معماریان مگ
چمن مصنوعی ورزشی

مزایا و کاربردهای چمن مصنوعی ورزشی و چمن مصنوعی تزیینی

 

چمن مصنوعی تزیینی
چمن مصنوعی تزیینی

 

 مقدمه : در این راهنمای خرید از وب سایت تخصصی دکوراسیون داخلی معماریان قصد داریم شما را با مزایا و کاربردهای چمن مصنوعی ورزشی و چمن مصنوعی تزیینی آشنا نمائیم. چیزی در حدود 60 سال از تولید اولین چمن مصنوعی که از همان ابتدا نیز با اهداف ورزشی تولید شد، می گذرد. چمن مصنوعی ورزشی و چمن مصنوعی تزیینی این روزها اما کاربردی بسیار فراگیرتر از دهه های اول تولیدشان دارند.

تا به امروز سه نسل از انواع چمن های مصنوعی تولید شده است که هر نسل نسبت به نسل پیشین خود دارای مقاومت، نرمی و طول عمر بیشتری بوده است. چمن مصنوعی ورزشی نسل جدید به قدری باکیفیت گردید و توانست خود را به چمن طبیعی نزدیک نماید که در سال 2005 فدراسیون بین المللی فوتبال نیز استفاده از نسل سوم آن را در تمامی استادیوم های فوتبال مجاز دانست. چمن مصنوعی تزیینی نیز اکنون فراگیرترین کف پوش در مجتمع های مسکونی، تجاری، بالکن ها و فضاهای تفریحی عمومی است.

 

چمن مصنوعی ورزشی
اجزای تشکیل دهنده چمن مصنوعی

 

 

چمن مصنوعی با چه متریالی و چرا ساخته شد؟ 

غالب انواع چمن مصنوعی ورزشی و چمن مصنوعی تزیینی با پلیمرهای پلی اتیلن و پلی پروپیلن ساخته می شوند. اصلی ترین دلیل ساخت چمن های مصنوعی، هزینه های بالای زمین های چمن طبیعی، طول عمر بسیار کم آنها و همین طور شرایط دشوار نگهداری آنها بود. از زمان تولید چمن مصنوعی ورزشی ، سالن های ورزشی فراوانی در رشته های فوتبال، تنیس و گلف اقدام به استفاده از آنها نمودند. طراحان فضاهای داخلی و خارجی ساختمان ها نیز پس از آشنایی با این کف پوش جذاب، در بسیاری از فضاهای ساختمان ها، از آنها استفاده کردند. سهولت نصب و عدم نیاز به نگهداری مستمر، از چمن مصنوعی تزیینی گزینه ای ایده آل برای آنها ساخته بود.

 

چمن مصنوعی ورزشی
چمن مصنوعی

 

مزایا و برتری های چمن مصنوعی چیست؟

جالب است بدانید یک چمن طبیعی تنها پس از دو ساعت بازی، حداقل نیاز به یک روز استراحت دارد. جالب تر آن که هزینه راه اندازی و نگهداری یک زمین چمن طبیعی تقریبا 10 برابر همان متراژ زمین با چمن مصنوعی است. در ادامه اشاره ای کوتاه داریم به چند ویژگی شاخص انواع چمن مصنوعی ورزشی و چمن مصنوعی تزیینی.

چمن مصنوعی تزیینی
نگهداری آسان چمن مصنوعی

 

 

 • هزینه کمتر بهره برداری و اجرا : 

همان طور که گفتیم، هزینه نگهداری و اجرای یک زمین فوتبال با چمن طبیعی تقریبا 10 برابر چمن مصنوعی است. هزینه های آماده سازی زمین و همچنین کاشت و مراقبت از آن بسیار سرسام آور است.

 

چمن مصنوعی تزیینی
انواع چمن مصنوعی

 

 • نگهداری آسان 

انواع زمین ها ی چمن مصنوعی به ویژه در نسل های جدیدتر خود، مقاومت بسیار بالایی داشته و با مرور زمان نیاز به نگهداری محدودی نیز دارند. در برخی از مدل های چمن مصنوعی تزیینی ، شانه کردن چند هفته یکبار چمن ها آن هم تنها به علت مرتب کردنشان، کافی است.

 

چمن مصنوعی ورزشی
چمن مصنوعی ورزشی

 

 • هزینه های نگهداری بسیار کمتر 

چمن طبیعی نیاز به نگهداری، سم پاشی و تجدید کاشت مستمر دارد. تمامی این موارد هزینه هایی سرسام آور دارند. ضمنا زمین های چمن طبیعی هر چند سال یکبار باید به صورت کامل و از بنیان، اصلاح و تجدید کاشت گردند. زمانی که شما از چمن مصنوعی ورزشی یا چمن مصنوعی تزیینی استفاده کنید، با هیچ کدام از این چالش ها مواجه نخواهید بود.

 

چمن مصنوعی ورزشی
چمن مصنوعی

 

 • طول عمر و دوام بسیار بیشتر 

یک آمار جالب دیگر این که، یک زمین ورزشی با چمن طبیعی در طول یک سال تنها می تواند چیزی در حدود 300 تا 400 ساعت مورد استفاده قرار بگیرد. در حالی که چمن مصنوعی ورزشی هیچ محدودیتی در میزان استفاده ندارد و تقریبا می تواند تا 10 سال با کمترین هزینه نگهداری، مورد استفاده قرار بگیرد.

