معماریان مگ

آیا معماری هنوز یک هنر در نظر گرفته می شود؟

در سال های اخیر، بحث های بسیاری در مورد اینکه هدف نهایی معماری چه چیزی می تواند باشد، وجود دارد. آیا معماری فقط برای ایجاد فرم ها و اصلاح معضلات اجتماعی بکار میرود. یا اینکه معماری هنری است که تاثیرگذاری عمیقی بر روحیات و احساسات ما دارد. از نظرمعماران برجسته ای همچون  فیلیپ جانسون ” معماری هنری شگفت انگیز، روشنگر و آزادی ساز است ” و ریچارد مایر ادعا می کند که معماری در واقع “بزرگترین هنر است”. برای درک بیشتر رابطه ی معماری و هنر در حال حاضر و گذشته، ما در اینجا، روایت هایی از مایکل جی ایبر را درباره تغییر نقش هنر در فرآیند معماری مطرح می کنیم.

مفهوم معماری و هنر - آیا معماری هنوز یک هنر در نظر گرفته می شود؟
مفهوم معماری و هنر

هنر معماری چیست؟

معماری، اغلب نیاز به تجسم، تخیل و خلاقیت دارد تا بتواند آثاری متفاوت از کار مهندس ها خلق کند. به دلیل این نیازها است که معماری و هنر با یکدیگر ارتباط برقرار میکنند. همچنین میدانیم فضا، نور و مواد نیز، پدیده‌هایی هستند که، مفهوم هنر را در معماری تعریف میکنند. در مفهوم کلی معماری به عنوان یک شکل از هنر میتوان گفت، هنر معماری با احساسات، تجربیات و دیدگاه‌ انسان ها نسبت به پدیده در ارتباط است.

 

 

جدایی مفهوم معماری و هنر در دنیای امروزی

امروزه معماری حرفه ای، به طور فزاینده ای تحت تاثیر برنامه هایی که ساختمان ها را با الگوریتم ایجاد می کنند، قرار گرفته است و دانشکده های معماری نیز به تدریج، کار آتلیه های طراحی و هنر را مختل می کنند. این یعنی، معماری و هنر امروزه دیگر ارتباط تنگاتنگی با هم ندارند.

کاربرد تکنولوژی در معماری - آیا معماری هنوز یک هنر در نظر گرفته می شود؟
کاربرد تکنولوژی در معماری

رابطه ی معماری و هنر در گذشته

در گذشته دو واژه معماری و هنر در کنارهم بیشتر معنی و مفهوم داشتند. به طوریکه، معماران همیشه به عنوان هنرمندان نهایی شناخته شده بودند که ساختمان های خیالی درون محدوده تخیل ذهن خود را تجسم می کردند و با رنگ آنها را قابل فهم تر می کردند.

آنها فقط پس از طی این مرحله، می توانستند روند پر زحمت نقاشی را آغاز کنند و از طریق یکپارچه ساختن طرح ساختمان با همکاری هنرمندان استاد، به واقعیت برسند. معماران در گذشته بر تجارب بصری، دانش طبیعت انسانی و درک فیزیکی به منظور الهام گرفتن و تجسم مکان های شگفت انگیز توجه داشتند: مکان هایی که نه تنها در زندگی روزمره ما کمک کننده خواهند بود، بلکه در توسعه فرهنگ و در نهایت تمدن ما تاثیر خواهند گذاشت.

هنر طراحی در معماری - آیا معماری هنوز یک هنر در نظر گرفته می شود؟
هنر طراحی در معماری

فرایند معمار شدن در گذشته

مایکل جی ایبر میگوید: تبدیل شدن به یک معمار، یک فرایند مادام العمر از مطالعه محیط های ساخته شده و طبیعی، به طریق طراحی و نقاشی بود. این است که نسل های گذشته به شناخت جهان می پرداختند. آنها از طریق رسم آثار باستانی، با گذشته شان آشنا می شدند و از طرح منظره ها، زیبایی دنیای طبیعی را درک می کرده اند.

جان راسکین، منتقد معروف هنری، یک بار گفت: “برای رسم برگ لازم است که جنگل را بشناسیم”، زیرا بدون نقاشی، هیچ درکی وجود ندارد. برای معماران گذشته،  طراحی و ساخت محیط صرفا امری نظری نبود. با ترسیم محیط زیست، ما دنیای خود را از طریق مشاهده تجربه می کردیم.

طراحی برای معمار همانند یادگیری یک زبان دیگر بود. فقط هزاران ساعت از طراحی اجازه دسترسی به عمیق ترین پیچیدگی های ذهن را می داد. این در حالیکه، ایده ها بلافاصله از طریق دست به کاغذ، بدون تفکر و تفکیک اعمال می شد. بدون مانع از تخیل به نتیجه.

 

 

نقاشی در معماری - آیا معماری هنوز یک هنر در نظر گرفته می شود؟
نقاشی در معماری

امروزه یک دفتر معماری به صحنه ای از رایانه های کم حجم تبدیل شده است، ابزارهایی بی وقفه که برای طراحی ساختمان ها به کار می روند. با این که، تکنولوژی میتواند به پیشرفت و کارایی ساختمان کمک کند، اما متاسفانه این امر باعث شده است تعداد معماران جوانی که می تواند طراحی و ترسیم کنند، بسیار نادر باشد. همانطور که ما خودمان را به ماشین ها و تکنولوژی  وابسته می کنیم، آیا می توانیم به درک طبیعت ادامه دهیم؟ آیا می توانیم تاریخ و فرهنگ مان را بدانیم و بشریت را درک کنیم؟ آیا معماری هنوز یک هنر است؟ این ها سوالاتی هستند که باید از خودمان بپرسیم تا ارتباط معماری و هنر را کشف کنیم.

 

منبع: architecturaldigest

اینستاگرام معماری آریان

Shervin

علاقه مند به معماری و دکوراسیون

اضافه کردن نظر