معماریان مگ
زیباترین شهر های جهان با معماری های بی نظیر

بهترین و زیباترین شهرهای جهان از لحاظ معماری با سبک های معماری گوناگون

شهر ساختاری است که می تواند توسط بسیاری از موارد شکل گیرد. اما شاید هیچ چیز نمی تواند یک مکان را به طور مشخص به عنوان معماری آن تعریف کند. طراحی بصری یک شهر از طریق برنامه ریزی شهری مدون یا سازگاری با جنبش های فرهنگی  انجام میگیرد. در این صورت است که ساختار شهر می تواند شما را در زمان و دوره های مختلف زمانی به سفر در آورد. در این نوشتار چند مورد از زیباترین شهرهای جهان از لحاظ معماری را در در اختیار شما قرار میدهیم.

سن پترزبورگ، روسیه از زیباترین شهرهای جهان به سبک روکوکو

جنبش روکوکو در قرن هجدهم در فرانسه به عنوان راهی برای مبارزه با سبک سخت و متقارن باروک که پیش از آن بود شکل گرفت. هر دو جنبش به عنوان سبک های معماری، غنی از تزئینات شناخته شده اند. در حالی که روکو دارای عناصر خاص خودش از جمله منحنی ها، رنگ ها و تم های سکولار است. این سبک را در سرتاسر اروپا، جایی که با حاکمان زن در سن پترزبورگ موافقت شد، گسترش یافت. قصر کاترین که توسط کاترین اول سفارش شده و توسط دخترش، امپراطور الیزابت گسترش یافته است، معروف ترین نمونه در منطقه است.

سن پترزبورگ با سبک روکوکو از زیباترین شهرهای جهان

شهر برزیل، برزیل از زیباترین شهرهای جهان به سبک فوتوریسم یا آینده گرایی

هنگامی که ژوسلینو کوبیچک رییس جمهور برزیل در سال ۱۹۵۶ شد، وی برنامه ای را برای ساختن یک شهر پایتخت جدید در مرکز بی نظیر کشور تهیه کرد. که در نتیجه آن، برزیل متولد شد. او به معمار اسکار نیمایر، برای کمک به پروژه ی این شهر، سفارش داد. در طول چند ماه، نیمایر ساختمان های مسکونی، تجاری و دولتی را برای شهر جدید طراحی کرد. از جمله این ساختمان ها، کنگره ملی برزیل، کلیسای جامع برزیلیا، محل اقامت رئیس جمهور و دفتر دادستانی کل بودند. ساختمان های ذکر شده توسط خطوط پویا، استفاده از موادی مانند بتن و شیشه و کنتراست های از فوتوریسم (شاخه ای از مدرنیسم) شکل گرفته اند. این بناها که سرمایه ی ملی برزیل هستند یک حس واقعی، وحدت  و زیبایی شناختی دارند.

برزیل از زیباترین شهرهای جهان

شهر رم، ایتالیا یکی دیگراز زیباترین شهرهای جهان به سبک باروک

رومی ها به عنوان نوآوران بزرگ در معماری شناخته شده اند. بنابراین نباید جای تعجب باشد که شهر رم نمونه ای از زیباترین شهر های جهان از لحاظ معماری باشد. این شهر تقریبا هر سبک معماری را، از زمان جنبش کلاسیک باستانی (رومانسک، گوتیک، رنسانس) در برمیگیرد. امروز، شهر رم یکی از بزرگترین مراکز معماری باروک قرن هفدهم است. این شهر به خاطر کنتراست و تضاد بین نور و سایه شناخته شده است. منظر کلیسای سنت پیتر رم و فواره تروی که سبک و حالت دراماتیک به این شهر میدهند.

رم از زیباترین شهرهای جهان

شهر میامی، فلوریدا از زیباترین شهرهای جهان به سبک آرت دکو

منطقه تاریخی میامی ساحل، شاید بزرگترین نماد، مجموعه معماری آرت دکو در جهان است. معماران به منظور تبدیل میامی به یک مقصد گردشگری فوق العاده و لوکس طی دهه ۱۹۲۰ و ۱۹۳۰،  به معماری متقارن و هندسی دکو، گلها و حیوانات و رنگهای استیل اشاره می کنند. در میامی و سواحل آن، ایستگاه های نجات غریق آن  نیز به سبک آرت دکو ساخته شده اند. این شهر با خیابان های روشن که با نورهای نئون در شب، به صحنه ای باشکوه تبدیل می گردد. فرهنگ اسپانیایی همیشه در این شهر زنده است.

