معماریان مگ

استفاده از آباژور در دکوراسیون داخلی

آباژور در دکوراسیون
آباژور در دکوراسیون

مقدمه ای بر نقش آباژور در دکوراسیون

آباژور، نوعی چراغ تزیینی است که در دکوراسیون های مدرن و کلاسیک نقش ویژه و به خصوصی دارد. از این وسیله به عنوان منبع نور استفاده می شود و جنبه زیبایی آن به عنوان زینت بخش دکور محیط شما کاربرد دارد. آباژورها را می توان در فضاهای مختلف خانه استفاده نمود. این محصول انواع گوناگونی دارد که در رنگ و طرح های مختلف و متناسب با سلیقه شما در بازار موجود است. در این بخش از معماریان مگ، به شما از مزایای این کالای محبوب گفته و نحوه استفاده در دکوراسیون را ذکر نموده ایم.

بکارگیری آباژور در دکوراسیون داخلی (1)
بکارگیری آباژور در دکوراسیون داخلی (۱)

 

بکارگیری آباژور در دکوراسیون داخلی (2)
بکارگیری آباژور در دکوراسیون داخلی (۲)

 

 

بهترین محل برای قرار دادن آباژور کجاست؟

پیدا کردن بهترین محل برای قرار دادن آباژور می تواند بسیار سخت باشد و شما را درگیر کند. این وسیله به عنوان نوعی نورپردازی مخفی در دکوراسیون کاربرد دارد و از این رو باید در نقطه ای از دکوراسیون قرار بگیرد که بیشتر جلب توجه کرده و باعث روشنایی بیشتر آن نقطه کانونی شود. برای انتخاب آباژوری که با فضای شما هماهنگ باشد، سعی کنید از طرحی استفاده نموده که از نظر‌ رنگ با فرش و مبل و رنگ پشت دیوار یکی یا مکمل باشد. از آباژور در این قسمت ها می توان استفاده کرد:

  • گوشه و کنج اتاق پذیرایی و در کنار مبلمان تک نفره
  • در میان مبلمان سالن پذیرایی یا اتاق خواب بین تخت و مبل
  • در کنار تلویزیون اتاق نشیمن
  • در کنار میز توالت و میز ناهارخوری
  • روی میز کنار تخت خواب
  • روی اپن آشپزخانه

و هرجایی که احساس کنید نیاز به آباژور است.

بکارگیری آباژور در دکوراسیون داخلی (3)
بکارگیری آباژور در دکوراسیون داخلی (۳)

 

بکارگیری آباژور در دکوراسیون داخلی (4)
بکارگیری آباژور در دکوراسیون داخلی (۴)

 

انتخاب و خرید بهترین مدل آباژور در دکوراسیون

با انتخاب یک آباژور مدرن و شیک و استفاده از آن در دکوراسیون، فضای داخلی دکوراسیون خود را زیباتر از قبل کرده و آرامش بیشتری را به آن تزریق کنید. آباژورها انواع مختلفی دارند که هرکدام مخصوص یک قسمت از دکوراسیون است. آباژورهایی که پایه های بلندی دارند مخصوص استفاده در اتاق نشیمن هستند. نوع دیگر آباژور در دکوراسیون، آباژورهای کوچکی هستند که روی میز عسلی قرار می گیرند. با توجه به مکان موردنظر و هدف شما از خرید آباژور، مدل های‌ گوناگونی پیش روی شما وجود دارد که می توانید آن ها را خریداری کنید. در واقع آباژور و لوستر دو عنصر روشنایی هستند که جنبه زیبایی آن ها نیز بسیار خوشایند می باشد. یکی از ایده های جذاب در دکوراسیون فضای پذیرایی، ست کردن لوستر و آباژور است. اگر از این ایده استفاده می کنید، یادتان باشد از مدل هایی استفاده کنید که با سایر ملزومات شما هماهنگ باشد.

