۳۰ ساختمان دیدنی طراحی شده توسط فرانک گری

فرانک گری یکی از پیشگامان سبک فولدینگ در عرصه معماری است که هرگز به شیوه ی معمولی کار نکرده است. این معمار برنده جایزه پریتزکر در سال ۱۹۸۹، بیش از نیم قرن را صرف دگرگون کردن معنای طراحی در معماری و خلق فضاهایی با فرم ها و سطوح دستکاری شده، کرده است. معماری فرانک گری از موزه گوگنهایم بیلبائو (که فیلیپ جانسون “بزرگترین ساختمان زمان ما” نامیده می شود) گرفته تا بنیاد لویی ویتون در پاریس، گری بارها ثابت کرده است که نیرویی که به هنگام طراحی غریزی تولید می شود، به طور استادانه انجام می شود.

معماری فرانک گری - 30 ساختمان دیدنی طراحی شده توسط فرانک گری
معماری فرانک گری

فرانک گری متولد سال ۱۹۲۹ در کانادا است. وی در دانشگاه جنوب کالیفرنیا رشته معماری آموخته و سپس در دانشگاه هاروارد به تحصیل در رشتهٔ برنامه ریزی شهری پرداخت. گری کار خود را در لس آنجلس با کار کردن برای معماران برجسته ای همچون ویکتور گروئن، ویلیام پریرا و لاکمن آغاز کرد. پس از مدت کوتاهی کار با آندره رموندت در پاریس، به کالیفرنیا بازگشت و شرکت خود را در سال ۱۹۶۲ راه اندازی کرد. در کل می‌توان گفت معماری فرانک گری هیچ محدودیتی ندارد و یک معماری شخصی و غیرتقلیدی محسوب می شود. دراین مقاله، ما آثار معماری فرانک گری از سراسر جهان را برایتان گرد آوری کرده ایم. با آریان معماری همراه باشید.

تالار کنسرت والت دیزنی، معماری فرانک گری - 30 ساختمان دیدنی طراحی شده توسط فرانک گری
تالار کنسرت والت دیزنی، معماری فرانک گری

۱- سالن کنسرت والت دیزنی (لس آنجلس، کالیفرنیا)

معمار فرانک گری در سال ۱۹۸۸ برای ساخت یک خانه جدید، برای ارکستر سمفونی لس آنجلس انتخاب شد. این پروژه، سالن کنسرت والت دیزنی است که در سال ۲۰۰۳ افتتاح شد و از معروف‌ترین تالارهای کنسرت در آمریکا به شما می رود. امروز منتقدین و عموم مردم بر این باورند که ساختمان نمادین ارزش صبر دارد. طرح با ظاهر یک کشتی بزرگ، بازتاب علاقه طولانی مدت گری به قایقرانی است. همچنین، ویژگی های بیرونی این ساختار، گستره ای از فولاد ضد زنگ است که در بالای خیابان گراند قرار دارد. در حالی که در داخل، پانل های مشابه شکل داگلاس را به نمایش می گذارد.

نئو زولهوف، معماری فرانک گری - 30 ساختمان دیدنی طراحی شده توسط فرانک گری
نئو زولهوف، معماری فرانک گری

۲- نئو زولهوف ( دوسلدورف، آلمان)

مجتمع نئو زولهوف، ساختمانی است که موجب تحول دردوسلدورف، خط ساحلی آلمان به آنچه که در سال ۱۹۹۹ به نام مدیا هاربورر نامیده می شود، موجب شده است. محبوبیت این سه ساختمان اداری باعث گردید کمیسیون های مجاور سایر معماران برجسته مانند فومی هیکو ماکی و مورفی جان بکارگیرند و این برج سه برج را در انحصار نسخه آلمانی به دست آورد.

مجتمع اداری چیات دی، معماری فرانک گری - 30 ساختمان دیدنی طراحی شده توسط فرانک گری
مجتمع اداری چیات دی، معماری فرانک گری

۳- مجتمع اداری چیات دی ( ونیز، کالیفرنیا )

مجتمع چیات دی خیابان ونیز، کالیفرنیا در سال ۱۹۹۱ برای استفاده مدیران شاخه ی ساحل غربی آژانس تبلیغاتی چیات دی طراحی و ساخته شده است. این ساختمان اداری که به طور معمول با نام ساختمان دوربین شناخته می شود، به لطف دوربین دوچشمی عظیم دسترسی به پارکینگ را تامین می کنند. همچنین، سیلندرهای دوربین هرکدام با یک پنجره ی سقفی پوشیده شده اند.این نمونه معماری فرانک گری ، نتیجه همکاری بین گری و هنرمندان کلاس اولدنبورگ و کوزی ون بروژگن است. ساختار فضاهای اداری شبیه به یک کشتی و مجسمه های درختی است که در حال حاضر ۵۰۰ کارمند گوگل روزانه در آن کار می کنند.

