معماریان مگ

مروری جامع بر تاریخچه معماری جهان

تاریخ معماری
تاریخ معماری

تاریخ معماری | معماری در گذشته | معماری جهان

تاریخ معماری سبک های معماری از زمان های خیلی دور تا امروز را بررسی می کند. در این مطلب به بررسی معماری در گذشته و معماری جهان در قدیم پرداخته ایم.

 

معماری ما قبل تاریخ

معماری ما قبل تاریخ
معماری ما قبل تاریخ

 

برای تحقیق و بررسی اتفاقاتی که در زمان های خیلی دور رخ داده است، باستان شناسان از شواهد زیادی استفاده می کنند. این شواهد، نشان دهنده وجود تمدن و زندگی در هزاران سال پیش است. یکی از این شواهد، خط است. طبق تحقیق پژوهشگران، اختراع خط و استفاده از آن به بیش از 6000 سال قبل باز می گردد. بنابراین تاریخی که از بشر ثبت شده نیز، به 6000 سال پیش برمی گردد. علاوه بر خط، بناهای تاریخی شاهد دیگری است که نشان می دهد علم معماری در گذشته زندگی بشریت وجود و موارد استفاده داشته است. بناهای تاریخی حرف های زیادی برای گفتن دارند و نشان دهنده فرهنگ و سبک زندگی مردمان گذشته می باشد. بناهایی که به هزاران سال پیش باز می گردد، هنر و انگیزه زیاد فرومانروایان و معماران آن زمان را به صورت بصری جلوه می دهند.

معماری سازه ها در مصر باستان

معماری سازه ها در مصر باستان
معماری سازه ها در مصر باستان

 

تاریخ معماری جهان نشان می دهد مصر یکی از قدرتمندترین سرزمین ها در زمان گذشته بود که در آن بناهای شگفت انگیز زیادی ساخته شده که امروزه باعث حیرت دانشمندان و باستان شناسان می شود. تاریخ معماری مصر به 5500 سال پیش برمی گردد که فرمانروایان قدرتمند مصر بناهای عظیم و شگفت انگیز زیادی از جمله اهرام، آرامگاه ها و معابد زیادی در مصر ساختند که تا امروز پا برجاست.

بناهایی که توسط مصریان ساخته شده نه تنها از معماری ساده و ابتدایی برخوردار نیستند، بلکه بسیار پیچیده و علمی ساخته شده اند و نشان دهنده علم مهندسی و معماری پیشرفته در دوران 2800-5500 سال قبل هستند. نمونه این بناها، اهرام جیزه است که پس از گذشت هزاران سال، هنوز هم دارای اسرار زیادی در معماری و شیوه ساخت آن وجود دارد. جالب است بدانید مصالح و مواد ساختمانی که مصری ها از آن استفاده می کردند، معمولا انواع سنگ معدن و سنگ گرانیت بوده است که با قایق های عظیم از طریق رود نیل به مصر آورده می شده است. از دیگر بناهای شگفت انگیز مصر می توان به دره سلاطین و معبد هات شپ سوت اشاره نمود.

 

معماری کلاسیک

معماری کلاسیک
معماری کلاسیک

 

معماری کلاسیک، دوره ای از معماری را شامل می شود که از 850 سال پیش از میلاد شروع شده و تا سال 476 بعد از میلاد ادامه پیدا کرده است. دو تمدن رم و یونان باستان در این دوره بر بیشتر دنیا تسلط داشتند؛ از این رو، آثار معماری ای که در این دوره ساخته شده اند، متاثر از فرهنگ و تمدن این دو حکومت است. یکی از ویژگی های عمده سازه های ساخته شده در دوره کلاسیک، وجود تعداد ستون های زیاد در این سازه هاست. در این دوره بناهای فوق العاده ای با قوانین مشخص معماری ساخته شده است که بررسی آن ها موجب حیرت و شگفتی بسیاری از باستان شناسان است. همچنین بکارگیری تندیس های سنگی نیز، در بسیاری از سازه های سبک کلاسیک دیده می شود. ویژگی هایی که در سبک معماری کلاسیک وجود دارد، باعث پیدایش بسیاری از پیش زمینه های اصول معماری مدرن است.

معماری در دوره بیزانس

معماری در دوره بیزانس
معماری در دوره بیزانس

 

پس از آنکه کنستنتاین، پادشاده روم در سال 330 میلادی پایتخت حکومت رم را از رم به بیزانس (استانبول امروزی) تغییر داد، معماری روم به شکوفایی جدیدی رسید. بسیاری از آثار معماری در گذشته تحت تاثیر سبک معماری بیزانس بوده اند. از ویژگی های معماری در دوره بیزانس، می توان به استفاده از آجرهایی که شباهت زیادی به آجرهای امروزی دارند به جای سنگ اشاره نمود. همچنین، کاشی ها و ایده های تزئینی مختلفی در سازه های دوره بیزانس دیده می شود که می توان علت آن را شکوفایی فرهنگ و تمدن این دوره و در نتیجه پرورش معماران و مهندسان خبره دانست.