بکارگیری آباژور در دکوراسیون داخلی (5)
بکارگیری آباژور در دکوراسیون داخلی (۵)

 

بکارگیری آباژور در دکوراسیون داخلی (6)
بکارگیری آباژور در دکوراسیون داخلی (۶)

 

 

اهمیت و نقش آباژور در دکوراسیون

آباژور یکی از وسایل زیبا و دکوری های چشم نواز در خانه است که علاوه بر استفاده های روشنایی، از نظر زیبایی نیز باعث ارتقا دکوراسیون ما می شود. در بسیاری از خانه ها، برای روشنایی‌ خانه از لامپ های بدون هیچ سرپوش و محافظی به صورت خیلی ساده استفاده می کنند. این لامپ ها نور زیادی را وارد فضای محیط می کنند اما بسیاز زننده می باشند! این زشتی هم در نمای لامپ است و هم وقتی که به آن نگاه کرده و چشم شما اذیت می شود. آباژور این امکان را به شما می دهد با کمک سرپوش و طرح و رنگ های مختلفی که دارد، علاوه بر نور خوب، جذابیت را نیز برای شما به ارمغان بیاورد و چشمان شما را اذیت نکند. در واقع، آباژور نور را متمرکز می کند و آن را با جلوه ای زیباتر‌ به بیرون منتقل می کند. این وسیله برای افرادی که اهل مطالعه هستند یک نعمت بزرگ است. آباژورهای ایستاده که قابلیت قرار گرفتن کنار صندلی را دارند، یک منبع نور عالی جهت مطالعه در شب هستند که در کتابخانه ها هم می توانند قرار بگیرند. نوری که از آباژور ساطع می شود به صورت منظم به اطراف پخش می شود. دیوارهای کناری و سقف از جمله بخش هایی هستند که تابش نور آباژور را به خوبی نشان می دهند.

بکارگیری آباژور در دکوراسیون داخلی (7)
بکارگیری آباژور در دکوراسیون داخلی (۷)

 

 

نکات کلیدی در هنگام خرید آباژور

در هنگام خرید و انتخاب آباژور برای خانه تان، نکاتی وجود دارد که در نظر گرفتن آن ها به بهتر شدن انتخاب شما و در نتیجه زیبایی بیشتر دکوراسیون منجر می شود. برخی از این نکات عبارتند از:

هدف استفاده از آباژور در دکوراسیون‌ داخلی

هدف شما از بکارگیری آباژور در خانه تان چیست؟ آیا قصد استفاده از آن به عنوان یک وسیله دکوری دارید؟ یا روی آن به عنوان یک منبع روشنایی حساب باز کرده اید؟ اگر می خواهید صرفاً از آباژور به عنوان یک وسیله تزیینی استفاده نمایید، سعی کنید آباژوری را خریداری کنید که سرپوش آن دارای طرح و رنگی خاص و منحصر به فرد باشد. آباژورهای ساده با سرپوش سفید، بهترین گزینه برای روشنایی خانه شما هستند و اگر می خواهید خانه تان را به کمک آباژور روشن تر کنید، حتما از این ایده استفاده نمایید. همچنین فراموش نکنید طرح و رنگ آباژور شما با کاغذ دیواری یا رنگ بندی دیوار پشتش همخوانی و هماهنگی داشته باشد.

محل نصب و قرارگیری آباژور در خانه

در هنگام خرید آباژور مدنظرتان، حتما به این نکته توجه کنید که آن را در کجای خانه می خواهید استفاده کنید؟ در اتاق خواب؟ در فضای اتاق نشیمن؟ یا در فضاهای دیگر. دانستن این مورد به شما کمک می کند انتخاب بهتری داشته باشید. اگر قصد استفاده از آباژور در اتاق خواب را دارید، بهتر است از آباژورهای کوچک استفاده نمایید. آباژورهای کوچک برای قرار گرفتن روی میز بسیار مناسب می باشد و می توانید روی میز ناهارخوری، میز عسلی مبلمان و میز بغل تخت از آن ها استفاده کنید. آباژورهای ایستاده، نوع دیگری از آباژور هستند که اندازه بزرگ تری نسبت به آباژورهای نوع اول دارند. از آباژورهای ایستاده بیشتر در اتاق نشیمن و فضاهایی که متراژ بالایی دارند استفاده می شود.