موزه طراحی ویترا، معماری فرانک گری - 30 ساختمان دیدنی طراحی شده توسط فرانک گری
موزه طراحی ویترا، معماری فرانک گری

۴- موزه طراحی ویترا ( ویل ام راین ، آلمان )

از اوایل دهه ۱۹۸۰ شرکت تولید کننده مبلمان ویترا، معماران بلندپایه ای را برای ساخت و ساز ساختمان های خود برای محوطه دانشگاه خود در ویل ام راین اختصاص داده است. در میان آنها موزه طراحی ویترا، یکی از دستاوردهای شاخص معماری فرانک گری ، در سال ۱۹۸۹ افتتاح شد. با اینکه گری سبک مجسمه‌گونه‌ی انحصاری خود را برای بنای این موزه‌ی مشهور بین‌المللی به کار گرفت، اما از شیوه‌ی معمولش در ترکیب مواد پرهیز کرد. برای محل برگزاری نمایشگاه‌ ها با مساحت ۸۰۰۰ فوت مربع، گری فرم های ساده هندسی را در برابر حجم های مکعبی درهم‌تنیده و کج و کوژ قرار داد و همه آنها را با سطوح گچ سفید و بام را با آلیاژ تیتانیوم-روی ترکیب کرد.

خانه گری، معماری فرانک گری - 30 ساختمان دیدنی طراحی شده توسط فرانک گری
خانه گری، معماری فرانک گری

۵- خانه گری ( سانتا مونیکا، کالیفرنیا )

نخستین اثر برجسته ای که به شناخته شدن نام گری کمک کرد، ساخت خانه گری در در سال ۱۹۷۸ بود. گری این خانه را در سانتا مونیکا برای خود و خانواده اش طراحی کرده بود. این پروژه یک خانه ی انحصاری از معماری فرانک گری است که با ساختارهای از لایه های فلزی موجدار و توری فلزی، نماهای شیشه ای، ساختار چوبی و استفاده از تخته چندلا و فریم بیرون زده، پیچیده شده است. این خانه همانطور که به عنوان مجسمه سازی مورد احترام قرار گرفته بود، به طرز شگفت انگیزی نیز شادابی را به دست آورد. گری در سال ۲۰۱۲، جایزه بیست و پنج ساله معتبر مهندسین معماران آمریکا را به سبب این طراحیش برنده شد. در مورد اینکه، این خانه سانتامونیکا جزو کارهای دیکانستراکشن به شمار می رود یا نه، بین متفکران اختلاف نظرهایی است.

دانشکده حقوق لویولا، معماری فرانک گری - 30 ساختمان دیدنی طراحی شده توسط فرانک گری
دانشکده حقوق لویولا، معماری فرانک گری

۶- دانشکده حقوق لویولا ( لس آنجلس، کالیفرنیا )

کميسيون ۱۹۷۸ برای گسترش دانشکده حقوق لویولا، گری را به کارهای سازمانی سوق داد. او لویولا را در مرکز شهر لس آنجلس به عنوان یک مجتمع نئوسنتی معرفی کرد. همچنین وی در این پروژه، مجموعه ای از سبک های گوناگون ساختمان ها را ساماندهی کرده و آنها را با چشم انداز زیبا اطراف آن متصل کرد. در طول کار طراحی اولیه، یک استراتژی برای گسترش پردیس در چندین مرحله، مطابق با اولویت های مدرسه، توسعه یافت. آخرین مرحله طراحی در سال ۲۰۰۳ تکمیل شد.

غرفه المپیک ماهی، معماری فرانک گری - 30 ساختمان دیدنی طراحی شده توسط فرانک گری
غرفه المپیک ماهی، معماری فرانک گری

۷- غرفه المپیک ماهی ( بارسلونا، اسپانیا )

مجسمه ماهی ازفولاد ضد زنگ طلایی برای غرفه المپیک ۱۹۹۲ در بارسلونا، نمونه ای دیگر از معماری فرانک گری است. این پروژه یک نشان دهنده پیشرفت تکنولوژیکی برای استودیوی معماری بود که از یک نرم افزار سه بعدی طراحی هواپیما، برای تحقق این مفهوم استفاده کرد.

