معماریان مگ

روانشناسی معماری چیست و چه نقشی در طراحی محیط زندگی دارد؟

شناخت انسان و محیط زندگی او و رابطه ی میان این دو عامل، از موارد حائز اهمیت در معماری و طراحی فضایی محسوب می شود. در قرن حاضر، موضوع روانشناسی معماری توسط پژوهشگران به طور قابل توجهی مورد بررسی قرار گرفته است. به طوری که، تحقیقات و مطالعات انجام گرفته تاثیر کیفیت محیط ساخته شده را بر روان انسان به اثبات رسانده است.

شما تصور کنید که کار یک معمار چقدر موثرتر بود اگر می دانست که مشتریان واقعا چه فکر می کنند. چه رنگ برای آنها الهام بخش است؟ و چگونه آنها با محیط فیزیکی خود ارتباط برقرار می کنند؟ این ها سوالاتی هستند که معماران باید در جلسات برنامه ریزی قبل از طراحی پاسخ بدهند. با معماریان همراه باشید تا با روانشناسی معماری و نقش نیازهای انسان در طراحی محیط زندگی بیشتر آشنا شوید.

روانشناسی معماری چیست و چه نقشی در طراحی محیط زندگی دارد؟
روانشناسی معماری

روانشناسی معماری شاخه ای از روانشناسی محیط زیست است.

روانشناسی به طور مستقیم به فرهنگ، هنر و معماری مربوط می شود. استفاده مناسب از اجزای هنری مختلف مانند رنگ، فضا و اندازه، توانایی آگاهی از جو را دارد. به عنوان مثال، یک اتاق با دیوارهای رنگ سفید، احساس روشنایی را در ما ایجاد می کند و فضا را روشن تر و لذت بخش تر می سازد.

روانشناسی معماری را می توان به عنوان شاخه ای از روانشناسی محیط زیست یا اکولوژی توصیف کرد. این در واقع، تعامل بین انسان و محیط آن است. این حوزه شامل ادراک فضایی، رفتار جهت گیری، نیاز زندگی و رضایتمندی است.

معماری نیز، یک فضا ایجاد می کند و می تواند از تمام انواع فعالیت های انسانی حمایت کند. به طوری که، اگر مناسب استفاده شود می تواند باعث ایجاد ثبات، خدمات و لذت شود. روانشناسی معماری یک زمینه مهم چند رشته ای است که روانشناسی سنتی، مهندسی، معماری، برنامه ریزی داخلی و موارد دیگری را برمی گیرد تا در طراحی ساختمان ها و فضاهای زندگی بهتر، به افراد کمک کنند. با درک بیشتر در مورد اینکه چگونه افراد ساختن یک فرم را تجربه می کنند، می توان یک رویکرد بیشتر نسبت به طراحی و مهندسی را که منجر به طرح های کاملا مبتکر معماری می شود، به اشخاص اضافه کرد.

روان انسان و معماری - روانشناسی معماری چیست و چه نقشی در طراحی محیط زندگی دارد؟
روان انسان و معماری

معماری ساختمان به عنوان یک نمودار ساختاری روان انسان است.

معماری یک شکل بیان انسانی یا تصویر روانی از طراحان یا یک طراح مستقل است. پدر روانشناسی تحلیلی، کارل یونگ، معماری ساختمان را به عنوان یک نمودار ساختاری روان انسان که درک می کند و به وجود می آورد، توصیف می کند. این واقعیت ثابت شده است که هنر و معماری وسیله ای برای انتقال عمیق ترین افکار ناخودآگاه انسان ها است.

 

 

 

طراحی ساختمان و روانشناسی - روانشناسی معماری چیست و چه نقشی در طراحی محیط زندگی دارد؟
طراحی ساختمان و روانشناسی

همکاری معماران و روانشناسان در پروسه طراحی ساختمان

چند دهه پیش، معماران و شرکت های ساختمانی علاقه مند بودند که روانشناسان را برای مشاوره در فرایند طراحی خود مشارکت کنند. شخصیت برجسته در میان آن ها، دیوید کانتر، نویسنده کتاب های بسیاری در مورد معماری، محیط زیست و مردم است. وی کار خود را به عنوان یک روانشناس معماری آغاز کرده است که در آن به بررسی تعاملات بین مردم و ساختمان ها، انتشار و ارائه مشاوره در طراحی دفاتر، مدارس، زندان ها، مسکن و فرم های دیگر ساختمان پرداخته است.

دیوید کانتر در نشریه برجسته اش، روانشناسی برای معماران (۱۹۷۴)، در زمینه روانشناسی محیط زیست، تجزیه و تحلیل، توضیح و درک اینکه چگونه افراد با ساختمان ها و فضاهای اطراف آنها ارتباط برقرار می کنند، توضیح می دهد. اگرچه، امروزه دیگر طراحان به استفاده از روانشناسی در مهندسی در سراسر جهان علاقه نشان نمی دهند و یافتن روانشناسان همکار با معماران بسیار مشکل است.