دوره معماری رومی

دوره معماری رومی
دوره معماری رومی

 

بین سال های 800 و 1200 میلادی، همزمان با گسترده شدن قدرت رم در سراسر اروپا، سبک معماری رومی هم در اروپا رواج پیدا کرد. در این دوره قصرها و کلیساهای زیادی در سرتاسر اروپا با بهره گیری از معماری رومی با دیوارهای بلند و مستحکم و طاق های بلند و گرد ساخته شد.

 

معماری رونسانس

 

قرون پانزدهم و شانزدهم میلادی یک دوره بیداری معماری در ایتالیا، فرانسه و انگلستان بود. معماران بزرگی در این عصر پدیدار شدند که با الهام از معماری کلاسیک رم و یونان باستان به ساخت بناهای زیبا پرداختند. سال ها پس از گذشت رونسانس، معماری این دوره مورد علاقه و توجه معماران غربی قرار گرفت.

معماری باروک

معماری باروک
معماری باروک

 

در بین سال های 1600 و 1830 سبک معماری جدیدی با شکل های غیرمتعارف و کلیساهای دراماتیک در ایتالیا شکل گرفت. در فرانسه هم سبک باروک با سبک کلاسیک تلفیق شد و پدیده معماری جدیدی به نام کاخ ورسای بوجود آمد. اشراف روسیه تحت تاثیر کاخ ورسای، کاخ سن پیترزبورگ را با معماری باروک ساختند. این سبک معماری در همه جای اروپا وجود دارد.

معماری روکوکو

معماری روکوکو
معماری روکوکو

 

در بین سال های 1650 تا 1790 میلادی که آخرین دوره معماری باروک به حساب می آید، معماران ساختمان های زیبای سفید رنگی با منحنی های زیبا ساختند. این بناها با کتیبه ها و اشکال هندسی و انگوری شکل تزیین داده شده است.

معماری نئوکلاسیک

معماری نئوکلاسیک
معماری نئوکلاسیک

 

در بین سال های 1730 و 1914 میلادی، معماران با الهام از سبک معماری دوره رونسانس و معماری کلاسیک بناهای جدیدی در بریتانیا، ایالات متحده آمریکا و اروپا خلق کردند که جزئیات زیادی از معماری یونان و رم باستان به عاریه گرفته بود.

 

معماری هنر نو

معماری هنر نو
معماری هنر نو

 

در دوره کوتاه سال های بین 1890 و 1914 میلادی، سبک هنری جدیدی در گرافیک و طراحی پارچه شکل گرفت که به سبک هنر نو مشهور است. این سبک هنری به معماری و طراحی داخلی هم راه پید کرد. بناها در این سبک از خطوط منحنی و کروی شکل، زیاد استفاده کرده اند.

معماری هنر تزئینی

معماری هنر تزئینی
معماری هنر تزئینی

 

در بین سال های 1925 و 1937، طراحی های زیگزاگ و خطوط عمودی تاثیری زیادی در هنر معماری داشت. بسیاری از طرح های زمینه ای که در سبک آرت دکو استفاده شده است، از مصر باستان الهام گرفته شده است.

معماری مدرن و امروزی

معماری مدرن و امروزی
معماری مدرن و امروزی

 

مدرنیسم سبک غالب قرن بیستم و بیست و یکم است. به همین دلیل سیطره این سبک از سال 1900 تا به حال ادامه داشته است. مدرنیسم تغییرات بسیار زیادی در معماری بوجود آورد که کاملا منحصر به فرد است.

 

معماری پست مدرن

معماری پست مدرن
معماری پست مدرن

 

سبک معماری پست مدرن، جدید سبک معماری در دنیا است که از سال 1972 تا به امروز مورد استفاده معماران و مهندسین قرار گرفته است. این سبک، به نوعی ترکیب سبک معماری مدرن و کلاسیک است که در آن جلوه های بصری جذابی از سبک مدرن و اصولی از سبک کلاسیک تلفیق شده است. سبک پست مدرن تا حدودی از سبک معماری باستان تاثیر گرفته است و اغلب سازه هایی که امروزه در دنیا ساخته می شود، تحت تاثیر این سبک می باشد.

اینستاگرام معماری آریان

علیرضا شاکری

عضو گروه تولید محتوا معماریان و علاقه مند به علم دکوراسیون و طراحی داخلی

اضافه کردن نظر