 

 

موزه فردریک وایزمن، معماری فرانک گری - 30 ساختمان دیدنی طراحی شده توسط فرانک گری
موزه فردریک وایزمن، معماری فرانک گری

۸- موزه هنرهای مدرن فردریک وایزمن (مینیاپولیس، ایالت مینه سوتا)

در سال ۱۹۹۳، موزه هنر وایزمن در محوطه کالج دانشگاه مینه سوتا در مینیاپولیس قرار گرفته شد. این موزه که بوسیله معمار مشهور فرانک گری طراحی شده است، « موزه هنر مدرن» نیز نامیده می شود. این موزه با سازه‌های فولادی و درجا، بتن پس کشیده و بتن آرمه، در محوطه دانشگاه دو نما دارد.  نمای غربی آن، با ورقه های فولادی پوشیده شده است که انتزاعی از یک آبشار و یک ماهی است و نگاهی گذرا به حوالی رودخانه می سی سی پی دارد. ساخت این طراحی گری در سال ۲۰۱۱ به پایان رسید.

خانه رقص پراگ، معماری فرانک گری - 30 ساختمان دیدنی طراحی شده توسط فرانک گری
خانه رقص پراگ، معماری فرانک گری

۹- خانه رقص ( پراگ، جمهوری چک )

به دستور رئيس جمهور سابق جمهوری چک (واسلاو هاول) ، یک مطالعه معماری بر روی مکان این ساختمان در کنار رودخانه و مشرف به پل چارلز توسط معمار ولادو میلونیک‎ انجام شد. سپس در سال ۱۹۹۲ یک شرک هلندی آن مکان را به منظور ساخت یک مرکز اداری خریداری کرد. این ساختمان دفاتر پراگ شرکت بیمه هلندی Nationale Nederlanden، همچنین به عنوان ساختمان فرد و جینجر شناخته می شود. ساختمان خانه رقص به لطف برج های برجسته آن که نمایانگر دو رقاص فرد آستر و جینجر راجرز هستند، به نظر شبیه رقص زنانه می رسد. بنا ساخته شده در سال ۱۹۹۶ ، شامل یک ساختمان شیشه ای به نام جینجر و یک ساختمان استوانه ای از بتن به نام فرد است. این پروژه ی جالب در پراگ، حاصل همکاری میان فرانک گری و معمار محلی ولادو میلونیک بود.

موزه گوگنهایم بیلبائو ، معماری فرانک گری - 30 ساختمان دیدنی طراحی شده توسط فرانک گری
موزه گوگنهایم بیلبائو ، معماری فرانک گری

۱۰- موزه گوگنهایم بیلبائو ( بیلبائو، اسپانیا)

ساختمان گوگنهایم در شهر بیلبائو، اسپانیا، فضای نمایشگاه موزه را در یک کوه سنگ، شیشه و تیتانیوم که از خطوط رودخانه نرویون پیروی می کند، افزایش داد. طراحی و ساخت گوگنهایم بیلبائو در مطبوعات عمدتا نادیده گرفته شد، با این حال بازسازی ساختمان در سال ۱۹۹۷ منجر به انفجار تبلیغاتی شد. این موزه سبک فولدینگ، جایگاه گری را به عنوان یک استاد در میان معماران تثبیت کرده و موجب تحریک اقتصاد شهر بیلبائو شد.

استديو و خانه رانولد ديويس، معماری فرانک گری - 30 ساختمان دیدنی طراحی شده توسط فرانک گری
استديو و خانه رانولد ديويس، معماری فرانک گری

۱۱- استديو و خانه رانولد ديويس ( مالیبو، کالیفرنیا )

فرانک گری این محل زندگی و محل کار در مالیبو را برای هنرمند رون دیویس در سال ۱۹۶۸ ، شش سال پس از اینکه کار معماری خود در لس آنجلس راه اندازی کرده بود، طراحی کرد. در حالی که  پروژه ساختمان ديويس نخستين پروژه جري نبود، با توجه به یک سقف شیب دار که باعث ایجاد گشتاور در خانه شکل ذوزنقه ای می شود، سبک انحصاری خود را در طراحی نشان می دهد. امروزه این خانه،  محل زندگی بازیگر پاتریک دمپسی و خانواده اش است.