طراحی محیط آرام - روانشناسی معماری چیست و چه نقشی در طراحی محیط زندگی دارد؟
طراحی محیط آرام با روانشناسی

نقش روانشناسی معماری در طراحی محیط های آرام و لذت بخش

طراحان به ندرت خود را در معرض روحیه کاربر قرار می دهند. البته، طراحان جنبه های مختلف انسان را در فرایند طراحی در نظر می گیرند؛ با این حال، در طرح های ساختمانی به ندرت مستقیما از دانش روانشناسی استفاده می کنند. اگر مردم محیط خاصی را دوست نداشته باشند، با راحت و خوشحالی در آن مکان اقامت نخواهند داشت. خواه این فضا یک فضای عمومی، یک مرکز خرید و یا یک خانه باشد. بنابراین، تصمیم گیری برای محیط زیستی که لذت بخش، تسکین دهنده باشد، یک کار دشوار است. این جایی است که نقش روانشناسی و روانشناسان مورد نیاز است.

 

 

 

مبلمان راست گوشه - روانشناسی معماری چیست و چه نقشی در طراحی محیط زندگی دارد؟
محبوبیت مبلمان منحنی نسبت به مبلمان راست گوشه

تحقیقات انجام گرفته براساس روانشناسی معماری

تاکنون، تحقیقات زیادی برای اثبات نقش روانشناسی در محیط زیست و روانشناسی مهندسی انجام گرفته است. کریستین جارت به نقل از یک مطالعه انجام شده در سال ۲۰۱۱، که بر روی مبلمان منحنی به جای خطی متمرکز شده بود، می پردازد. وی می گوید در نتیجه این مطالعه که از مردم خواسته شد مبلمان اتاق هایشان را در نظر بگیرند، مبلمان با لبه های مستقیم در مقایسه با مبلمان منحنی ها کمتر جذاب انتخاب شدند.

در یک تحقیق دیگر، روانشناسان دانشگاه بریتیش کلمبیا شصت نفر را انتخاب کردند و آنها را با انواع مختلف تست های شناختی بر روی زمینه های رنگ قرمز، آبی یا خنثی مورد آزمایش قرار دادند. نتایج آن شگفت انگیز بود. مردم در زمینه قرمز دقت و توجه بسیاری داشتند و همچنین اشتباهات املایی را بهتر تشخیص می دانند. این به ارتباط رنگ قرمز با عامل خطر مربوط می شود که باعث می شود، مردم بیشتر هشیار و آگاه باشند. رنگ آبی به نتایج کاملا متفاوت منجر شد. افرادی که در گروه آبی قرار داشتند، کارکرد حافظه کوتاه مدتشان بدتر شده بود، اما قدرت تخیل بهتری داشتند.

ضوابط طراحی ساختمان براساس روان انسان - روانشناسی معماری چیست و چه نقشی در طراحی محیط زندگی دارد؟
ضوابط طراحی ساختمان براساس روان انسان

نتایج حاصل از تحقیقات روانشناسی معماری

روانشناسان دانشکده مدیریت کارلسون رابطه بین ارتفاع سقف و سبک تفکر را دریافته اند. براساس این تحقیقات، هنگامی که افراد در یک اتاق با سقف کم ارتفاع قرار دارند، در حل مسائلی هستند که دچار محکومیت می شوند بسیار سریعتر هستند؛ در مقابل، مردم در اتاق های با سقف بالا، در حل پازل برتری دارند. یافته های دیگر روانشناسان در مورد مهندسی و فضای معماری، طراحی و برنامه ریزی، اطلاعاتی از روان درونی افراد را که برای ایجاد یک فضای سالم زندگی ضروری است، بیشتر توضیح می دهد.

۱) هنگامی که افراد مبتلا به آلزایمر یک اتاق خصوصی و یک شیء شخصی در اطراف خود دارند، نشانه های روان پرشی و اضطراب و نا آرامی در آنها کمتر نمایان می شود.

۲) رشد مغز نوزادان نارس می تواند توسط نورپردازی مصنوعی مختل شود.

۳) می توان مردم را با استفاده از اقدامات روانشناختی، مثل طراحی باریک جاده ها، به رانندگی با دقت بیشتری در محله ها تشویق کرد. بر این اساس، بدون نیاز به سرعت گیر و نشانه های خیابانی، در مجموع سرعت خودرو کاهش می یابد. دلیل آن این است که بدون تابلو ممکن رانندگان احساس خطرناک بودن جاده داشته باشند و در نهایت سرعت خودروی خود را کند کنند.