رنگ بندی آباژور در دکوراسیون داخلی

جلوه و نمای آباژور با کمک رنگ بندی آن مشخص می شود. هر فرد، با توجه به سلیقه خود و اینکه به دنبال چه فضایی است می تولند از رنگ های مختلفی‌ برای آباژور استفاده کند. برای مثال، رنگ هایی مثل قرمز و نارنجی رنگ های آرامش بخشی هستند که معمولا برای آباژورهای اتاق پذیرایی استفاده می شود. اگر شما از آباژور به عنوان یک عنصر تزیینی استفاده می کنید و قصد دارید فضای داخلی تان پرانرژی تر دیده شود، این رنگ ها بسیار مناسب می باشد. اما اگر به دنبال فضایی لطیف تر و ملایم تر می باشید، رنگ هایی مثل کرم، یاسی و بژ رنگ های ایده آلی هستند. این گونه رنگ ها برای اتاق خواب زنان و کودکان استفاده بیشتری داشته و در دکوراسیون های مینیمال نمایی به مراتب جذاب تر دارند. رنگ سفید، رنگی است که بیشترین نور و روشنایی را در میان رنگ های آباژور برای شما به ارمغان می آورد. این رنگ برای افرادی که هدفشان از استفاده آباژور روشنایی فضا است، بهترین رنگ می باشد. رنگ بندی تیره برای این عنصر نیز وجود دارد که افراد معدودی از آن استفاده می کنند؛ چرا که رنگ های تیره مثل طوسی و مشکی برای آباژور جلوه زیبایی ندارد و در فضاهای خیلی خاص استفاده می شود.

و در آخر توجه کنید که آباژوری که انتخاب کردید، از نظر امنیت در سطح خوبی باشد. آباژورهایی که فاصله لامپ و سرپوش آن ها کم می باشد، آباژورهای مناسبی نیستند. چراکه بسیاری از لامپ های مورد استفاده در آباژور، گرمای بسیار زیادی از خود تولید می کنند که می تواند موجب سوختگی و ایجاد مشکلاتی برای شما گردد. لامپ مورد استفاده در آباژور نیز مهم است. به عنوان مثال، آباژورهایی که سرپوش گرد دارند، باید لامپ های عریض تر و بزرگ تری داشته باشند. چراکه اگر لامپ های کوچک در آن ها استفاده شود، نور کمتری به بیرون ساطع می شود و جذابیت آباژور کم می شود. به همین ترتیب، در آباژورهای بلند نیز از لامپ های بلندتر استفاده کنید.

بکارگیری آباژور در دکوراسیون داخلی (8)
بکارگیری آباژور در دکوراسیون داخلی (۸)

 

بکارگیری آباژور در دکوراسیون داخلی (9)
بکارگیری آباژور در دکوراسیون داخلی (۹)

 

معماری و طراحی دکوراسیون خانه توسط  شرکت معماریان

طراحی دکوراسیون داخلی خانه، برای برخی از افراد از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. دکوراسیون داخلی خانه شما، نشان دهنده شخصیت افراد درون آن است و هرچقدر این دکوراسیون مدرن تر و زیباتر باشد، افرادی که به خانه شما مراجعه می کنند احساس بهتر و زیباتری خواهند داشت. از طرفی، داشتن یک دکوراسیون خوب و امروزی، نیازمند تخصص در علم طراحی دکوراسیون است. این علم شامل اصول و استانداردهای خاصی است که در سطوح مختلف توسط افرادی که به آن اشراف دارند، رعایت می شود. یکی از مراکز معتبری که در زمینه طراحی دکوراسیون محیط های مختلف از جمله محیط خانه و معماری بناهای گوناگون از جمله بناهای مسکونی فعالیت می کند، شرکت مغماریان است. متخصصین و مهندسین این شرکت آماده ارائه خدمات مختلف این حوزه ها می باشند. برای کسب اطلاعات بیشتر، از طریق بخش زیر با اپراتورهای ما در ارتباط باشید.

اینستاگرام معماری آریان

علیرضا شاکری

عضو گروه تولید محتوا معماریان و علاقه مند به علم دکوراسیون و طراحی داخلی

اضافه کردن نظر