ساختمان بانک DZ، معماری فرانک گری - 30 ساختمان دیدنی طراحی شده توسط فرانک گری
ساختمان بانک DZ، معماری فرانک گری

۱۲- ساختمان بانک DZ ( برلین، آلمان )

در برلین، کد محلی هر ساختمان را از بیرون بردن دروازه براندنبورگ منع می کنند. فرانک گری در واکنش به این مسئله، یک نمای ساختمان سنگی آهکی شفاف ایجاد کرد که توسط بانک دی زی مستقر در فرانکفورت به منظور طراحی شاخه ای از طاق نصرت به اجرا گذاشته شده است. در واقع، ساختمان بانک DZ دارای یک بخش تجاری و یک بخش مسکونی است. بخش تجاری جهتی رو به سمت میدان پاریزر و دروازه‌ی براندنبورگ دارد و بخش مسکونی رو به سوی خیابان به رن است. گری هر دو نمای ساختمان را با پوششی از سنگ آهک نخودی رنگ طراحی کرده است. اتاق کنفرانس ز جنس فولاد ضد زنگ، که گری آن را به شکل سر اسب تبدیل شده است، در داخل دهانه ساختمان اداری ۱۴ ساله قرار دارد.

موزه EMP ، معماری فرانک گری - 30 ساختمان دیدنی طراحی شده توسط فرانک گری
موزه EMP ، معماری فرانک گری

۱۳- موزه EMP ( سیاتل، واشنگتن )

در خیابان پنجم، مجاور برج فضا، معمار گری موزه EMP را طراحی کرد تا با صفحات فولادی ضدزنگ و صفحات آلومینیومی رنگی یکنواختی معروف سیاتل به هم بخورد. موزه EMP زاییده افکار مؤسس مایکروسافت پاول آلن است و پس از اتمام آن در سال ۲۰۰۰ به عنوان پروژه ی تجربه موسیقی افتتاح شد. این پروژه، تأکید بر سنت ها و موسیقی نواحی شمال غربی اقیانوس آرام را نشان می‌دهد. این نمونه معماری فرانک گری ، اولین مدل وی از موزه با یک شکل الهام گرفته از گیتارهای درهم شکسته ساخته شده است.

ساختمان پیتر بی لوئیس، معماری فرانک گری - 30 ساختمان دیدنی طراحی شده توسط فرانک گری
ساختمان پیتر بی لوئیس، معماری فرانک گری

۱۴- ساختمان پیتر بی لوئیس ( کلیولند، اوهایو)

ساختمان پیتر بویس لوئیس، از زمان ساخت آن در سال ۲۰۰۲، دانشکده مدیریت آب و هوا در دانشگاه رزرواسیون غرب کلیولند است. در نمای خارجی ساختمان متریال کلاسیک گری، فولاد ضدزنگ با طرح پایه آجری استفاده شده است که بر ایدئولوژی محوری مدرسه ­ی مدیریت تاکید می کند. بلوک های پیرامونی با آجر قرمز پوشش یافته­اند تا بر ارتباط میان ساختمان و شهرک دانشجویی اطراف، بیشتر تأکید کنند. فضای داخلی به منظور تشویق به کارهای اجتماعی باز است.

مرکز ریچارد بی فیشر، معماری فرانک گری - 30 ساختمان دیدنی طراحی شده توسط فرانک گری
مرکز ریچارد بی فیشر، معماری فرانک گری

۱۵- مرکز ریچارد بی فیشر (هادسون، نیویورک)

اثر معماری فرانک گری ، ریچارد بی فیشر، مرکز هنرهای نمایشی در کالج بارد نیویورک را در سال ۲۰۰۳ به نمایش گذاشت تا نمای ساختمان فولاد ضد زنگ ساختمانی به یک ماسک تئاتر تبدیل شود. گرچه او به خاطر اینکه از پایداری به اندازه کافی حمایت نمیکند، مورد انتقاد قرار گرفته است، معمار سیستم های انرژی زمین گرمایی و دیگر استراتژی های سبز را در طراحی این ساختمان بکار گرفته است که اجازه می دهد ساختمان به طور عمده از سوخت های فسیلی استفاده کند.

