پاویون THEMATIC ، فراتر از یک اثر معماری

پاویون THEMATIC با ایجاد حس حرکت بر روی آب، فراتر از یک اثر معماری

پاویون thematic، طرح شرکت اتریشی به نام soma و معمار دنیل واله است. این طرح برای اولین بار در نمایشگاه کره جنوبی ۲۰۱۲ به نمایش گذاشته شد. پاویون، بیش از اینکه یک اثر معماری باشد؛ یک ساختار دریایی است که به وسیله جریان آب شکل یافته است. این غرفه موضوعی، یک ساختمان بزرگ و دائمی است که مفهوم سیالیت را در برمی گیرد. این طراحی ساما ،به عنوان اولین برنده جایزه در یک رقابت معماری بین المللی انتخاب شد.

پاویون THEMATIC ، فراتر از یک اثر معماری

هدف طراحی پروژه پاویون THEMATIC

معماری دانیل وال، یک تجربه معماری ایجاد کرد که مفهوم سیالیت را در بر می گیرد. در واقع هدف اصلی طراحی این بود که مضمون نمایش Expo اقیانوس زنده و ساحل را به تصویر بکشد و آن را به یک تجربه معماری چند لایه تبدیل کند. این ساختمان دو نمایشگاه را به نمایش می گذارد که به بازدید کنندگان مقدمه ای از تم EXPO می دهد. این اثر معماری با فضای شناور بر روی دریا و قرار دادن نمایشگاه های بزرگ و کوچک در زیر آن، محیطی که عمدا ناپایداراست ایجاد می کند.  به این صورت ما را یاد تعادل حساس بین خشکی و آب می‌اندازد.

پاویون THEMATIC ، فراتر از یک اثر معماری
در طرح این پاویون سعی شده که حواس افراد بر روی اقیانوس و وضع بحرانی سواحل معطوف شود. سکوی نفس گیر این ساختمان به بازدیدکنندگان این اجازه را می دهد تا تجربه حس شناور شدن در آب، و حرکت به طرف اقیانوس را داشته باشند. به گفته معمار این اثر معماری: مفهوم این غرفه آب، سیالیت، شناوری و تغییر ثابت را مورد بررسی قرار می دهد. غرفه بر روی سطح ناپایدار دریا واقع شده است. پیکربندی آن نیز با توجه به استفاده های مختلف در طول نمایشگاه تغییر می کند.

فرم این اثر معماری شناور بر روی اقیانوس

غرفه موضوعی به عنوان یک مرکز دائمی، نمایشگاه “اقیانوس و ساحل زندگی” را به شیوه های مختلفی ترسیم می کند. در این غرفه اقیانوس را عمدتا در دو حالت می توان تجربه کرد: یکی به عنوان یک سطح بی پایان و دیگری غرق عمیق در یک نگاه. این دوگانگی ساده ، مفهوم فضایی و سازمانی ساختمان را تقویت می کند. سطوح مداوم از جهت عمودی به افقی پیچیده می شوند. بدین گونه، تمام فضای داخلی قابل توجه را تعریف می کنند. پاویون را می‌توانیم به بدن انسان هم تشبیه کنیم که آب در رگ‌هایش جریان می‌یابد تا کارهایش انجام شود.

پاویون THEMATIC ، فراتر از یک اثر معماری
پاویون thematic، فونداسیون ندارد. مانند یک قایق عمل می کند و مثل هر کشتی دیگری انعطاف‌پذیر است. انعطاف‌پذیری در حرکت باعث شده که پتانسیل و کارایی آن افزایش یابد. تاسیسات آتی سازه، سایتی تحقیقاتی در کنار ساحل خلق خواهد کرد. امکان جابه جایی، جنبه توریست پذیری طرح را دوچندان کرده است. این پاویون دارای یک سیستم تصفیه است. این سیستم آب‌شور را به آب شیرین تبدیل می‌کند. کاهش مصرف انرژی مجموعه، ناشی از سیستم خنک‌کننده کم‌مصرف و عایق است. یک سری پنل خورشیدی و میکرو توربین روی آبشار کوچک پاویون تعبیه شده است. این پنل ها نیز به تأمین انرژی موردنیاز مجموعه کمک می‌کنند.

پاویون THEMATIC ، فراتر از یک اثر معماری

نمایش اشکال و اهداف مختلف حرکت آب، در این اثر معماری

پاویون thematic، اشکال و اهداف مختلف حرکت آب را نشان می‌دهد. گاهی نیز فرمت‌های آموزشی را به نمایش می‌گذارد. همچنین یادآور اشکال فنی آب “هیدرولیک‌ها یا سیستم خنک‌کننده” است. پاویون، یک سیستم ماشینی هیدرولیک است که امکان نمایش پیکربندی‌های مختلف آب را ممکن کرده است. یک سری فضای جمع کننده آب در طول ساختار طراحی شده اند. هرگاه این فضاها پر یا خالی شوند؛ وزن پاویون افزایش و کاهش می‌یابد. در نتیجه نسبت به سطح آب، بالا یا پایین‌تر می‌رود. این پاویون واقع بر فراز آب مهمان‌هایش را به حرکت به طرف اقیانوس دعوت می‌کند. در واقع، به نظر می رسد، مردم بر روی اقیانوس قدم میزنند. در نتیجه، حسی اسرارآمیز به انسان دست می دهد. طرح دنیل واله امیدوار است، بازدیدکنندگان راتحت تاثیر قرار داده و آنها از مسائل مربوط به اقیانوس و سواحل آگاه کند.

پاویون THEMATIC ، فراتر از یک اثر معماری

فضا در این طرح به نواحی متعددی تقسیم شده است. اما با این حال تداوم و یکپارچگی در این اثر معماری پابرجا است. زیرا فضاهای بزرگی طراحی شده که نواحی مختلف را به هم وصل می‌کند. البته قسمتی از این یکپارچگی هم مرهون متریال استفاده شده است.  دیوارهای سیال پاویون، مات هستند. دیوارهایی که اطلاعات لازم و قدرت تصور را به مهمان‌های خود می‌دهند. این حالت مات و نیمه شفاف نشان می‌دهد که همه مسائل به هم مربوط هستند.

Shervin

علاقه مند به معماری و دکوراسیون

اضافه کردن نظر