 

چمن مصنوعی تزیینی
چمن مصنوعی ورزشی

 

 • سبزی دائمی و چهارفصل 

علف نیز همچون هر گیاه دیگری متاثر از شرایط آب و هوایی است و در بسیاری از مواقع سال شادابی خود را از دست می دهد. یکی از اصلی ترین مزایای چمن مصنوعی تزیینی ، سبز بودن چهار فصل و دائمی آن است.

 

چمن مصنوعی تزیینی
چمن مصنوعی تزیینی

 

اصلی ترین گروه های چمنی مصنوعی کدامند؟ :

همان گونه که تا این جای مقاله دریافتید، دو گونه چمن مصنوعی ورزشی و چمن مصنوعی تزیینی پرکاربردترین انواع چمن های مصنوعی هستند که البته جز در مواری بسیار تخصصی، ساختار ساخت و اجرایی یکسان دارند.

 

 • چمن مصنوعی ورزشی : 

همان گونه که از نام این چمن های مصنوعی پیدا است، آنها کاربرد ورزشی دارند. گستردگی زمین برخی از ورزش ها همچون گلف، موجب شده است تا هزینه نگهداری سرسام آوری داشته باشند. اکنون سال ها است که بسیاری از زمین های ورزشی در سراسر دنیا با توجه به مزایای چمن مصنوعی ورزشی ، از این کف پوش استفاده می کنند.

 

چمن مصنوعی ورزشی
چمن مصنوعی ورزشی

 

چمن مصنوعی ورزشی
چمن مصنوعی ورزشی

 

 • چمن مصنوعی تزیینی : 

چمن های مصنوعی تزیینی ، در فضاهای تفریحی عمومی، فضاهای خارجی مجتمع های ساختمانی و حتی پشت بام ها و بالکن ها، کاربرد گسترده ای دارند. زیبایی چمن از دیرباز مورد توجه ما بوده است؛ اما کاشت دشوار و نگهداری مستمر، بسیاری را از چمن کاری منصرف کرده است. ورود چمن مصنوعی به دنیای طراحی فضای خارجی ساختمان، مجتمع هایی بسیار زیبا خلق کرده است.

 

چمن مصنوعی تزیینی
چمن مصنوعی تزیینی

 

چمن مصنوعی تزیینی
چمن مصنوعی تزیینی

 

 

مهم ترین کاربردهای چمن مصنوعی 

 • فضاهای بزرگ ورزشی :

چمن مصنوعی ورزشی ، اولین و اقتصادی ترین گزینه برای مجتمع های بزرگ ورزشی است و به تازگی نیز ورزشگاه شهر مشهد توانسته است با تایید فیفا، از چمن مصنوعی بسیار مدرنی استفاده نماید.

 

چمن مصنوعی ورزشی
فضای ورزشی بزرگ

 

 • انواع سالن های ورزشی : 

خطر آسیب دیدگی در تمامی سالن های ورزشی وجود دارد. تجهیز این سالن ها به چمن مصنوعی ورزشی می تواند با هزینه ای اندک، موجب ارتقاء سطح ایمنی آنها گردد. در نسل سوم چمن مصنوعی دیگر مشکل ساییدگی و اصطکاک پوست و چمن نیز به حداقل رسیده و این چمن ها دارای نرمی فوق العاده ای هستند.

 

چمن مصنوعی تزیینی
سالن ورزشی

 

 • مراکز صنعتی و کارخانجات : 

از چمن مصنوعی تزیینی به عنوان لایه ای محافظ و در عین حال زیبا نیز می توان استفاده کرد. در حال حاضر برخی از مراکز صنعتی با توجه به مزایای این کف پوش، اقدام به استفاده از آن در فضاهای خارجی خود نموده اند.

 

چمن مصنوعی تزیینی
تزیین با چمن مصنوعی

 

 • فضاهای تفریحی و آموزشی کودکان : 

کودکان در مراکز تفریحی سرباز همچون پارک ها و حتی مهدهای کودک، همواره مورد تهدید زمین خوردن و آسیب دیدن می باشند. استفاده از چمن مصنوعی تزیینی و ورزشی در مراکزی که با کودکان سر و کار دارند، می تواند از بروز بسیاری از این آسیب ها جلوگیری کند.

 

چمن مصنوعی تزیینی
فضای تفریحی کودکان

 

 • فضاهای عمومی مجتمع های ساختمانی : 

یکی از جذاب ترین کف پوش ها برای ورودی یک ساختمان، با هر کارکردی که باشد، قطعا چمن مصنوعی تزیینی است. پایدار نگاه داشتن زیبایی یک فضای سبز طبیعی در بسیاری از ساختمان ها امکان پذیر نیست و معمولا کسی مسئولیت نگهداری دائمی از کیفیت چمن طبیعی را بر عهده نمی گیرد. چمن مصنوعی تزیینی می تواند جایگزینی مناسب و بدون نیاز به نگهداری برای این مراکز باشد.

 

چمن مصنوعی تزیینی
تزیین مکان های عمومی با چمن مصنوعی

 

 

دانلود pdf این مقاله

 

امیدواریم با ارائه این این سری مقالات توانسته باشیم شما را با مهمترین سرفصل های دکوراسیون داخلی منزل آشنا کرده باشیم. در فروشگاه تخصصی معماریان شما می توانید انواع محصولات دکوری را با بهترین قیمت و ضمانت اصالت کالا خریداری نمایید.

 

فروشگاه اینترنتی معماریان

 

 

اینستاگرام معماری آریان

اضافه کردن نظر