غرفه جی پریتزکر، معماری فرانک گری - 30 ساختمان دیدنی طراحی شده توسط فرانک گری
غرفه جی پریتزکر، معماری فرانک گری

۱۶- غرفه جی پریتزکر ( شیکاگو، ایالت ایلینوی )

غرفه جی پریتزکر یکی از مراکز اصلی تغییر مسیر منازل مرکز شهر شیکاگو به میدان عمومی پارک هزاره بود. گری محل برگزاری نمایش را با صفحات فولادی ضدزنگ مسطح طراحی کرده است، که به شکل لوله های های فولادی به سمت چمن بزرگ می رسد و توزیع صدا را نیز محصور می کند. سیستم صوتی در زمینه آکوستیک سالن کنسرت به مدت بیش از یک دهه قابل توجه مخاطبان بوده است.

مرکز استاتا، معماری فرانک گری - 30 ساختمان دیدنی طراحی شده توسط فرانک گری
مرکز استاتا، معماری فرانک گری

۱۷- مرکز استاتا ( کمبریج، ماساچوست )

این ساختمان دانشگاهی چندمنظوره‌، یکی دیگر از آثار معماری فرانک گری است که به شیوه دیکانستراکتویست برای مؤسسه فناوری ماساچوست ( ام‌آی‌تی) طراحی شده است. مرکز کامپیوتر رای و ماریا استاتا، به عنوان یک مرکز اطلاعات و علوم هوشمند، در سال ۲۰۰۴ جایگزین ساختمان فناوری ۲۰ ماساچوست شد. پیشینیانش وضعیت اساطیری را به عنوان مکانی که دانشمندان در همکاری های غیر منتظره اما بسیار موفقیت آمیز مشغول به کار بودند، لذت می بردند. گری مرکز استاتا را به طور خاص برای تشویق مردم برای برقراری ارتباط با یکدیگر طراحی کرد.

ساختمان IAC ، معماری فرانک گری - 30 ساختمان دیدنی طراحی شده توسط فرانک گری
ساختمان IAC ، معماری فرانک گری

۱۸- ساختمان IAC ( نیویورک، نیویورک )

گری نخستین ساختمان منطقه ی منهتن خود را در سال ۲۰۰۷، با تکمیل دفتر مرکزی ستاد InterActiveCorp در محله شهر چلسی، تحقق بخشید. این ساختمان ۹ طبقه  که شاید یکی از جذابترین ساختمانهای اداری در جهان باشد، اولین ساختمان اصلی شیشه اش بود. برج های پیچ خورده ای ساختمان احاطه شده با یک سطح کم ارتفاع تر، همانند طراحی قایق بادبانی عمل می کند.

گالری هنری انتاریو ، معماری فرانک گری - 30 ساختمان دیدنی طراحی شده توسط فرانک گری
گالری هنری انتاریو ، معماری فرانک گری

۱۹- بازسازی گالری هنری انتاریو ( تورنتو، کانادا )

گری در سال ۱۹۲۹ در تورنتو متولد شد و نخستین پروژه کانادایی خود را در آنجا به نمایش گذاشت. فرانک گری بازسازی گالری هنری انتاریو را فقط چند ماه پس از آنکه ۸۰ ساله شد، جشن گرفت. این موزه مربوط به سال ۱۹۱۸، قبل از معماری فرانک گری ، سه بار بازسازی و گسترش یافته بود. در پاسخ، معمار برنامه پروژه را دوباره طرح بندی کرد و حجم های پر انرژی و فشرده ای را برای فضای نمایشگاهی اضافه کرد.

برج بیکمن، معماری فرانک گری - 30 ساختمان دیدنی طراحی شده توسط فرانک گری
برج بیکمن، معماری فرانک گری

۲۰- برج بیکمن ( نیویورک، نیویورک )

برج بیکمن منهتن در نیویورک با پوسته ایی مواج، در جنوب میدان شهرداری و پل بروکلین ساخته شده است. این ساختمان اثر معماری فرانک گری ، به نظر می رسد که یک توپ فوق العاده غول پیکراست که از داخل کمانه دار شده است. اسکلت ساختمان از بتن مسلح بوده که با پوسته ی فولادی چین دار پوشانده شده است. همچنین، این چین های نمای ساختمان کاملا عملکردی طراحی شده اند و به عنوان پنجره های جلو آمده برای ساکنان برج ۷۶ طبقه ی مسکونی زیبا طراحی شده اند. این برج چند منظوره که در سال ۲۰۱۱ افتتاح شد، توسط شرکت توسعه جنگل شهر Ratner Co سفارش داده شده بود.