میامی از زیباترین شهرهای جهان

شهر بارسلونا، اسپانیا از زیباترین شهرهای جهان به سبک مدرنیسم کاتالان

معماری سبک کاتالان درقرن نوزدهم، توسط آنتونی گائودی، وارد عرصه ی معماری شد. با توجه به تکنیکهای گوتیک و  معماری شرقی، آنتونیو گائودی با معماری کاتالان، خواستار ایجاد فضاهای آلی و شهری در شهر مورد علاقه اش بود. با گشت و گذار در اطراف بارسلونا شما از طریق پارک گوئل، باموزاییک شیشه ای، سرامیکی و رنگ آمیزی شده، و همچنین نماهای سنگی و…  جلب می شوید. این اثر معماری گائودی یکی از جاذبه های مهم توریستی در این شهر به شمار میرورد. شاهکار ناتمام خود این معمار برجسته کلیسای ساگرادا فامیلیا و کلیسای جامع Tibidabo با معماری مدرن و سبک نوستالژیک، از دیگر شگفتی های معماری در این شهر است.

بارسلونا از زیباترین شهرهای جهان

شهر استانبول، ترکیه از زیباترین شهرهای معماری جهان به سبک بیزانس عثمانی

منظره تاریخی و چشم انداز استانبول غنی از فرهنگ، نمایش برجسته ای از دو امپراتوری فتح آن است. در مسجد ایا صوفیه اثرات زیبایی شناسی  هر دو معماری امپراتور کنستانتين اول و عثمانی دیده میشود: گنبد بیزانس و موزاییک های رنگی، و مناره عثمانی و خوشنویسی اسلامی. معماری این شهراز معماری دوره سلجوقی و ازسوی دیگر از معماری روم و یونان تاثیر گرفته است. در این شهر به طور کلی آثار و سبک معماری دوره عثمانی بسیار مورد توجه است.

استانبول از زیباترین شهرهای جهان

مراکو، مراکش دارای زیباترین شهرهای جهان به سبک معماری موریش

معماری مراکشی به شکوه، رمانتیک و فانتزی بودن شناخته میشود. کاخ ها با حیاط های داخلی و باغ و پنجره های  باز و طراحی اسلامی به دلیل تأکید بر حفظ حریم خصوصی برای مراکش ، خاص هستند. فقدان پنجره های سطح خیابان و استفاده از دیوارهای خشتی نیز به احساس صمیمیت و فضیلت لطمه می زند. تراکم جاده های مراکش، همراه با مساجد، مناره ها و موزاییک ها، این مکان را به عنوان مکان استثنایی با سبک معماری موریش قرن های ۱۲ تا ۱۷ می سازد. طاق های نعل اسبی که از مشخصه های آن طاق بزرگ بر روی درگاه صاف و باریک است، در مراکش رایج است. که به طاق های موری (Moorish arches) هم معروفند.

مراکش با زیباترین شهرهای معماری در جهان

شهر آکسفورد، انگلستان یکی از زیباترین شهرهای جهان با احیا به سبک گوتیک

شاعر متیو آرنولد نام آکسفورد را “شهر مناره های رویایی” نامگذاری کرد. این توصیف به دلیل وجود بناهای تاریخی این شهر به سبک معماری دوران آنگلوساکسونها است. این شهر با سنگ های قرون وسطی، برج های آکسفورد در اواسط قرن نوزدهم، نقطه قوت گوتیک قرون وسطی درشهر را، تعریف میکند. با حس گرانش و توانایی های علمی، درست مثل دانشگاه آکسفورد بر گرفته از نام خود.

آکسفورد از زیباترین شهرهای جهان

شهر دبی، امارات متحده عربی از زیباترین شهرهای جهان به سبک معاصر

در طول ده سال، چشم انداز دبی بسیار تغییر کرده است. برج العرب بنایی در این شهر بلندترین ساختمان جهان، با هتل هفت ستاره است. تنها مجمع الجزایر ساخته شده پس از هفت قاره، با هدف توسعه دبی معماران معاصر مانند زاها حدید و رم کولهاس را برای طراحی غذاخوری در فضای باز جذب کرده است.

دبی از زیباترین شهرهای جهان

تل آویو، اسرائیل از زیباترین شهرهای جهان به سبک باوهاوس

“شهر سفید” تل آویو به عنوان یک سایت میراث جهانی یونسکو شناخته شده است. این شهر دارای ۴۰۰۰ ساختمان سبک بین المللی است که بسیاری از آنها در دهه های ۱۹۳۰ و ۱۹۴۰ ساخته شده اند. برای جابجایی مهاجران یهودی که از اروپا فرار می کنند، معماران آلمان باهاوس، تکنیک های مقرون به صرفه و کاربردی سبک مدرن را با خطوط منحنی و یک رنگ مناسب  آب و هوای مدیترانه برای ایجاد یک شهر قابل سکونت توسط دریا، یکپارچه کرده اند.

تل آویو از زیباترین شهرهای جهان

 

تحریریه شرکت معماریان

جهت مشاهده نمونه کارهای معماری و دکوراسیون داخلی گروه معماریان به صفحه ی اصلی سایت مراجعه کنید.

اینستاگرام معماری آریان

اضافه کردن نظر