختاری ساخته‌شده از نور و فلز است که می‌تواند به‌درستی از وزن اسکلت پشتیبانی کند. در شب، چراغ‌های روشن عرصه نمایش اشکال طراحی مختلف هستند.

استادیوم نیژنی نگورود - معماری استادیوم جام جهانی
استادیوم نیژنی نگورود

۴ استادیوم نیژنی نگورود

این استادیوم مبتنی بر مفاهیم طبیعت، مخصوصاً آب و باد طراحی‌شده است. این ساختاری از پشتیبانی‌های مثلثی است که در طرح دایره‌ای قرار دارد و دارای نمای نیمه شفاف است که شکل کاسه‌ای از ورزشگاه را ایجاد می‌کند. در شب، مانند فانوس روشن می‌شود.

طراحی‌های زیبا، شگفت‌انگیز و به‌یادماندنی می‌توانند مکمل روزهای شاد زندگی ما باشند درواقع این معماران خوش‌ذوق هستند که موجبات تجربیات خارق‌العاده و خاطرات فراموش‌نشدنی ما را فراهم می‌کند چنانچه در مورد استادیوم‌های ورزشی، سازه‌های که معماران آن را خلق کرده‌اند سازه‌های که با خاطرات مردم آجین شده‌اند، روزهای شاد بسیار را برای اکثر مردم دنیا رقم‌زده‌اند.

بنابراین کار طراحی معماران از اهمیت بسزایی برخوردار و نیاز به تجربه و خلاقیت بی‌شماری دارد. شرکت معماریان کار خود را درزمینهٔ معماری در سال ۱۳۸۶ آغاز کرد و از همان ابتدا رویکرد شرکت نسبت به معماری، آفرینش فرم و زیبایی‌شناسی بوده است اگر شما نیز درصدد اجرای پروژه خود هستید می‌توانید با مشاورین معماریان در تماس باشید.

منبع : designboom

 

 

 

 

 

اینستاگرام معماری آریان

اضافه کردن نظر