مرکز جهانی جدید، معماری فرانک گری - 30 ساختمان دیدنی طراحی شده توسط فرانک گری
مرکز جهانی جدید، معماری فرانک گری

۲۱- مرکز جهانی جدید ( میامی، فلوریدا )

فرانک گری مرکز جهانی جدید را در ساحل میامی به عنوان حجم جعبه ای غیر قابل توصیف شکل داده است. یک دیوار شیشه ای شش طبقه به عموم مردم اجازه می دهد که به داخل آتریوم که شامل چندین اتاق تمرینی به شکل متمایز هستند، نگاه کنند. این فضاها دارای نورپردازی تئاتر و اجرای نمایش که از یک پارک مجاور دیده می شود، هستند. مردم در پارک نیز می توانند در فضای باز ۷۰۰۰ فوت مربع، کنسرت ها را در صفحه نمایش تماشا کنند.

 

 

ساختمان سینما فرانسه، معماری فرانک گری - 30 ساختمان دیدنی طراحی شده توسط فرانک گری
ساختمان سینما فرانسه، معماری فرانک گری

۲۲- ساختمان سینما فرانسه ( پاریس، فرانسه )

ساختمان گری در امتداد خیابان Rue De Bercy پاریس در سال ۱۹۹۴ به عنوان مرکز آمریکایی پاریس افتتاح شد، اما یک سال و نیم بعد بسته شد. در سال ۲۰۰۵ نیز این اثز معماری فرانک گری به ساختمان سینما فرانسه، تئاتر و بایگانی تاریخ فیلم تبدیل شد.

مارتا هرفورد، معماری فرانک گری - 30 ساختمان دیدنی طراحی شده توسط فرانک گری
مارتا هرفورد، معماری فرانک گری

۲۳- مارتا هرفورد ( هرفورد، آلمان )

فرانک گری، آجر قرمز را با یک سقف فولادی ضد زنگ درخشان برای موزه هنرهای معاصر مارتا هرفورد ترکیب کرده است. این طرح معماری فرانک گری در سال ۲۰۰۵ تکمیل شد و شامل یک کارخانه نساجی سابق در سایت خود است.

بنیاد لویی ویتون، معماری فرانک گری - 30 ساختمان دیدنی طراحی شده توسط فرانک گری
بنیاد لویی ویتون، معماری فرانک گری

۲۴- بنیاد لویی ویتون ( پاریس، فرانسه )

بنیاد لویی ویتون فرانک گری در محوطه ی پارک بویز د بوولن پاریس مستقر شده است. این پروژه از معماری فرانک گری در سال ۲۰۱۴ تکمیل شد. ساختار بیرونی شبیه کشتی شامل ۱۲ شیشه “بادبان” است، که فضاهای گالری بتنی را پوشانده است. شیشه‌ای به کار رفته در نمای این ساختمان با روش پیشرفته و جدید به صورت میلیمتری به شکل منحنی درآمده اند.

غرفه تابستانی گالری سرپانتین، معماری فرانک گری - 30 ساختمان دیدنی طراحی شده توسط فرانک گری
غرفه تابستانی گالری سرپانتین، معماری فرانک گری

۲۵-غرفه تابستانی گالری سرپانتین ( لندن، انگلستان )

در سال ۲۰۰۸، فرانک گری، غرفه تابستانی گالری سرپانتین را در لندن برای نمایشگاه هنر مدرن و معاصر طراحی کرد. ساختار غرفه، شامل چهار ستون فولادی با روکش چوب بود که توسط یک سری از تخته های بزرگ و چوبی پشتیبانی می شد و بخشی از آن آمفی تئاتر و بخشی برای پیاده روی بود. نمایشگاه موقت همچنین دارای ورقه های شیشه ای شفاف است که به عنوان یک سقف برای پناه دادن به مسیر پیاده روی برجسته شده است.