بنابراین، درک روح انسان برای ایجاد یکپارچگی در طراحی محل کار، محیط یادگیری، تسهیلات بهداشتی، محیط های مسکونی و محیط های خرده فروشی ضروری است. زیرا هر کدام دارای تخصص خاص خود هستند که منعکس کننده ذهن انسان، نیاز و استفاده است.

شناخت فضایی - روانشناسی معماری چیست و چه نقشی در طراحی محیط زندگی دارد؟
شناخت فضایی

شناخت فضایی چیست؟

شناخت فضایی به بررسی دانش و باورهای خویش درباره خواص فضایی اجسام و حوادث در جهان مربوط می شود. شناخت در مورد دانش است. در انسان، ساختار و روند شناختی بخشی از ذهن است که از یک مغز و سیستم عصبی درون بدن که در یک جهان اجتماعی و فیزیکی وجود دارد، ظاهر می شود. خواص فضایی شامل مکان، اندازه، فاصله، جهت، جدایی و اتصال، شکل، الگوی و حرکت است. برخی از مکانیسم اصلی طراحی ساختاری که روان انسان را تحت تاثیر قرار می دهد عبارتند از: شکل ساختاری، فضای مثبت و منفی، رنگ، باز، فضای باز، نور، آکوستیک، سازه صدا، تکنیک سبز و چشم انداز.

مردم بهترین بخش از روز خود را در یک محیط مصنوع صرف می کنند و اغلب، فکر خود را در مورد فضا به طور مستقیم با معماری محیط اطراف خود ارتباط می دهند. بنابراین، فضای محیط زندگی یک جزء ضروری از سلامتی، زندگی بدون استرس و کار ما است. هنگامی که روانشناسان و مهندسان گرد هم می آیند، می توانند چنین محیط سالم و شادی را ایجاد کنند.

 

 

 

جلسات مشاوران و طراحان - روانشناسی معماری چیست و چه نقشی در طراحی محیط زندگی دارد؟
جلسات مشاوران و طراحان

نظر مشاور دل سول در مورد روانشناسی معماری

همانطور که گفتیم، گروه های طراحی و معماری به ندرت از روان انسان در فرایند طراحی بهره می گیرند. مشاوراهل پیتسبورگ، کریستین دل سول در این باره می گوید: اکثر مردم در بیان این نوع اطلاعات ذهنی دچار مشکل هستند. به طوری که، تحقیقات نشان می دهد افراد تنها ۵ درصد از آنچه را به آن ​​می اندیشند، می توانند بیان کنند و ۹۵٪ دیگر در ضمیر ناخودآگاه افراد پنهان می ماند.

وی ادامه می دهد: درک، یک روش تحقیق ثابت برای پیگیری افکار آگاه و ناخودآگاه کاربران است که این افکار را به رویکردهای طراحی تبدیل می کند. بنابراین، طراحان و معماران لازم است که نیاز کاربران را درک کنند و بر آن اساس به ساختن فضای زندگی بهتر برای ساکنان فکر کنند.

دل سول می گوید: ما سوالاتی را مطرح می کنیم که طراحان معمولی نمی خواهند آن را بپرسند تا به طریقی عمیق ترین افکار کاربران را کشف کنند. ما از آنها شش تا هشت تصویر که مفاهیم و احساساتشان را در مورد آخرین تجربه شان بیان می کند، می خواهیم. این یک تصویر فوری از آنچه که در داخل آنها اتفاق می افتد، است. سپس با انجام جلسات که در آن ما به اهداف طراحی و اهداف انسانی مطابق با نیازهای مشتری می پردازیم، راهنمای طراحی اولویت بندی می شود.

 

در مقاله ای که خوانید، سعی کردیم جوانب مختلف تاثیر روان انسان بر معماری را بازگو کنیم. اگرچه روانشناسی معماری در ایجاد محیط های زندگی بهتر عاملی کمک کننده هستند، اما توسط طراحان و معماران کمتر مورد توجه می گیرد. البته، معمارانی نیز وجود دارد که این پروسه را در روند طراحی پیش می گیرند و فضاهای زندگی مناسب نیاز و خواسته افراد می سازند.

گروه معماریان با سال ها تجربه در حوزه طراحی فضاهای زندگی، می تواند شما را در ساخت محیط های متناسب با نیازهایتان خدمت رسانی کند. مشاوران شرکت معماریان نیز با تخصص در زمینه روانشناسی معماری شما را راهنمایی هایی خواهند کرد. برای ارتباط با شماره های مندرج در سایت تماس بگیرید.

 

منبع: researchgate

اینستاگرام معماری آریان

اضافه کردن نظر