مرکز لو رووو، معماری فرانک گری - 30 ساختمان دیدنی طراحی شده توسط فرانک گری
مرکز لو رووو، معماری فرانک گری

۲۶- مرکز لو رووو ( لاس وگاس، نوادا )

مرکز لورووو برای سلامت مغز توسط کارآفرین لاس وگاس لری روو، که پدرش در اثر عوارض مربوط به بیماری آلزایمر درگذشت، پایه گذاری شد. در سال ۲۰۰۹ کلینیک کلیولند توافق کرد تا مرکز پزشکی چند منظوره و مرکز تحقیقاتی را اداره کند، که دارای یک فضای رویداد فولادی برای یک کلینیک و ساختمان اداری ساخته شده از طریق یک حیاط مشبک است.

مرکز مگی، معماری فرانک گری - 30 ساختمان دیدنی طراحی شده توسط فرانک گری
مرکز مگی، معماری فرانک گری

۲۷- مرکز مگی ( داندی، اسکاتلند )

مراکز مگی در زمینه های خدمات بهداشتی ملی در سراسر بریتانیا مستقر شده اند. امکانات این مراکز برای بیماران مبتلا به سرطان توسط معماران مشهور و براساس اصول طراحی شده توسط بنیانگذار آن، معمار منظر مگی کوزویک جنکس طراحی شده است. نخستین مرکز جدید مگی توسط معماری فرانک گری در سال ۲۰۰۳ تکمیل شد.

ساختمان Biomuseo، معماری فرانک گری - 30 ساختمان دیدنی طراحی شده توسط فرانک گری
ساختمان Biomuseo، معماری فرانک گری

۲۸- ساختمان Biomuseo ( پاناما سیتی، پاناما )

در اواخر دهه ۱۹۹۰، رهبران پاناما، با امید به تولید “اثر بیلبائو” خود، با فرانک گری در مورد طراحی یک موزه اکولوژی مشورت کردند. اما تا سال ۲۰۱۳، این پروژه نتوانست به موفقیت برسد. Biomuseo که اخیرا افتتاح شد، با خط سقف رنگارنگ توسط یک سری سایبان های فلزی که به نظر می رسد ساختار یک بیلبورد بزرگ است، به یک نشان در جاده آمادور پاناماسیتی تبدیل شده است. آشکار سازی آرماتورهای زیرین یک استعاره کلاسیک از سبک معماری فرانک گری است، اما انتخاب اما انتخاب غیرمعمول آن از رنگ های قرمز، سبز و سایر رنگ های جسورانه به طور مستقیم به گیاهان و جانوران متنوع پاناما اشاره دارد. پارک گیاه شناسی ۲٫۴ هکتاری نیز در اطراف ساختمان اصلی، فضای باز برای ایجاد نمایشگاه را فراهم کرده است.

ساختمان دکتر چاو چاک وینگ، معماری فرانک گری - 30 ساختمان دیدنی طراحی شده توسط فرانک گری
ساختمان دکتر چاو چاک وینگ، معماری فرانک گری

۲۹- ساختمان دکتر چاو چاک وینگ ( سیدنی، استرالیا )

ساختمان دکتر چاو چاک وینگ در دانشکده ی تجارت دانشگاه تکنولوژی سیدنی، که در سال ۲۰۱۵ افتتاح شد، اولین پروژه معماری فرانک گری در استرالیا است. ساختمان آجری شامل ویژگی های پایداری در طول ۱۱ طبقه آن است. در طرح ساختمان دکتر چاو چاک وینگ، معمار گری از ساختار یک خانه درختی الهام گرفته است.

 

 

هتل مارکوس دریسکال، معماری فرانک گری - 30 ساختمان دیدنی طراحی شده توسط فرانک گری
هتل مارکوس دریسکال، معماری فرانک گری

۳۰- هتل مارکوس دریسکال ( السیگو، اسپانیا )

هتل مارکوس دریسکال، ساخته شده در سال ۲۰۰۶، اولین هتل فرانک گری بود. اقامتگاه لوکس در یک شهر کوچک شناخته شده با تاکستان های و شراب های خود واقع شده است. این هتل در شهر السیگو، اسپانیا بسیار شبیه به نحوه ی طراحی گری در موزه گوگنهایم بیلبائو است. هتل مارکوس دریسکال، شهر اسپانیایی را رونق بخشیده و گردشگران بیشتری را به این منطقه از کشور آورده است. همچنین، این هتل شاهکارهای معماری فرانک گری ، دارای دکوراسیون داخلی بسیار مدرن طراحی شده به صورت هنرمندانه است.

 

منبع: architecturaldigest

اینستاگرام معماری آریان

Shervin

علاقه مند به معماری و دکوراسیون

اضافه کردن نظر